Masivní balík americké pomoci míří na Ukrajinu. Jde o bezpečnost celého světa, pronesl Biden

Americký prezident Joe Biden podepsal zákon uvolňující desítky miliard dolarů na podporu Ukrajiny a dalších partnerů. Balík signovaných zákonů obsahuje také opatření umožňující zákaz TikToku.

Biden ve středu po několikaměsíčním schvalování v Kongresu podepsal zákon uvolňující dodatečných 61 miliard dolarů (přes 1,4 bilionu Kč) na vojenskou a ekonomickou podporu Ukrajiny a zemí v regionu.

ČTĚTE TAKÉ: Americká pomoc získá Ukrajině čas. Průběh války ale nezvrátí, shodují se experti

Souběžně uzákonil další výdaje ve výši přes 30 miliard dolarů na podporu Izraele, asijských partnerů či na humanitární pomoc ve světě a potvrdil přijetí opatření, které by teoreticky mohlo příští rok vést k zákazu sociální sítě TikTok ve Spojených státech.

V projevu po podpisu zákona Biden prohlásil, že tento krok posiluje bezpečnost USA, ale i celého světa. „Teď musíme jednat rychle,“ řekl v souvislosti s americkými dodávkami vojenské pomoci Ukrajině, které byly kvůli nedostatku financí od konce loňského roku zablokované. Podle agentury AFP uvedl, že Američané začnou posílat vojenské vybavení na Ukrajinu v nejbližších hodinách.

Součástí balíčku by měla být mimo jiné munice pro dělostřelecké raketové systémy HIMARS, dělostřelecké náboje, střely protivzdušné obrany, bojová vozidla pěchoty Bradley, protiletadlové střely Stinger a další, uvedla CNN.

Tagy: