Basketbalista Satoranský si odpočinul a užil si koronavirového volna s dcerou

Rozehrávač Chicaga Bulls Tomáš Satoranský, kterého se netýká víkendový restart zámořské NBA, bude dva týdny trénovat s českou basketbalovou reprezentací na soustředěních v Mariánských Lázních a v Nymburce. Se spoluhráči se nyní potkal poprvé od loňského zářijového tažení za historickým šestým místem na mistrovství světa v Číně.

Satoranský netuší, jestli se vzhledem k nejistotě při pandemii koronaviru zúčastní na závěr sezony 2020–2021 s týmem izraelského trenéra Ronena Ginzburga kvalifikace o olympijské hry. Tu by měl český tým odehrát v kanadské Victorii od 29. června do 4. července příštího roku. V jedné ze skupin se utká s Uruguayí a Tureckem, pokud postoupí, zbývajícími soupeři může být někdo z trojice Čína, Kanada, Řecko.

Sezona NBA 2019–2020 se začne dohrávat o tomto víkendu, vaše Chicago se však do play-off nekvalifikovalo. Vadí vám to?
Chybí mi basketbal, ale nechybí mi být dlouhou dobu zavřený v komplexu v Orlandu, kde se bude hrát. Myslím, že z pohledu Chicaga bychom tam dlouho nevydrželi, co se týče této sezony a naší bilance v ní.

Kdy pro vás a klub začne sezona 2020–2021?
O tom nemám informace. Podle těch původních by se mělo začít hrát po Vánocích, ale to se samozřejmě může změnit. Chtěl bych se připojit co nejdříve, ale myslím, že tam není dané žádné datum. Oni komunikují s ligou, kdy mohou začít hrát nějaké přátelské zápasy, ale je to taková neznámá.

Tušíte, na čem to záleží?
Myslím si, že všichni čekají, jak se vyvine situace v Americe. Jak budou přibývat nakažení a všechny věci kolem toho. Takže to bychom nyní hodně předbíhali. Asi se to bude řešit později, až bude oficiálně nastavený nějaký plán.

Na konci sezony 2020–2021 byste se měl zúčastnit olympijské kvalifikace. Vidíte to reálně?
To opět záleží, jak mě celá situace s posunem sezony bude ovlivňovat vzhledem ke kvalifikaci, která by se měla hrát na přelomu června a července.

Sezona 2019–2020 pro vás osobně skočila předčasně již 11. března. Co jste od té doby dělal?
Na začátku jsem mohl strávit mnohem více času s rodinou, což bylo skvělé, protože dceři bude rok a půl. Přece jen je sezona NBA velmi náročná. Pořád cestujeme a času tolik není. Člověk během sezony říká, že by si rád našel čas na nové věci, své projekty, na jiné sporty. Nyní se toho dalo využít, navíc jsem přijel zpět a tady v Česku se začala situace kolem koronaviru hodně uklidňovat. Ale po třech měsících začne člověku basketbal, kterým žije celý život, chybět.

Jak jste se připravoval po přesunu z Chicaga do Prahy?
První dva týdny po návratu z Ameriky jsem samozřejmě zůstával v karanténě doma s malou a s manželkou. Trénoval jsem jen přes videohovory na zahradě. Následně, ještě ve striktnějších opatřeních, jsem se připravoval s Michalem Miřejovským, kondičním trenérem reprezentace, který se mi věnoval i na začátku sezony v Chicagu. Pak už jsme měli možnost chodit na tenis, na plavání. Já jsem si šel občas i zastřílet na koš, zakomponoval jsem do toho i Stefana Weissenböcka, který spolupracuje s českou federací. Jel jsem do německého Bamberku a měl jsem i trénink v Praze. Musel jsem být trošku kreativnější. Užil jsem si to, ale už je to dlouhé. Člověk chce být v týmu a připravovat se se všemi.

Takže jste uvítal možnost připravovat se s českou reprezentací v Mariánských Lázních?
Teď už jsem nadšený z toho, že si můžu jít s kluky zahrát a připravovat se jiným způsobem, protože mám pocit, že Chicagu chvilku potrvá, než basketbalová příprava pět na pět začne. Předešlé tréninky byly individuální, což je pro všechny psychicky náročné.

Na začátku července se objevila informace, že by se mohl konat turnaj pro osm klubů NBA, včetně vašeho Chicaga, které se neprobojovaly do play-off. Nastal nějaký posun?
Nevím, neznám detaily a těžko říct, jak by to vypadalo. Bylo by to samozřejmě náročné, protože tam o nic nejde. Náročné i z toho důvodu, že bych byl dva měsíce bez rodiny. Na druhou stranu nám ale zápasy budou čím dál tím víc chybět.

Takže jste si tedy aspoň pořádně odpočinul?
Říkal to i můj kondiční trenér, že nohy vypadají odpočatě. Budu se snažit toho maximálně využít pro novou sezonu a jsem rád, že toto léto, ač jsme se všichni těšili na olympijskou kvalifikaci, je nakonec bez opravdové zátěže. Jsem čerstvý na novou sezonu a myslím, že se od toho mohu odrazit.

Tagy: