Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Při natáčení nízkorozpočtového filmu Rust mělo být na fatální incident de facto zaděláno dopředu. Zdroje pro Los Angeles Times uvedly, že nespokojenost štábu pramenila z dlouhých pracovních hodin, častého přejíždění a příliš dlouhého čekání na výplaty. Když se pak celý ansámbl přemístil na ranč Bonanza Creek nedaleko Santa Fe v Novém Mexiku, nebylo prý dodržování protokolů – a to včetně kontroly zbraní – ukázkové.

Podle Los Angeles Times si jeden z kameramanů v minulém týdnu stěžoval vedoucímu výroby na to, jak se zbraněmi, tedy jejich rekvizitami, zachází. Další výpovědi zainteresovaných mluví o tom, že Baldwinův dublér omylem vypálil z jedné ze zbraní dvakrát, ačkoliv mu bylo řečeno, že není nabitá.

O „lajdáckém“ přístupu svědčí to, že po tomto náhodném výstřelu nenastaly žádné schůzky, které by měly zajistit, aby se přišlo na to, kde se stala chyba, a nedošlo k ničemu podobnému znovu. „Nebyla žádná jistota, že se to nestane znovu. Všechno chtěli mít akorát rychle hotové,“ konstatoval jeden ze zdrojů.

Producenti filmu v prohlášení uvedli, že o žádných stížnostech neslyšeli: „Bezpečnost našeho obsazení a štábu je nejvyšší prioritou všech, kteří jsou s tímto projektem spojeni. Ačkoliv jsme nebyli informováni o žádných oficiálních stížnostech týkajících se bezpečnosti zbraní nebo rekvizit na natáčení, budeme provádět interní revizi našich postupů. Zatím je výroba filmu pozastavena.“

Kamery přestaly nahrávat poté, co ve čtvrtek – 12. den třítýdenního natáčení – světoznámý herec Alec Baldwin nevědomky vypálil ze své rekvizity, kterou mu předal asistent režie, ostrý náboj. Od členů štábu měl o pár chvil dříve slyšet ujišťující slova „cold gun“, čímž byl informován o tom, že jeho zbraň neobsahuje žádné ostré náboje.

Hlavní kameramanka Halyna Hutchinsová kontrolovala na monitoru, jaké záběry momentálně poskytují kamery, režisér Joel Souza se krčil těsně za ní. Znenadání vyletěl z Baldwinovy zbraně projektil, který trefil Hutchinsonovou do oblasti u ramene a proletěl až k Souzovi. Ten musel do nemocnice, ale přežil a brzy byl propuštěn. 42letá kameramanka vážným zraněním podlehla.

Baldwin se ke zdrcující události vyjádřil v pátek. „Neexistují slova, která by popsala můj šok a smutek v souvislosti s tragickou nehodou, jež připravila o život Halynu Hutchinsovou, manželku, matku a naši kolegyni, ke které jsme měli hluboký obdiv. Plně spolupracuji s vyšetřovateli na objasnění toho, jak k této tragédii došlo,“ napsal herec na Twitteru.

Vyšetřovatelé stále zjišťují, jak je možné, že se do zbraně ostrý náboj dostal.

Tagy:
smrt tragédie natáčení filmu USA Alec Baldwin Rust Halyna Hutchinsová Joel Souza ostrý náboj Santa Fé