reklama

Bartoš nemá post šéfa Pirátů jistý. Ve druhém kole se utká s Wagenknechtem

Piráti volí nové vedení. Funkci obhajuje dosavadní předseda Ivan Bartoš. Volba je však napínavá, v prvním kole nezvítězil nikdo.

reklama

Piráti budou vybírat svého předsedu ve druhém kole. Z prvního kola postoupili dosavadní šéf Ivan Bartoš se 728 hlasy a senátor Lukáš Wagenknecht se 484 hlasy.

Pro postup do druhého kola bylo nutné dostat podporu více než poloviny hlasujících, kterých bylo 929.

Z volby vypadl čtyřicetiletý ostravský radní David Witosz a jedenatřicetiletá rodačka z Karviné a později členka pražského sdružení Jana Michailidu. Witosz dostal 355 hlasů Michailidu 285 hlasů.

Bartoš v kandidátském projevu bilancoval loňské sněmovní volby, ve kterých Piráti získali jen čtyři poslance, pohořeli kvůli aktivnímu kroužkování voličů koaličního hnutí STAN. „Jako lídr a předseda na tom nesu svůj podíl viny,“ kál se ve svém projevu Bartoš.

Wagenknecht: Místo premiéra máme čtyři poslance

Wagenknecht byl v kandidátském projevu velmi kritický. „Před několika měsíci jsme mohli mít premiéra, teď máme čtyři poslance,“ cupoval stranu. Piráti by podle něj měli být mnohem dynamičtější. „Ve vládě jsme přívěskem čtyř dalších stran. Nechci ustupovat v koaličních debatách,“ řekl Wagenknecht.

Strana by podle něj měla být jasná a čitelná a neměla by zapomínat na témata jako ekologie a podpora lidských práv. Podivil se také nad debatou ke kumulaci funkcí. Piráti dříve prosazovali klouzavý mandát – tedy že člen vlády nesmí být zároveň poslancem. Pro současného šéfa Pirátů Bartoše, který je ministrem pro místní rozvoj a digitalizaci a zároveň sedí ve Sněmovně, to ale neplatí. „Není přeci možné dát jednu výjimku,“ míní Wagenknecht.

Tagy:
sjezd politika Sněmovna Piráti Ivan Bartoš vláda Lukáš Wagenknecht

Hlavní zprávy

Nedodržujete dohody a skáčete do řeči. Poslanci se hádali o svém chování ve Sněmovně
Partie

Nedodržujete dohody a skáčete do řeči. Poslanci se hádali o svém chování ve Sněmovně

Nedodržují se dohody, poslanci si skáčou do řeči a nechodí do práce. Zástupci vládních stran i opozice si v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS vzájemně vyčetli, jak se chovají v Poslanecké sněmovně. V prvním týdnu jednání v letošním roce se totiž hned několikrát nepohodli. Jednání o důvěře se protáhlo na rekordních 23 hodin a schvalování novel v prvním čtení v pátek přerušili.

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal
Tenis

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal

Světová tenisová jednička Srb Novak Djokovič prohrál soud o zrušená víza, musí opustit Austrálii a nebude obhajovat titul na Australian Open, které začne v pondělí. Tenista prohlásil, že rozsudek respektuje a Austrálii opustí. Podle CNN mu zbývá ještě několik symbolických možností, ale start turnaje by v každém případě nestihl. Tři soudci federálního soudu v Melbourne rozhodli v jeho neprospěch jednomyslně. Djokovičovi nyní hrozí tříletý zákaz vstupu do země.

Šmarda: Babiš mě ve vládě nechtěl, abych ji nerozvrátil zevnitř. Nesnese další osobnost

Předseda ČSSD Michal Šmarda se v minulosti nestal ministrem kultury, protože měl expremiér Andrej Babiš (ANO) obavy, aby mu vládu nerozvrátil zevnitř. V Partii Terezie Tománkové to řekl sám Šmarda s tím, že měl předseda hnutí ANO pravdu, protože by ve vládě nesnesl další silnou osobnost. Přiznal, že by se ve vládě snažil zachovat svoji důstojnost. Reakci Andreje Babiše redakce shání.

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se na úvod poslanecké schůze k vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) pustil do guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Umně a téměř bez povšimnutí použil pojem Rusnokova drahota, jako by chtěl ze sebe smýt díl odpovědnosti za inflaci, která je v Česku nejvýše za 13 let. Proč Babišovi vadí šéf ČNB, kterému v červnu končí mandát?

Leží Milan v cimře a bojí se, že vymře aneb Jak o covidu píší čeští básníci

„Zamčený bar / Rolety zatažený / Hosté ožralí.“ To je ukázka z básně novináře a editora Karla Škrabala, která výmluvně ilustruje, jak Češi během nouzových stavů nedodržovali opatření. Básnířka, herečka a filozofka Anna Luňáková začala poezii z éry pandemie covidu označovat jako pandezii a sestavila sborník, do kterého přispělo 80 českých literátů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama