Bartoš obhájil post předsedy Pirátů. Přiznal, že na volebním debaklu má podíl viny

Předsedou Pirátů zůstává Ivan Bartoš. V sobotu na celostátním fóru strany, které probíhalo on-line, funkci obhájil. Ve druhém kole porazil senátora Lukáše Wagenknechta.

„Moc děkuji za podporu. Přijímám tu důvěru s velkou pokorou. Je to pro mě velká výzva a já se výzev nebojím. Věřím, že naplníme všechny cíle, které si stanovujeme. Velká výzva, která je před námi, je i konsolidace Pirátské strany,“ řekl po vyhlášení výsledků Bartoš.

Ve druhém kole hlasování získal 662 z 948 hlasů a porazil senátora Lukáše Wagenknechta, kterého podpořilo 265 hlasujících.

Jeho prvním zástupcem bude místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja, další místopředsednické posty obsadili první náměstkyně hejtmana Vysočiny Hana Hajnová, zastupitelka Prahy 21 Blanka Charvátová a bývalý poslanec Martin Jiránek.

Bartoš měl v boji o post předsedy ještě další dva vyzyvatele. V prvním kole volby vypadl ostravský radní David Witosz a rodačka z Karviné a později členka pražského sdružení Jana Michailidu.

Lídr Pirátů v kandidátském projevu bilancoval loňské sněmovní volby, ve kterých Piráti získali jen čtyři poslance, pohořeli kvůli kroužkování u koaličního hnutí STAN. „Jako lídr a předseda na tom nesu svůj podíl viny,“ kál se Bartoš.

Uvedl, že Piráti se mohou zase vyšplhat na vyšší preference. „Odmítám vnímat tuto porážku jako finální stadium strany, že půjdeme jen dolů. Není to pravda,“ zdůraznil v projevu Bartoš.

Bartoše nepřímo na postu předsedy podpořil premiér a šéf ODS Petr Fiala. Pirátům popřál šťastnou ruku a ve zdravici nahrané na videu jim řekl, že urazili dlouhou cestu. „Podílet se na vládě je vrcholem politika. Vystoupili jsme k tomu společně. Jde pro vaši stranu obrovský úspěch,“ řekl Pirátům Fiala.

Ocenil přátelské a věcné jednání s Bartošem při vzniku vlády. Bartoš má podle Fialy konstruktivní a věcný přístup.

Wagenknecht dříve pracoval u Babiše, pak ho kritizoval

Wagenknecht se rozhodl proti Bartošovi kandidovat na základě výsledků voleb i kvůli tomu, jak vypadala koaliční jednání. Wagenknecht byl původně adeptem Pirátů a STAN na ministerstvo financí. Resort nakonec získala ODS pro Zbyňka Stanjuru.

Wagenknecht, který tak zůstal v Senátu, patří mezi hlasité kritiky bývalého premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše (ANO). Pikantní je, že Wagenknecht dříve pod Babišem právě na ministerstvu financí pracoval.

Babiš si ho v roce 2014 vybral za prvního náměstka pro oblast finančního řízení a auditu. Na finance nastupoval Wagenknecht jako odborník hnutí ANO na potlačení korupce. O rok později už ho Babiš kvůli rozporům odvolal.

V kandidátském projevu byl Wagenknecht velmi kritický. „Před několika měsíci jsme mohli mít premiéra, teď máme čtyři poslance,“ cupoval stranu.

Piráti by podle něj měli být mnohem dynamičtější. „Ve vládě jsme přívěskem čtyř dalších stran. Nechci ustupovat v koaličních debatách,“ řekl Wagenknecht.

Strana by podle něj měla být jasná a čitelná, nezapomínat na témata jako ekologie a podpora lidských práv. Podivil se také nad debatou ke kumulaci funkcí. Piráti dříve prosazovali klouzavý mandát – tedy že člen vlády nesmí být zároveň poslanec. Pro současného šéfa Pirátů Bartoše, který je ministrem pro místní rozvoj a digitalizace a zároveň sedí ve Sněmovně, to ale neplatí. „Není přeci možné dát jednu výjimku,“ míní Wagenknecht.

Prvním místopředsedou Pirátů pak bude Marcel Kolaja, který dostal 156 hlasů ze 735.

Tagy:
politika Piráti Ivan Bartoš vláda Lukáš Wagenknecht