CNN Prima News Marek Benda

Marek Benda

Výpis příspěvků ke štítku „Marek Benda“

Báli jsme se nenávisti a jugoslávského vývoje, říká Benda 30 let po schválení zániku ČSFR

25. listopadu 2022 12:40

Nejdéle sloužící poslanec v polistopadové historii Marek Benda (ODS) vzpomíná, jak s úlevou přijal, když československý parlament 25. listopadu 1992 schválil zákon o zániku České a Slovenské Federativní Republiky (ČSFR). „Báli jsme se vyvolání vzájemné nenávisti a jugoslávského vývoje,“ vzpomíná Benda třicet let poté pro CNN Prima NEWS. Vždyť rakouský list Die Presse v předvečer hlasování varoval: „Československu hrozí druhá Jugoslávie.“

Zdanění mimořádných zisků prošlo Sněmovnou. Je to chaos, rozčiluje se Schillerová

4. listopadu 2022 13:11

Vládní koaliční poslanci schválili podobu windfall tax neboli zdanění mimořádných zisků. Na příští rok by speciální válečná daň měla přinést do rozpočtu 85 miliard korun. Návrh by měl platit od příštího roku do roku 2025 a sazba by měla činit 60 procent. Daň padne na firmy ze sektoru bankovnictví, petrolejářství nebo energetiky. Samotné jednání provázely spory mezi poslanci. Sněmovna také schválila dřívější odchod do penze pro záchranáře nebo krácení penzí pro prominenty komunistického režimu.

Nižší daně pro loterie? Bendův návrh by znamenal miliardovou sekeru. Koalice ho odmítla

2. listopadu 2022 19:19

Vláda Petra Fialy (ODS) si dělá zálusk na zisky velkých společností, aby státní kase zajistila nové příjmy. Úplně opačným směrem se ovšem vydal předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Do daňového balíčku totiž chtěl vložit snížení daně z loterií z 35 na 23 procent. Po necelém týdnu je návrh u ledu, protože se proti němu postavily koaliční strany i rozpočtový výbor Sněmovny. Ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS se neshodnou, co by snížení sazby znamenalo pro ekonomiku. Petr Fiala v pořadu Co nato premiér na CNN Prima NEWS připustil, že na Bendově návrhu nebyla v koalici shoda.

Okamžitá žaloba a velikánská ostuda. Benda vysvětlil, proč ODS brání windfall tax už letos

24. října 2022 05:11

Pokud bychom windfall tax zavedli zpětně, hrozí žaloba a velikánská ostuda, varoval v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Podobně přitom mluví i další členové strany, kteří chtějí, aby daň z neočekávaného zisku platila až od roku 2023, jak to ve středu řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Zástupci občanských demokratů se na tom ale neshodnou s koaličními Piráty.

Plat si nezvyšujeme, on narůstá. Politici vysvětlovali, proč si polepší o desetitisíce

23. října 2022 21:36

Rozhodovat o svých platech nechceme, neměli bychom a nesnášíme to. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS se na tom shodli poslanci vládních i opozičních stran. Reagovali tak na skutečnost, že vláda neplánuje udržet platy ústavních činitelů zmražené i pro rok 2023. Poslanci, senátoři, prezident i další si díky tomu polepší až o desetitisíce. Jak to ale budou řešit, není jasné.

Sledujte Partii: Velká politická debata. Jak vyřešit energetickou krizi?

22. října 2022 00:15

Jaký je správný recept na krizi? A proč politikům od ledna vzrostou platy o desítky tisíc? V Partii budou hosty předseda Pirátů a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš a předseda hnutí SPD, poslanec Tomio Okamura. Ve druhé části diváky čeká velká politická diskuse s poslankyní a místopředsedkyní STAN Věrou Kovářovou, poslancem Markem Bendou (ODS), Radkem Vondráčkem (ANO) a Radovanem Víchou (SPD). Debatu můžete sledovat v neděli od 11:00 na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Odbory chtějí obnovu socialismu, tvrdí Benda. V lednu přijde katastrofa, opáčil Samek

10. října 2022 23:58

Odboráři na sobotní demonstraci na Václavském náměstí vyzvali vládu k pomoci lidem i firmám. Zazněly požadavky na zastropování cen potravin, pohonných hmot i nájmů a zvýšení platů. To ale předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda označil za návrat k socialismu. Na protest podle něj přišlo málo lidí i proto, že ho někteří mohli vnímat jako kampaň předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly, jenž sbírá podpisy potřebné ke kandidatuře na prezidenta.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

28. září 2022 20:01

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se ve středu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Benda: Putin nás učil na levný plyn, udělal z nás závisláky. Nedělejme, že nejsme ve válce

20. září 2022 13:29

Pojmou Češi blížící se komunální volby skutečně jako referendum o důvěře vládě? Na tom se ve vysílání CNN Prima NEWS neshodli místopředseda SPD Radim Fiala a šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Podle něj napjatou situaci před volbami vytváří opozice. Benda zároveň znovu zopakoval, že je Česko v energetické válce s Ruskem.

ANO provádí destrukci politiky, Babiš chce být vidět jen kvůli volbám, říká Benda

1. září 2022 23:43

Hnutí ANO v čele se svým předsedou Andrejem Babišem provozuje destruktivní politiku, kdy nenabízí žádné konstruktivní řešení. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Bývalý předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) mu oponoval, že ANO nabízí své nápady, a zkritizoval ministry vlády premiéra Petra Fialy (ODS).