reklama

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

reklama

Při natáčení nízkorozpočtového filmu Rust mělo být na fatální incident de facto zaděláno dopředu. Zdroje pro Los Angeles Times uvedly, že nespokojenost štábu pramenila z dlouhých pracovních hodin, častého přejíždění a příliš dlouhého čekání na výplaty. Když se pak celý ansámbl přemístil na ranč Bonanza Creek nedaleko Santa Fe v Novém Mexiku, nebylo prý dodržování protokolů – a to včetně kontroly zbraní – ukázkové.

Podle Los Angeles Times si jeden z kameramanů v minulém týdnu stěžoval vedoucímu výroby na to, jak se zbraněmi, tedy jejich rekvizitami, zachází. Další výpovědi zainteresovaných mluví o tom, že Baldwinův dublér omylem vypálil z jedné ze zbraní dvakrát, ačkoliv mu bylo řečeno, že není nabitá.

O „lajdáckém“ přístupu svědčí to, že po tomto náhodném výstřelu nenastaly žádné schůzky, které by měly zajistit, aby se přišlo na to, kde se stala chyba, a nedošlo k ničemu podobnému znovu. „Nebyla žádná jistota, že se to nestane znovu. Všechno chtěli mít akorát rychle hotové,“ konstatoval jeden ze zdrojů.

Producenti filmu v prohlášení uvedli, že o žádných stížnostech neslyšeli: „Bezpečnost našeho obsazení a štábu je nejvyšší prioritou všech, kteří jsou s tímto projektem spojeni. Ačkoliv jsme nebyli informováni o žádných oficiálních stížnostech týkajících se bezpečnosti zbraní nebo rekvizit na natáčení, budeme provádět interní revizi našich postupů. Zatím je výroba filmu pozastavena.“

Kamery přestaly nahrávat poté, co ve čtvrtek – 12. den třítýdenního natáčení – světoznámý herec Alec Baldwin nevědomky vypálil ze své rekvizity, kterou mu předal asistent režie, ostrý náboj. Od členů štábu měl o pár chvil dříve slyšet ujišťující slova „cold gun“, čímž byl informován o tom, že jeho zbraň neobsahuje žádné ostré náboje.

Hlavní kameramanka Halyna Hutchinsová kontrolovala na monitoru, jaké záběry momentálně poskytují kamery, režisér Joel Souza se krčil těsně za ní. Znenadání vyletěl z Baldwinovy zbraně projektil, který trefil Hutchinsonovou do oblasti u ramene a proletěl až k Souzovi. Ten musel do nemocnice, ale přežil a brzy byl propuštěn. 42letá kameramanka vážným zraněním podlehla.

Baldwin se ke zdrcující události vyjádřil v pátek. „Neexistují slova, která by popsala můj šok a smutek v souvislosti s tragickou nehodou, jež připravila o život Halynu Hutchinsovou, manželku, matku a naši kolegyni, ke které jsme měli hluboký obdiv. Plně spolupracuji s vyšetřovateli na objasnění toho, jak k této tragédii došlo,“ napsal herec na Twitteru.

Vyšetřovatelé stále zjišťují, jak je možné, že se do zbraně ostrý náboj dostal.

Tagy:
tragédie smrt natáčení filmu USA Alec Baldwin Rust Halyna Hutchinsová Joel Souza ostrý náboj Santa Fé

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Nechte otevřené hranice. Zatím nevíme, zda je omikron skutečná hrozba, uvedla WHO

Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo způsobuje závažnější onemocnění, oznámila v neděli Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyzvala, aby proto „hranice zůstaly otevřené“. Uzavírání hranic a rušení leteckého spojení s jeho zemí kritizoval také jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

Alfa, beta, omikron, ne však ksí. WHO prý bere ohled na čínského prezidenta

Nová varianta koronaviru, která se objevila na jihu Afriky, dostala označení omikron, ačkoli v řecké alfabetě je na řadě epsilon. Pojmenovávání jednotlivých druhů viru je totiž složitější, než se na první pohled zdá. Například písmeno ksí se údajně nepoužilo s ohledem na jméno čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, jehož první část jména se v angličtině píše Xi.

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

reklama

Domácí zpravodajství

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Lidé starší 60 let mohou na třetí dávku už po pěti měsících. Registrace začne v pondělí

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se budou od pondělí moct registrovat k třetí dávce vakcíny proti covidu, když u nich uplynulo pět měsíců od druhého očkování. Původně se měla možnost otevřít 1. prosince. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na sociálních sítích informoval, že se podařilo IT systémy připravit na novou vlnu registrací rychleji.

reklama