Baxa: Kompenzace Babišovy vlády? Velký podvod. Pomoc byla maximální, oponuje Jermanová

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) chce co nejdříve představit plán úplného otevření kultury. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Rovněž slíbil, že vyplácení kompenzací za ušlý zisk vlivem covidových opatření se bude týkat i lidí pracujících v tomto odvětví. Podle poslankyně Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) však vláda pro podnikatele nedělá dostatek.

Kulturních akcí se v současnosti může zúčastnit maximálně tisíc osob. Při vstupu je také nutné se prokazovat covidovým certifikátem, tedy doložit očkování či prodělání nemoci. Toto pravidlo skončí již ve středu. Martin Baxa doufá, že by se kultura mohla kompletně otevřít do léta.

„Vždy jsem byl pro to, aby nedocházelo k plošnému uzavření kultury jako dřív. Řada představení se sice posouvá nebo ruší, většina kultury ale dál běží. Heslo, že kultura žije a spojuje, je správné,“ řekl ministr ve vysílání CNN Prima NEWS.

Jaroslava Pokorná Jermanová se na rozhodnutí resortu kultury dívá odlišně. „Vláda nenařídila lockdown, ale kulturu zavírá sám covid. Co mě hlavně zajímá, je to, jak bude vláda kompenzovat propady, které lidem v kultuře nastanou,“ zajímala se Jermanová. Rovněž zmínila své přesvědčení, že předešlá vláda Andreje Babiše (ANO) se prý tomuto sektoru snažila pomoci maximálně.

Baxa ve své odpovědi nejdříve potvrdil, že lidem ze sektoru kultury, které protiepidemická opatření zasáhla, budou skutečně vypláceny kompenzace.  Poté se ovšem místopředseda ODS ostře pustil do Babišovy vlády.

„Pan Havlíček a pan Babiš krátce před koncem jejich vlády všem slíbili vysoké podpory. My jsme ale pak z rozpočtu zjistili, že na to nevyčlenili ani korunu. Šlo o velký podvod. Lidi čekali na kompenzace, které nemohli dostat. Proto nám příprava kompenzačních programů trvá déle,“ prohlásil.

Jermanová, která je v hnutí ANO stínovou ministryní kultury, na slova Baxy reagovala následovně: „Volíte velmi silná slova, žádný podvod to nebyl. Pan Havlíček udělal na resortu průmyslu spoustu práce. Za dva měsíce vašeho ministrování došlo pouze ke škrtům. Zajímalo by mě, jak chcete podpořit kulturu, když odebíráte peníze a rušíte programy.“

Baxa si však stál za svým, že Babišovou vládou slíbené peníze v návrhu rozpočtu nebyly k nalezení. Zatím není jasné, jakým způsobem a v jaké výši se kompenzace lidem z kultury budou vyplácet. Vláda by projekt měla schválit ve středu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babišova kauza ve Francii? O své voliče by nepřišel, i kdyby zabil holčičku, říká analytik
360°

Babišova kauza ve Francii? O své voliče by nepřišel, i kdyby zabil holčičku, říká analytik

Problémy šéfa ANO Andreje Babiše ve Francii by jeho hnutí neměly nijak zvlášť uškodit. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli političtí komentátoři Martin Schmarcz a Thomas Kulidakis. Podle nich se totiž Babišovi potenciální voliči zabývají především situací v České republice. Čerstvá zpráva o tom, že na expremiéra si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, je prý už tolik nezajímá.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
01:09

Zelenskyj ve večerním projevu poděkoval České republice

00:52

Dráha letecké základny Saki zůstává v provozu

23:49

Při útoku na ruské letiště byla zničena letadla v hodnotě 380 milionů dolarů

22:58

Další útok ukrajinského dronu

Mlejnek splnil veškeré předpoklady. Rakušan si za jmenováním šéfa špionů nadále stojí

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si za svým jmenováním Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nadále stojí. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě kauzy Dozimetr. Podle Rakušana však Mlejnek splnil veškeré zákonné předpoklady. Vicepremiér to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Důvod prohlídky u Trumpa byl odhalen. FBI ho podezřívá z porušení zákona o špionáži

Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pondělí v sídle exprezidenta Donalda Trumpa zajistili dokumenty s různými stupni utajení a o povolení k prohlídce žádali i kvůli podezření na porušení zákona o špionáži. Informace amerických médiích potvrdily povolení k prohlídce a seznam zabavených věcí, jež v pátek nechal zveřejnit soud na Floridě.

Král, Kuchta a další jsou zrádci. Mají vymyté mozky, proto odchází z Ruska, říká hráč

Jan Kuchta patří mezi fotbalisty, kteří po vpádu ruských vojsk na Ukrajině nechtěli zůstávat v zemi Vladimira Putina. FIFA dotčeným hráčům umožnila beztrestně přerušit angažmá, reprezentační útočník se vydal na hostování do pražské Sparty. Prchnul i další člen národního týmu Alex Král. Přesně těmto profesionálům vzkazuje srbský kolega Nemanja Pejčinovič: Chováte se jako holky a jste zrádci.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Živě
ON-LINE: Další tvrdý úder Ukrajinců na jihu. Rusové přišli o sklad zbraní i vojáky

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinci hlásí další úspěšný úder na ruské pozice na jihu země. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym. Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území, jen Sumská oblast čelila nejméně 10 útokům. Volodymyr Zelenskyj slíbil Rusům odplatu za ostřelování obce Marhanec, při kterém zahynulo 13 lidí.

Domácí zpravodajství

Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Mlejnka v souvislosti s kauzou Dozimetr neprověřujeme, tvrdí GIBS

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.