
Od ČT vzal téměř milion korun, pak hájil vyšší poplatky. Opozice viní Rychlíka ze střetu zájmů
Piráti se proměnili v tradiční konzervativní partaj, jako je ODS. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl Mikuláš Peksa, který stranu opustil po dvanácti letech, přičemž zamířil do řad uskupení Volt Česko. Podle bývalého europoslance vedení v čele se Zdeňkem Hřibem zaujalo postoj ve smyslu – kdo s námi nesouhlasí, bude zničen. Peksa přesto zmínil jména členů, kterých si stále váží. Rovněž popsal „největší životní chybu“ Ivana Bartoše.
Až bude ANO u vlády, „paseku“ s koncesionářskými poplatky po vás uklidíme, vzkázala současné vládní koalici místopředsedkyně opozičního hnutí Alena Schillerová po středečním hlasování o návrhu zákona. Kabinet Petra Fialy (ODS) podle ní docílil opaku toho, co zamýšlel, a vládní poslanci se stali „hrobaři“ České televize a Českého rozhlasu. Nespokojenost s podobou novely vyjádřil i poslanec a bývalý šéf Pirátů Ivan Bartoš. Tomu se nelíbí, že poplatky dosáhnou na lidi s chytrým telefonem či firmy, třebaže televizi nesledují.
Digitalizaci stavebního řízení (DSŘ) neprovázely při spuštění jen technické problémy, IT systémy měly také zásadní bezpečnostní chyby. Například kdokoli, kdo do systému něco uložil, se dostal k veškerým dokumentům všech ostatních uživatelů, mohl je dokonce změnit. Vyplývá to z prověrky, kterou si objednalo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), píše Mladá fronta Dnes (MfD). Podle ministerstva byly chyby již odstraněny, není však jasné, jak dlouho systém fungoval s vadami, píše list. Aktuální vyjádření resortu zjišťujeme. Bývalý ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), kterého kvůli problémům s digitalizací premiér odvolal, deníku sdělil, že o závěrech testů nevěděl.
Politici ODS se ohradili proti ostrému výroku někdejšího ministra pro místní rozvoj a exšéfa Pirátů Ivana Bartoše. Vzkázali mu, ať si dá na čelo studený obklad. Bartoš v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že ODS jde na ruku developerům kvůli blokování zákona o podpoře bydlení, který je už od léta zaparkovaný ve Sněmovně.
Byla digitalizace stavebního řízení úspěch, nebo průšvih? Na to se ptá exministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) premiéra Petra Fialy (ODS) kvůli aktuálnímu chlubení vlády. Fiala minulý týden prohlásil, že vláda plní programové prohlášení na 93 procent. Do povedených věcí však počítá i digitalizaci, kvůli které musel Bartoš skončit.
Ivan Bartoš se dostane do politických učebnic jako generační budovatel, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček s tím, že na něj Piráti budou vzpomínat se slzou v oku. Že šlo o výraznou osobnost, si myslí i komentátor Thomas Kulidakis. Ten naopak kritizoval nově zvoleného předsedu strany Zdeňka Hřiba, který je podle něj beztvarý.
Forma, jakou jsem byl odvolán z ministerského křesla, byla za hranou nové politické kultury, kterou vláda propaguje. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl bývalý šéf Pirátů Ivan Bartoš s tím, že za krokem premiéra Petra Fialy (ODS) byly i vnitřní tlaky. Bývalý vicepremiér pro digitalizaci také poznamenal, že nad současným děním na ministerstvu pro místní rozvoj pod vedením Petra Kulhánka (za STAN) visí velký otazník.
Již v sobotu si Piráti zvolí nového předsedu, jehož úkolem bude dostat stranu z hluboké krize a udělat vše pro to, aby uskupení uspělo ve sněmovních volbách 2025. Mezi šesti kandidáty figurují například Lukáš Wagenknecht, Zdeněk Hřib či Adéla Šípová. Jejich recepty na záchranu Pirátské strany se poměrně dost liší.
Piráti kritizují vládu za její rozhodnutí nepokračovat ve vývoji digitalizovaných systémů stavebního řízení, které spustil 1. července exministr Ivan Bartoš. Například někdejší pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík označil přerušení a odložení projektu za nepochopitelné. Ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka nicméně uvedl, že systém nefunguje a zmíněná digitalizace je v ještě horším stavu, než ukazovaly prvotní analýzy.
Po odchodu Pirátů z vlády možná spadne pod stůl další z jejich priorit. Po nepovedené digitalizaci stavebního řízení se nemusí podařit dotáhnout do konce vlajkovou loď někdejšího ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše – zákon o dostupném bydlení.
Po odchodu Pirátů z vlády visí asi největší otazník nad tím, kdo se stane po Ivanu Bartošovi ministrem pro místní rozvoj. Premiér Petr Fiala (ODS) chce jméno oznámit v pátek, aby už v úterý mohl Bartošova nástupce jmenovat prezident Petr Pavel. Resort, který řeší třeba bydlení, regionální politiku nebo některé národní a evropské dotace, dočasně převzal šéf lidovců Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle koaliční dohody by měl ale připadnout hnutí STAN.
Stoprocentně vím, že autoři digitalizace stavebního řízení v polovině realizace projektu věděli, že jej nestihnou dokončit do data vydání. V pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS to řekl softwarový expert Martin Bobek. Při vývoji systému selhal podle něj zejména management a argument o úřednících, kteří se s novým systémem nechtějí naučit, není validní.
Krok premiéra Petra Fialy (ODS), který se zbavil šéfa Pirátů Ivana Bartoše, paradoxně nejvíc pomůže hnutí STAN. Po vládní rošádě a výměně ministrů budou mít Starostové o resort navíc. A nejen to. Minulý týden jsme viděli řadu emotivních vystoupení, zatímco Starostové se snaží situaci spíše zklidnit.
Ivan Bartoš je ministr pro místní rozvoj ve vládě Petra Fialy. Je to poslanec a předseda Pirátů. Do čela strany byl poprvé zvolen v roce 2009. Dříve pracoval jako specialista na informační technologie. S manželkou Lydií Frankou má syna Bertrama.