reklama

Benda: Výroky Novotného jsou za hranou. Na bulvární sebeprezentaci nepřistoupím

Politici jsou pod tlakem velmocí a záleží na jejich integritě, jak se s tím vyrovnají, míní poslanec Marek Benda. Na bulvární sebeprezentaci Pavla Novotného přistupovat nehodlá a má za to, že část jeho vyjádření je absolutně za hranou. Miloš Zeman naopak podle Bendy v posledních letech příliš nadbíhal Číně, uvedl v pořadu CNN Prima NEWS K věci.

reklama

„Pokud jste tak sugestivně položila otázku, zda jsou politici pod tlakem velmocí, tak samozřejmě, že jsou. Velmoci mají tendenci si hrát své hry všude po světě,“ uvedl na úvod pořadu K věci dlouholetý poslanec za ODS a člen dvou sněmovních výborů Marek Benda.

Osobní integritou proti tlaku velmocí

Vyjádřil se také k dopisu s razítkem čínského velvyslanectví, jehož autoři letos v lednu varovali Jaroslava Kuberu (ODS) před důsledky jeho chystané cesty na Tchaj-wan. Dokument z čínské ambasády byl nalezen v Kuberově pozůstalosti. Podle Bendy byla na tlaku vyvinutém na Kuberu velmi nestandardní skutečnost, „že do něj zřejmě nějakým způsobem – minimálně v tom předávání velmi nevkusného dopisu, nebo memoranda, nebo jak to nazvat – byl zapojen prezident a Pražský hrad“.

K tématu

Na dotaz, jak se bránit tlaku velmocí, Benda reagoval, že člověk musí mít svoji vlastní osobní integritu. A od toho mimo jiné máme také podle Bendy tajné služby, jejichž úkolem je mapovat případné nepřátelské kroky ze strany velmocí.

„Myslím, že tady prezident Zeman nepříjemně v posledních letech nadbíhal Číně, snižoval úlohu všech ostatních a bohužel i ty výsledky jsou téměř nulové,“ dotkl se poslanec s odkazem na dříve slibované investice při návštěvě čínského prezidenta v ČR. „Nepřišlo sem vůbec nic… Koupili jeden fotbalový klub,“ dodal.

Benda také zdůraznil, že je potřeba, aby nejvyšší ústavní činitelé koordinovali své kroky a jejich výstupy nebyly protichůdné.

Jeden rezort nemůže vypínat celé sektory ekonomiky

Vyjádřil se také k restriktivním opatřením a aktuálním krokům vlády proti šíření koronaviru: „Mně jde o to, abychom se v zemi vrátili do normálních poměrů. Takové věci jako zákaz podnikání nemůže dělat jeden rezort. Kdybychom řekli, že je to na týden, tak nad tím každý může mávnout rukou, ale to přece není na týden. Pokud připustíme, že to ministerstvo zdravotnictví takto může činit, tak co když si v půlce srpna vzpomenou, že na další měsíc zavřou hrady a zámky nebo hračkářství nebo něco dalšího? To je strašně nebezpečný trend,“ prohlásil Benda.

„Nemůže být na jednom rezortu – a je jedno, jestli je to rezort zdravotnictví, vnitra – aby vypínal celé sektory ekonomiky, říkal: ‚Nesmíte podnikat.‘ Prostě zásahy do základních práv, práva vlastnit a práva podnikat, musí být jen na kolektivním orgánu vlády a musí být pod kontrolou Poslanecké sněmovny,“ dodal.

Pro Novotného hlasovat nebude

V závěru se moderátorka Pavlína Kosová Marka Bendy zeptala na jeho stranického kolegu Pavla Novotného. Benda uvedl, že pro zařazení Novotného na kandidátku ODS do sněmovních voleb ruku nezvedne.

„Pavel Novotný je zajímavý a možná okrajový úkaz ODS, starosta malé městské části, ale prostě část jeho vyjádření je absolutně za hranou toho, co si může dovolit konzervativní slušná politická strana. A já přistupovat na tento typ bulvární sebeprezentace nebudu,“ zdůraznil. Poslanec uvedl, že v tomto ohledu reprezentuje většinový názor v ODS.

Za co Benda pochválil ministra Petříčka a ministryni Schillerovou? Proč není aktivní na sociálních sítích ani nečte komentáře pod články? Proč trvá na omluvě, v krajním případě až odvolání, předsedy KSČM Vojtěcha Filipa? Celý rozhovor můžete sledovat v přiloženém videu.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama