
Zemřel oblíbený lékař z Krnova, hrdina loňských povodní. Úžasný člověk, truchlí starosta
Poslanci ANO svolali na čtvrtek večer mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny kvůli digitalizaci stavebního řízení. Ještě předtím oznámili, že kvůli problematické digitalizaci podají trestní oznámení na neznámého pachatele. Na jednání chyběli oba ministři pro místní rozvoj – bývalý Ivan Bartoš (Piráti) i současný Petr Kulhánek (STAN), nedorazil ani premiér Petr Fiala (ODS). Kolem deváté večer byla schůze přerušena a odložena na neurčito. O jejím pokračování se dohodne vedení Sněmovny.
Piráti zahájili volební kampaň s názvem Kde domov tour, v níž plánují do konce června objet všechny české kraje. Strana se v ní soustředí hlavně na bydlení a představila čtyři opatření, která mají bytovou situaci zlepšit. Komentátor Martin Schmarcz ve vysílání CNN Prima NEWS vyjádřil přesvědčení, že plány Pirátů nemohou fungovat. Jeho kolega Thomas Kulidakis kampaň označil za trapnou.
V ostrou slovní výměnu se zvrtla středeční rozprava v Poslanecké sněmovně o vládním návrhu na změnu zákona o lesích. Do té se zapojil poslanec Ivan Bartoš (Piráti), který se tázal na vyplacené zakázky Lesům ČR z holdingu Agrofert. Margita Balaštíková (ANO) jeho výstup označila za drzost.
Jedni barví vajíčka, další se hrdě hlásí ke křesťanským tradicím a zamířili do kostela, jiní vyrazili s rodinou na výlet. Řeč je o českých politicích, kteří si po zavření sněmovní brány užívají Velikonoce.
Mohou za to všichni ostatní, ale my ne. Tak by se dalo nazvat počínání vlády kolem digitalizace stavebního řízení. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN) sice tvrdí, že audit ještě není hotový, přesto už si pozval novináře, aby jim oznámil, že za nepovedenou digitalizaci může mimo jiné bývalá ministryně za hnutí ANO Klára Dostálová. Ta se ostře ohradila a hnutí chce kvůli dění kolem digitalizace podat trestní oznámení.
Poslaneckou sněmovnou prošel ve středu nový zákon o podpoře bydlení, který míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Předloha předpokládá vznik kontaktních míst, která mají pomáhat lidem v bytové tísni hlavně v lokalitách, kde je vyšší počet osob ohrožených ztrátou bydlení. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) uvedl, že změny mají snížit problémy spojené s bytovou nouzí v průběhu 10 let o 30 procent. Odpůrci vládního znění ovšem namítají, že novela pomůže jen zlomku lidí a dojde k „administrativnímu masakru“.
Dozimetr není korupční kauza STAN, ale kauza zločinného spolčení, do níž byl zapojen bývalý člen hnutí, pronesl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN) ve vysílání CNN Prima NEWS. Hlavní soudní líčení proběhne v období tvrdého předvolebního boje, proto šéf resortu očekává, že toho využije současná parlamentní opozice, což by mohlo vládní hnutí poškodit. „Je dobře, že k tomu soudu dojde,“ konstatoval v pořadu Co na to ministr, kde se také vyjádřil k současnému stavu digitalizace stavebního řízení.
Bývalý předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš nesouhlasí s tím, že by jeho návrh digitalizace stavebního řízení byl nefunkční, jak tvrdí jeho nástupce v úřadu Petr Kulhánek (STAN). V pořadu 360 ° se ohradil proti tomu, že by něco „podělal“ – Kulhánek podle něj neříká pravdu. Bartoš také zkritizoval vládu za to, že v digitalizaci neudělala nic nového.
V Poslanecké sněmovně se rozhořel spor ohledně nového zákona o podpoře bydlení. Poslankyně Eva Fialová (ANO) vyčetla vládnímu návrhu řadu chyb s tím, že může dojít k „administrativnímu peklu“. Následně navrhla, aby projednávání novely bylo přerušeno do doby, než ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) absolvuje prodloužený víkend na sociálně vyloučeném sídlišti Mojžíř v Ústí nad Labem.
Přestože někdejší ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) skončil ve funkci již před několika měsíci, na jeho hlavu stále prší kritika za pokaženou digitalizaci stavebního zákona. Odborníci se na Summitu stavebního rozvoje pozastavili zejména nad tím, že se postavil proti dříve schválené dohodě v Poslanecké sněmovně o podobě digitalizace. Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček proto navrhl, aby se povolování staveb řídilo jako v době krizové situace.
Piráti přišli o další známé tváře. Po Mikuláši Peksovi vystoupili ze strany také někdejší senátor Lukáš Wagenknecht a bývalý poslanec František Kopřiva. Oba dva svůj konec u Pirátů potvrdili redakci CNN Prima NEWS. Wagenknecht ještě v listopadu kandidoval na předsedu strany.
Piráti se proměnili v tradiční konzervativní partaj, jako je ODS. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl Mikuláš Peksa, který stranu opustil po dvanácti letech, přičemž zamířil do řad uskupení Volt Česko. Podle bývalého europoslance vedení v čele se Zdeňkem Hřibem zaujalo postoj ve smyslu – kdo s námi nesouhlasí, bude zničen. Peksa přesto zmínil jména členů, kterých si stále váží. Rovněž popsal „největší životní chybu“ Ivana Bartoše.