CNN Prima News Ivan Bartoš

Ivan Bartoš

Výpis příspěvků ke štítku „Ivan Bartoš“

Spor ve vládě: Nic měnit nebudeme, reaguje Válek na Stanjurovy plány škrtů ve zdravotnictví

1. června 2023 20:51

Další možné škrty, které ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) představil v souvislosti s konsolidačním balíčkem, se nesetkaly s kladným přijetím u některých jeho vládních kolegů. Výhrady k navrženým úpravám mají například ministerstva pro vědu a výzkum či pro místní rozvoj. Hlasitě se ozval i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Tvrdí, že jedna z navrhovaných změn je pouhé úřednické nedopatření, s nímž ve svém resortu nepočítá.

Ministerstva se bouří. Koaliční dohodu o úsporném balíčku atakují kvůli dani z nemovitosti

31. května 2023 06:22

Politickou dohodu stran vládní koalice narušily rázné námitky některých ministerstev. Zásadní připomínky má část resortů například k vyšší dani z nemovitosti, která by se mohla i zdvojnásobit. Za návrh tepou vládu premiéra Petra Fialy (ODS) také samosprávy, kterým vadí, že se část peněz přesune do státního rozpočtu místo na účet obcí a měst. Zároveň nejistotu kolem daně z nemovitosti prohlubují také obavy z úprav jejích dalších parametrů.

Instituce cupují vládní balíček: Už nám zbývá jen doufat. Tlaku nepodlehneme, zní z vlády

29. května 2023 21:09

Desítky institucí a úřadů, ale i ministerstva cupují návrh konsolidačního balíčku. Za pět dnů připomínkového řízení, které končí v pondělí o půlnoci, přišlo minimálně 200 požadavků na změny. Některé se týkají technických detailů, jiné se snaží o zásadní změny například v daních. Vláda ale ustupovat nechce, prý zachraňuje státní rozpočet.

Vládu za rodná čísla tepe i svaz průmyslu. Projekt za desítky miliard nemusí vůbec fungovat

26. května 2023 20:58

Velké negativní emoce vyvolává příprava změny v zapisování rodných čísel právě v době, kdy se vláda Petra Fialy (ODS) snaží snížit zadlužení a chce šetřit. Útlum rodných čísel znepokojuje veřejnost i odborníky především kvůli nákladům takového záměru. Členové Národní ekonomické rady vlády (NERV) proto vládu vyzvali, ať od toho ustoupí. S kritikou přišel také Svaz průmyslu a dopravy, podle něhož se firmy už nyní obávají možných problémů.

REPORTÁŽ: Panenskou přírodu u Odry ničí vyšší zájmy včetně armádních, státní ochrana selhává

24. května 2023 06:28

Nad rákosím prolétl dravý moták pochop, po mokřadní louce kráčí pyšný jeřáb popelavý a poblíž v tůňce plave vzácná kuňka ohnivá. Všichni tři jsou na seznamu ohrožených živočichů a dosud nad jejich bezpečím bděla i správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Poodří. Je to paradox, ale strážci přírody tyto živočichy zároveň ohrožují na životě, neboť dovolili, aby stát protnul chráněný mokřad železniční tratí.

Pirátka Michailidu na antikapitalistické akci? Komunismus je zhoubný, ohradil se Bartoš

21. května 2023 15:57

Šéf Pirátů Ivan Bartoš se distancoval od účasti své spolustranice Jany Michailidu na víkendové akci s názvem „Dny antikapitalismu“, jejíž součástí byly i marxistické přednášky. Bývalá místopředsedkyně strany by se podle Bartoše měla zamyslet a přehodnotit své fungování ve veřejném prostoru. Vicepremiér rovněž upozornil, že komunismus i fašismus jsou stejně zhoubné ideologie. Michailidu se proti kritice ostře ohradila.

Bartoš s rušením rodných čísel narazil i v koalici. Skopeček z ODS návrh za 55 miliard strhal

20. května 2023 14:25

Česká vláda chystá přechod k takzvaným identifikátorům, které by měly nahradit rodná čísla. Agentura Grant Thorton specializovaná na finanční analýzy odhaduje, že by měl přechod stát Česko desítky miliard korun. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) ale tvrdí, že to tolik rozhodně nebude. Plán i přesto kritizují nejen ekonomové, ale také poslanec ODS Jan Skopeček. V době, kdy se vláda snaží hledat úspory kde se dá, znamená dle nich taková změna zbytečné utrácení. S tím souhlasí i opozice.

Vládě se povedly dva majstrštyky, sdělil Kovanda. Zmínil i zbytky pravicového uvažování

11. května 2023 00:10

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) představila konkrétní body konsolidačního balíčku. Kromě jiného zruší 22 daňových výjimek, DPH bude mít dvě sazby a dotace čeká výrazné osekání. V případě penzijní reformy by nové důchody měly být o něco nižší než nyní. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že balíček sníží schodek v příštím roce o 94,1 miliardy korun a v roce 2025 o dalších 53,4 miliardy korun. Opozice obsah brífinku tvrdě kritizuje, ekonom Lukáš Kovanda zmínil dva vládní majstrštyky.

Když banka supluje stát. V Praze nabídne byty zdravotním sestrám za zvýhodněný nájem

6. května 2023 06:04

Města řeší, jak sehnat zdravotníky, učitele nebo policisty. Kvůli drahému bydlení se je úřadům nedaří lákat z jiných regionů a provoz některých institucí je tak ohrožen. Iniciativu začínají přebírat soukromé subjekty. Po vzoru zahraničních projektů staví byty, které chtějí pronajímat levněji, než je na trhu obvyklé.

KOMENTÁŘ: Z rebelů kravaťáci, které živí stát. To jsou současní Piráti

4. května 2023 06:19

Začínalo to bojem za volné stahování hudby a filmů nebo snahami o legalizaci konopí. Za šest let, kdy Piráti pronikli do nejvyšší politiky, se ale z rebelů stali mladíci v dobře padnoucích oblecích, kteří žijí z peněz státu. Sedí ve vládě, ve Sněmovně, na ministerstvech, v Evropském parlamentu nebo v zastupitelstvech měst a obcí. Dnes jsou Piráti strana jako každá jiná a politici jako kdokoli jiný... Nálepka něčeho, co je buřičské a „cool“ je definitivně pryč.

GLOSA: Jak babičkově motorkový Petr Pavel pověsil sám sebe na zeď

3. května 2023 14:55

Petr Pavel je především marketingovým prezidentem. A protože národ (a filatelista Ivan Bartoš v SMS) chtěl, aby byl Pavel na známce, je Pavel na známce. I když sám Pavel fakt nechtěl! V „českomotorkové“, „babičkově malinovkové“, „hřibově pravé“ a všech dalších zajímavých kreativních vlasteneckých slovnohříčkových barvách, které vás napadnou, když to přeženete s microdosingem LSD, který je u mladých markeťáků dost populární.