CNN Prima News Roman Prymula

Roman Prymula

Výpis příspěvků ke štítku „Roman Prymula“

Prymula: Přísná covidová opatření už nemají význam. Musíme rozvíjet osvětu o očkování

24. listopadu 2022 09:55

Na problematické situaci Číny je vidět, že striktní opatření proti šíření nákazy koronavirem už nemají význam, myslí si epidemiolog Roman Prymula. V České republice podle něj již podobně rapidní šíření nemoci COVID-19 díky populační imunitě nehrozí. Veřejnost prý potřebuje osvětu ohledně očkování, je totiž vystavena řadě zavádějících informací.

Konec a zvonec, jásá Flegr. Ukončí nová varianta definitivně covidovou noční můru?

21. listopadu 2022 10:10

V některých evropských zemích se dostávají do popředí nové subvarianty omikronu s názvem BQ.1 a BQ.1.1. Druhá jmenovaná je podle evolučního biologa Jaroslava Flegra vůbec první koronavirovou variantou, která oproti všem svým předchůdcům sice obchází imunitu, ale zároveň nezpůsobuje vlnu hospitalizací. Expert ve svém příspěvku rovněž naznačil definitivní vítězství lidí nad covidem.

Nová mutace covidu „pekelný pes“ vzbuzuje obavy. Je unikátní nejen názvem, ale i příznaky

11. listopadu 2022 20:15

Od začátku koronavirové pandemie virus zmutoval již několikrát. Vědci na celém světě soustavně zkoumají varianty, které postupně převládají. Tou poslední, jež vzbuzuje obavy, je „pekelný pes“. Varianta s oficiálním názvem BQ.1 trápí i naše německé sousedy. Čím se vyznačuje a jak se liší od omikronu dominujícího v Česku?

V Německu řádí „pekelný pes“. Nová varianta covidu dostala děsivý název, říká Prymula

3. listopadu 2022 08:37

Koronavirová situace v Česku se v posledních týdnech zlepšila, nejvíce pomohlo teplé počasí. S příchodem zimy však bude pozitivních případů přibývat. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedl epidemiolog Roman Prymula. Zmínil i nové varianty viru, které již nyní evidují nedaleko českých hranic. Přiblížil, jak nebezpečný je takzvaný „pekelný pes“, který se objevil v Německu.

Varianta kentaur? Moc bych se jí neobával, řekl Prymula. Promluvil i o možných restrikcích

20. října 2022 09:36

Počty aktivních případů koronaviru v Česku v posledních dnech spíše klesají. Je třeba se ale obávat nakažlivější varianty BA.2.75, která je rovněž známá pod označením kentaur? V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS mírnil strach epidemiolog Roman Prymula. Promluvil i o tom, zda by ministerstvo zdravotnictví mělo během podzimu zavést nová proticovidová opatření.

Souběžné očkování proti covidu a chřipce? Vakcinologové jsou pro, praktici ale varují

11. října 2022 09:55

Očkování proti covidu do jednoho ramene a proti chřipce do druhého, a to během jediné návštěvy u lékaře. To je podle vakcinologů nejjednodušší způsob, jak se na začátku sezony ochránit před vážnými infekcemi. Jenže řada praktických lékařů své pacienty před souběžným podáváním obou vakcín varuje a doporučuje časový odstup.

Dorazí nejhorší chřipková epidemie za poslední roky, varují odborníci. Jak se účinně bránit?

10. října 2022 07:37

Přestože se Česká republika doposud nevypořádala s covidem a pacienti znovu plní nemocnice, odborníci se navíc obávají příchodu zřejmě nejhorší chřipkové epidemie za poslední roky. Důvodem je, že kvůli protiepidemickým opatřením z posledních let má obyvatelstvo méně protilátek proti respiračním onemocněním. Jak se liší příznaky chřipky od covidu? A kdy můžeme nárůst počtu případů chřipky očekávat?