Baxa: Kompenzace Babišovy vlády? Velký podvod. Pomoc byla maximální, oponuje Jermanová

360° (207)

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) chce co nejdříve představit plán úplného otevření kultury. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Rovněž slíbil, že vyplácení kompenzací za ušlý zisk vlivem covidových opatření se bude týkat i lidí pracujících v tomto odvětví. Podle poslankyně Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) však vláda pro podnikatele nedělá dostatek.

Kulturních akcí se v současnosti může zúčastnit maximálně tisíc osob. Při vstupu je také nutné se prokazovat covidovým certifikátem, tedy doložit očkování či prodělání nemoci. Toto pravidlo skončí již ve středu. Martin Baxa doufá, že by se kultura mohla kompletně otevřít do léta.

„Vždy jsem byl pro to, aby nedocházelo k plošnému uzavření kultury jako dřív. Řada představení se sice posouvá nebo ruší, většina kultury ale dál běží. Heslo, že kultura žije a spojuje, je správné,“ řekl ministr ve vysílání CNN Prima NEWS.

Jaroslava Pokorná Jermanová se na rozhodnutí resortu kultury dívá odlišně. „Vláda nenařídila lockdown, ale kulturu zavírá sám covid. Co mě hlavně zajímá, je to, jak bude vláda kompenzovat propady, které lidem v kultuře nastanou,“ zajímala se Jermanová. Rovněž zmínila své přesvědčení, že předešlá vláda Andreje Babiše (ANO) se prý tomuto sektoru snažila pomoci maximálně.

Baxa ve své odpovědi nejdříve potvrdil, že lidem ze sektoru kultury, které protiepidemická opatření zasáhla, budou skutečně vypláceny kompenzace.  Poté se ovšem místopředseda ODS ostře pustil do Babišovy vlády.

„Pan Havlíček a pan Babiš krátce před koncem jejich vlády všem slíbili vysoké podpory. My jsme ale pak z rozpočtu zjistili, že na to nevyčlenili ani korunu. Šlo o velký podvod. Lidi čekali na kompenzace, které nemohli dostat. Proto nám příprava kompenzačních programů trvá déle,“ prohlásil.

Jermanová, která je v hnutí ANO stínovou ministryní kultury, na slova Baxy reagovala následovně: „Volíte velmi silná slova, žádný podvod to nebyl. Pan Havlíček udělal na resortu průmyslu spoustu práce. Za dva měsíce vašeho ministrování došlo pouze ke škrtům. Zajímalo by mě, jak chcete podpořit kulturu, když odebíráte peníze a rušíte programy.“

Baxa si však stál za svým, že Babišovou vládou slíbené peníze v návrhu rozpočtu nebyly k nalezení. Zatím není jasné, jakým způsobem a v jaké výši se kompenzace lidem z kultury budou vyplácet. Vláda by projekt měla schválit ve středu.

Tagy: