Blatný konečně přiznal, že podepsal petici proti Babišovi. Teď chtěl ale pomoci

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) potvrdil, že v minulosti podepsal petici Milionu chvilek za demokracii za odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO). Do jeho vlády nyní vstoupil, protože pro něj bylo důležitější, že může pomoci v boji proti epidemii koronaviru. Blatný to řekl novinářům po jednání vlády.

Ministr nechtěl rozebírat, zda stále trvá jeho názor, že by měl Babiš z funkce odejít. Zdůraznil, že premiér si ho do kabinetu vybral z odborných důvodů. Podobně mluvil v pátek i sám Babiš.

„Pana Blatného vnímám jako odborníka ve zdravotnictví. Do vlády se snažím vybírat vždy odborníky a nevybírám je podle sympatií vůči mně. Teď je důležité, abychom společně zvládli tuhle zdravotnickou krizi, která trápí celou Evropu. A to bez ohledu na politickou příslušnost nebo rozdílné politické názory. Na politikaření v této době skutečně není čas,“ sdělil.

Blatný přitom celý den o svém podpisu mlžil a na tiskové konferenci před jednáním vlády odmítl na dotaz odpovědět.

„Neumím vám k tomu nic říci, prostě neumím. Obecně se k tomu vyjádřím tak, že jste viděli například můj údajný twitterový účet, který také není můj,“ uvedl ještě předtím v rozhovoru pro deník Právo. Nastínil, že je možné, že ho pod petici Milionu chvilek pro demokracii podepsal někdo jiný.

Blatného podpis pod peticí byl ale potvrzený jeho pracovním e-mailem, jak upozornil Deník N. Ministr tento e-mail používá také v odborných spolcích či společnostech i v oficiálních smlouvách.

Vzpomenout si Blatnému pomohl Milion chvilek osobně

Petici organizoval spolek Milion chvilek. „My, níže podepsaní, pokládáme za nepřijatelné, aby 71 let po komunistickém puči a 30 let po sametové revoluci byl premiérem naší země trestně stíhaný člověk, vedený jako agent StB,“ píše se v ní mimo jiné

Blatný nakonec večer, po jednání vlády, novinářům řekl, že kontaktoval zástupce spolku Milion chvilek, kteří mu potvrdili, že podpis je skutečně jeho.

Babiš uvedl Blatného do úřadu ve čtvrtek. V čele ministerstva zdravotnictví nahradil Romana Prymulu (za ANO), který musel z vedení ministerstva odejít poté, co byly minulý týden zveřejněny fotografie, jak v nočních hodinách opouští restauraci, která měla být zavřená, a usedá do auta bez roušky.

Tagy: