reklama

Neslavme společně Vánoce a Silvestra. Zabráníme třetí vlně, vyzývá imunolog Hořejší

Ministr zdravotnictví Jan Blatný nevylučuje třetí vlnu koronaviru. Ta by do Česka mohla dorazit začátkem příštího roku. Podle imunologa Václava Hořejšího by si lidé měli odpustit společné oslavy vánočních svátků a Silvestra. V pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové uvedl, že nebezpečí třetí vlny vidí „padesát na padesát“. Šéf podnikatelských odborů Radomil Bábek varoval, že pokud vláda opět vypne ekonomiku, pro malé obchodníky to bude znamenat ránu do vazu.

reklama

Podle imunologa Václava Hořejšího k rozvolnění může pomoci jen vakcinace a v prvním čtvrtletí příštího roku by měla být minimálně riziková skupina očkována.

„Třetí vlna závisí na tom, jak lidé budou dodržovat stávající protiepidemická opatření v následujících týdnech, budou mít tendenci se scházet o svátcích, slavit společně Silvestra a tak dále. Ale to bychom si měli odpustit. Vidím to padesát na padesát, může to skončit opravdu špatně a zase vylétnut do výšek, které jsme v Česku měli před měsícem, což by bylo opravdu velmi špatné. Zvlášť z pohledu, že dnes máme přes sedm tisíc mrtvých, a pokud bude každý týden tisíc přibývat, je to opravdu tragické a budeme nejhorší na světě,“ varoval imunolog Václav Hořejší v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS. Lidé by se podle něj měli chovat zodpovědně.

Šéf podnikatelských odborů Radomil Bábek ale očekává třetí vlnu i další vypnutí ekonomiky. „Po tom, jak vláda postupuje a jak vyhrožují pan Blatný, Prymula a další, očekávám, že znovu přijde nějaké takové období. A pokud jsou dnes už malí obchodníci v zásadních existenčních potížích, tak se domnívám, že při třetím vypnutí to bude znamenat ránu do vazu,“ zdůraznil Bábek.

Jestli vláda podle Hořejšího myslí vážně protiepidemický systém PES, tak podle něj budou další restrikce nevyhnutelné. „Pokud se situace bude po Vánocích zhoršovat, bude to automaticky znamenat, že se stupně budou zpřísňovat, to se nedá nic dělat,“ řekl imunolog.

Proč jsou otevřené obchody se zbraněmi?

Od pondělí platí další změny v obchodech, mohou být otevřené až do jedenácti večer. Jedná se především o supermarkety, prodejny potravin či drogerie a nově také prodejny zbraní a střeleckých potřeb. Stále se to tak netýká běžných prodejen oblečení, sportovního vybavení a dalších. Skupina více než šedesáti senátorů se proto hodlá obrátit na Ústavní soud, postup vlády totiž považuje za diskriminační.

„Mám pocit, že vláda se chová konzistentně nesmyslně. Když bych to měl trošku odlehčit, tak bych se pozastavil nad otevřením obchodů se zbraněmi a střelivem. Připadá mi, jestli nám vláda nechce něco naznačit,“ okomentoval opatření zástupce podnikatelů Bábek. Obchody se však otevřely, jelikož myslivci hlásí, že ze severu do Česka míří mor afrických prasat a zbraně budou potřebovat na odstřel divoké zvěře.

Podle Hořejšího do těchto obchodů chodí nakupovat dva lidé za hodinu, takže když se otevřou, protiepidemickou situaci to nezhorší. „Mělo by se pečlivě uvážit, které uzavření prodejen a provozoven přispívá více k šíření choroby a které méně. Ukazuje se, že zásadní věcí bylo uzavření barů a restaurací,“ zdůraznil.

Bábek: Vláda není rozumná

S tím, že se vláda chová nesmyslně, prý ale nyní Hořejší nemůže souhlasit. „Vláda se chovala špatně v září nebo v říjnu, když přijala opatření o tři neděle později, než měla, ale v poslední době se podle mě chová naopak velmi dobře. Například systém PES je něco, co už tu mělo být dávno,“ upozornil imunolog. Uznal však, že kdyby vláda chtěla být hodně přísná, měla by nechat uzavřené všechny obchody a bylo by to spravedlivé.

„Když mohou být otevřené obchody, které jsou navštěvovány dvěma nebo pěti lidmi za hodinu, tak proč nemohou být otevřené i všechny ostatní? Ty s obuví, knihami nebo hračkami,“ rozčílil se Bábek v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové. Podnikatelské odbory podle něj neustále píšou vládě, zveřejňují příběhy lidí, které vláda dostala do existenčních potíží a snaží se ji přimět k tomu, aby se začala chovat rozumně. „Je to velice obtížné, protože vláda rozumná není,“ okomentoval Bábek.

Hořejší však uvedl, že vše nechává na odbornících, protože v ně má momentálně plnou důvěru. „Protože PES připravili opravdu dobře. Je potřeba, aby politici systém nezačali obcházet a nezačali jej změkčovat, aby vyhověli lidem. To by se nám mohlo vymstít zmíněnou třetí vlnou,“ varoval Hořejší.

Promoření je iluze, pomůže jen vakcína

Rozvolnění si Hořejší dokáže představit jen v souladu se systémem PES. „Kdyby podle něj vláda přísně postupovala, zjistíme, že nikdy nevybředneme z nouzového stavu, který si vláda s takovou chutí užívá,“ upozornil zástupce podnikatelů Bábek.

Podle profesora Hořejšího rozvolnění může urychlit vakcína. „Žádoucího stavu můžeme dosáhnout vakcinací. Jsem v tom optimista a myslím, že to začne na konci roku a během prvního čtvrtletí budou alespoň rizikové skupiny očkovány,“ zdůraznil imunolog a zároveň dodal, že promoření je naprostá iluze.

„V současnosti prošlo onemocněním něco mezi pěti až deseti procenty populace. Kdybychom tímto tempem postupovali dál, byli bychom promořeni asi za dva roky a během toho by zemřelo asi sto tisíc lidí, takže to je absurdní,“ vysvětlil Václav Hořejší.

Tagy:
Vánoce Silvestr obchody podnikatelé 360⁰ Pavlíny Wolfové koronavirus imunolog Václav Hořejší třetí vlna Radomil Bábek Podnikatelské odbory
Čínské vakcíny? Radši zůstaneme v lockdownu, říkají Vietnamci. Za český dar děkují
Zahraničí

Čínské vakcíny? Radši zůstaneme v lockdownu, říkají Vietnamci. Za český dar děkují

Vietnam přešel do drsného lockdownu. Dosavadní koronavirový premiant se po roce zavřených hranic nevyhnul strmému nárůstu počtu nákaz, uzavřel proto i své hlavní metropole Hanoj a Ho Či Minovo Město. Třebaže v jihoasijské zemi panuje nouze o vakcíny, Vietnamci odmítají čínské preparáty. Raději přetrpí lockdown, než aby se jimi nechali očkovat, řekli lidé oslovení redakcí CNN Prima NEWS. Naopak jsou vděční za vakcíny, které poskytne mimo jiné i Česká republika.

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

Ne všechny vyvěšení barevných vlajek potěšilo. Je to ponižující, říká k Prague Pride Wolf

Vyvěšením duhové vlajky na pražské Nové radnici vedení města a organizátoři akce zahájili festival Prague Pride. Ten má za cíl mimo jiné přiblížit život leseb, gayů, bisexuálů a translidí (LGBT+). Jedenáctý ročník přehlídky nabídne 135 kulturních, zábavních a vzdělávacích akcí se společným tématem coming out. Vůči konání festivalu se ve facebookovém příspěvku vymezil podnikatel, člen KDU-ČSL a od roku 2014 zastupitel hlavního města Prahy Jan Wolf.

Slavia se vyhne další válce s Rangers, Sparta může v play-off LM potkat Genk i Šachtar

Fotbalisté Slavie si v případě postupu přes Ferencváros Budapešť zahrají ve 4. předkole Ligy mistrů s vítězem duelu mezi Young Boys Bern a Kluží, přes kterou přešli do skupiny předloni. Pokud Sparta ve 3. předkole vyřadí Monako, utká se v souboji o skupinu s lepším z dvojice Genk – Šachtar Doněck. Rozhodl o tom pondělní los ve švýcarském sídle UEFA v Nyonu.

Úřady začaly vydávat nové občanské průkazy s čipem. První den provázely komplikace

Úřady začaly od prvního srpnového pondělí vydávat nový typ občanských průkazů vybavený zabezpečeným čipem s biometrickými údaji. Změnou, která vychází z evropského nařízení, se ztíží možnost doklady padělat a zneužívat. Z důvodu přípravy nebylo od čtvrtka do neděle možné žádat o vydání občanského průkazu a cestovního pasu. O nové občanské průkazy požádalo během dopoledne zhruba 5 800 lidí. Dílčí potíže s jejich vydáváním byly odstraněny.

Krpálkův tchán Kaderka: Že se Lukáš pral s Bartošem? Tomu jsme se hodně zasmáli

Z pozice nejvyšší s radostí i trochou nervů sledoval, jak na olympiádě v Tokiu válí české hráčky, které do domoviny vezou jednu zlatou a stříbrnou medaili. A z pozice tchána prezident českého tenisového svazu Ivo Kaderka pořádně trpěl a pak se ohromně radoval z toho, co předvedl na tatami v chrámu Budókan Lukáš Krpálek. „Přepsal dějiny světového juda,“ říká pro CNN Prima NEWS Kaderka.

Cestování v době covidové: Vyplníte lejstra, jdete na test, ale nikoho to moc nezajímá

Poletíme? Nebo nepoletíme? A co všechno musíme splnit? Letošní dovolená byla pro všechny jiná než obvykle. Někdo raději kvůli covidu zůstal doma. Kdo se rozhodl vyrazit do ciziny, musel si ohlídat, aby splnil všechna nařízení. Pohlídat si, jak moc riziková je vybraná země, vyplnit lejstra, podstoupit test, stáhnout si aplikaci, stáhnout si QR kód. Jenže zajímá to vůbec někoho?

Čínu poprvé od Wu-chanu drtí nová varianta koronaviru. Asijské země propadají panice

Čínu zasáhla epidemie, kterou státní média označila za „nejrozsáhlejší od Wu-chanu“. Země, která se pyšní nulovou tolerancí vůči COVID-19, zaznamenala od 20. července více než 200 nových případů spojených s epidemií ve městě Nanking. Tato epidemie začala, když pracovníci letiště, kteří čistili letadlo přilétající z Ruska, měli pozitivní test na koronavirus. Od té doby se vir rozšířil do pěti provincií a nejméně 13 měst včetně hlavního – Pekingu.

reklama

Domácí zpravodajství

Důvěra ve vládu i prezidenta roste. Největší podpoře se ale těší starostové

Důvěra Čechů v ústavní instituce se v červenci meziměsíčně zvýšila. Prezidentovi a vládě důvěřuje shodně 37 procent lidí, zatímco v červnu byla jejich důvěryhodnost o osm, respektive devět procentních bodů nižší. Před rokem ale prezidentovi věřilo 43 procent lidí a vládě 41 procent. Největší důvěru si dál udržují starostové a obecní zastupitelstva, jimž věří přibližně dvě třetiny veřejnosti. Vyplynulo to z červencového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

V armádě umíralo za socialismu i 200 vojáků ročně. V tanku, ale také vlastní rukou

Téměř každý, kdo sloužil v komunistické Československé lidové armádě, se nějakým způsobem dotkl smrti. Před listopadem 1989 umíralo 150 až 200 vojáků základní vojenské služby ročně, v šedesátých letech ještě více. Historikové tuhle temnou kapitolu armády teprve odkrývají. „Kamarád na letišti v Čáslavi si vzal život, protože ho nepustili za snoubenkou,“ vypráví Štefan Rejda, v armádě sloužil v letech 1976 a 1978. Další pamětníci vzpomínají na vojáky utopené v tancích nebo omylem zastřelené.

reklama