CNN Prima News Roman Prymula

Roman Prymula

Výpis příspěvků ke štítku „Roman Prymula“

Prymula: Souhlasím, že COVID-19 nejspíš unikl z laboratoře. Proti HMPV už začal vývoj vakcín

Považuji za velice pravděpodobné, že COVID-19 unikl z laboratoře. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula v reakci na zprávu CIA. Metapneumovirus neboli HMPV, který se šíří nejen v Číně, ale i například ve Velké Británii, podle něj na rozdíl od covidu nepředstavuje zásadní riziko a vakcína proti onemocnění již je ve vývoji.

Počty nakažených HMPV v Británii rychle rostou. Nemocnice připomínají dobu covidu, píší média

Ve Velké Británii roste počet nakažených lidským metapneumovirem, neboli HMPV. Zdravotníci již před časem vyzvali obyvatele, aby kvůli zpomalení šíření respiračních onemocnění zvážili nošení roušek. Záběry z Číny, odkud nákaza přichází, mezitím ukazují přeplněné nemocnice. Scény podle britského webu Mirror připomínají počáteční fázi šíření viru covidu.

Čínský HMPV virus je s covidem nesrovnatelný, zhodnotil Prymula. Časovanou bombu vidí jinde

Metapneumovirus neboli HMPV je s covidem nesrovnatelný. Představuje jen minimální hrozbu, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. HMPV popsal jako běžný respirační virus. Riziku však podle něj české zdravotnictví čelí. Představuje ho zejména nedostatek personálu. Zejména v případě nízkého počtu pediatrů je podle něj pět minut po dvanácté.

Virus HMPV se dál šíří. Úřady v Číně zavírají školy a nařizují roušky, experti obavy klidní

Zprávy o nárůstu případů lidského metapneumoviru (HMPV) v Číně vyvolaly temné vzpomínky na začátek pandemie koronaviru. Případy nákazy hlásí také Indie, Malajsie a Kazachstán. Úřady zavádějí opatření ve školách. Experti ale situaci uklidňují. Epidemiolog Roman Prymula pro CNN Prima NEWS uvedl, že virus obecně způsobuje běžné respirační onemocnění a pouze v minimálním procentu případů vyvolává zápaly plic.

Revoluce v hojení ran? Biochitosan a nanovlákna jako cesta k rychlejšímu uzdravení

Věříte na zázraky vědy? Jeden takový vznikl díky českým vědcům, kteří spojili nanovlákna s látkou zvanou chitosan, známou svou schopností zastavit krvácení a urychlit hojení ran. Unikátním krokem je, že místo tradičního chitosanu z korýšů se rozhodli využít biochitosan získaný z hub. Tato inovace umožňuje mnohem rychlejší regeneraci pokožky a otevírá dveře k ekologičtějšímu přístupu. Výsledkem jsou revoluční náplasti a obličejové masky, které by mohly změnit péči o rány i pleť.