CNN Prima News bezpečnostní složky

bezpečnostní složky

Výpis příspěvků ke štítku „bezpečnostní složky“

Slovenská vláda protlačila kontroverzní změny trestního zákona. Kritika zněla i z EU

Slovenská sněmovna ve čtvrtek večer schválila značné změny v trestním právu včetně zrušení elitního útvaru prokuratury (ÚSP). Poslanci vládní koalice kromě jiného prosadili, až na výjimky, snížení trestních sazeb za korupci či hospodářskou kriminalitu i zkrácení promlčecích lhůt některých trestných činů. Vládní předlohu novely trestního zákoníku a dalších zákonů už dříve kritizovaly například slovenské opoziční strany a evropské instituce. Prezidentka Zuzana Čaputová po hlasování uvedla, že schválení je špatnou zprávou pro Slovensko a že chce, aby změny nezačaly platit.

Války ve světě zhoršily i bezpečnost Česka. Je třeba jednat, shodli se Žáček a Vildumetzová

Bezpečnost v Česku se horší, řekla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS členka sněmovního výboru pro bezpečnost Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Připomněla, že ještě v roce 2017 byla Česká republika šestou nejbezpečnější zemí na světě, letos je na 12. místě. Předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) situaci nevidí tak dramaticky. Podle něj je potřeba zaměřit se na informovaní veřejnosti.

Bezpečí Zelenského? Útočník nesmí dostat čas, říká odborník. Odstřelovači fungují na kilometry

Návštěva Volodymyra Zelenského v Praze byla zcela mimořádnou záležitostí i pro bezpečnostní složky. Práce osobní ochranky je totiž stále složitější. Odstřelovači se například dokážou trefit na vzdálenost větší než jeden kilometr a při zajištění prostoru je třeba myslet na mnoho rizik. V základu je ale důležité nedat útočníkovi čas. „Což, si myslím, se v tomto případě povedlo úplně perfektně,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Lumír Němec, bezpečnostní poradce a bývalý náčelník Útvaru speciálních operací Vojenské policie.

Řvali, že jsme šmoulové. A mně zničili kočárek! Jaký byl 17. listopad očima mlátiček?

Leckdo se dodnes pyšně chlubí, že na Národní třídě tenkrát také byl. Tihle tam ale 17. listopadu 1989 nejen byli, nýbrž často i bili. Jaký byl večer, který před 33 roky odstartoval sametovou revoluci, očima členů zasahujícího pohotovostního pluku? Lze to zjistit z jejich výslechů dochovaných v Archivu bezpečnostních složek, které má CNN Prima NEWS k dispozici. A mnohdy je to dost bizarní čtení.

Před Čínou není úniku. Peking má po celém světě tajné policejní stanice, jsou i v Česku

Španělská nevládní organizace Safeguard Defenders zabývající se bezpečností ve světě představila rozsáhlý dokument, podle kterého si Číňané můžou došlápnout na své občany i v zahraničí. Peking totiž má po světě provozovat desítky utajených policejních stanic, přestože v zahraničí nemají žádnou jurisdikci. Policisté sloužící v zahraničí podle dostupných informací například přemlouvají Číňany v zahraničí, aby se vrátili do své domoviny, nebo sbírají zpravodajské informace. Podle zprávy funguje policejní zastoupení Pekingu i v České republice.

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty

Vyhlášená částečná mobilizace v Rusku vyvolala velkou vlnu nevole napříč celou federací. V řadě měst, ať už na Sibiři nebo v západních vyspělých městech jako Moskva či Petrohrad, vypukly demonstrace, které bezpečnostní složky prezidenta Vladimira Putina tvrdě potíraly. Daleko horší situace je však v kavkazském Dagestánu. Místní protesty a násilný odpor je totiž mnohem ostřejší, než se kterým se Rusové setkali jinde. Při střetech s policisty byly zraněny desítky lidí a už se rozjela i série zatýkání.

Poslední sbohem a zbraň od holiče. Muž před texaským útočníkem zachránil manželku i dceru

Jacob Albarado se zrovna usazoval v kadeřnictví, když mu v úterý přišla zpráva od manželky, že na základní škole v texaském městečku Uvalde někdo střílí. Jeho žena Trisha na škole učí a do druhé třídy tam dochází jejich dcera Jayda. Albarado, který pracuje u pohraniční stráže, se ihned po zprávě od manželky vydal na místo a nakonec pomohl z budovy vyvést svou dceru i desítky dalších dětí a učitelů, popisuje deník The New York Times (NYT).