CNN Prima News Roman Prymula

Roman Prymula

Výpis příspěvků ke štítku „Roman Prymula“

Prymula varuje před záhadným virem v Číně. Může mít celosvětový dopad, připustil

Je otázkou, jestli záhadný virus v Číně náhodou není počátkem nějaké další nepříjemné události, která může mít celosvětový dopad, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. Zároveň podotkl, že většina těchto „ne úplně dobrých pozdravů“ přichází z Číny. Bývalý ministr zdravotnictví také upozornil na nedostatek vitaminu D, který může způsobit problémy s kostmi a vypadávání zubů.

Prymula: Přidání lékařům nic nevyřeší. Musíme zásadně snížit počet zdravotnických zařízení

Situace v českém zdravotnictví není příliš příznivá. Lékaři se dnes nedohodli s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů, ozývají se i ohledně nevyhovujícího systému. Podle epidemiologa Romana Prymuly musí dojít k zásadnímu snížení počtu zdravotnických zařízení. „Přidání peněz lékařům nic nevyřeší,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Svátky v respirátorech? Situace není klidná, plošná opatření ale nehrozí, říká Prymula

Podle statistik ministerstva zdravotnictví se v Česku od září nakazilo koronavirem zhruba 32 tisíc lidí. Situace není úplně klidná, varoval epidemiolog Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS. Zároveň upozornil, že čísla mohou být ve skutečnosti mnohem vyšší, protože započítáni jsou pouze ti, kteří se nechali otestovat. Přesto podle něj plošná opatření nehrozí. Nemocní a lidé z rizikových skupin by však měli zvážit nošení respirátorů.

Štěnice můžete mít i v čisté domácnosti, varuje expert. Jak se před nimi chránit?

Štěnice tady s námi byly, jsou a zajisté ještě nějaká desetiletí budou. V souvislosti s globalizací se jejich výskyt zvyšuje a roste i jejich rezistence vůči hubícím prostředkům. Jejich rozmach trvá už deset let, nejen u nás, ale v celém světě. O malých a nevítaných hostech promluvil na CNN Prima NEWS parazitolog Jan Votýpka, který popsal i nejčastější způsoby, jak se paraziti mohou dostat do našich domovů. Že jde o globální problém, potvrdil i epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula v ranním vysílání.

Češi opět sahají po respirátorech. V populaci je covid již rozšířen, připustil Prymula

Zájem o roušky a respirátory v Česku opět roste. Prodejci si rovněž všímají několikanásobného nárůstu poptávky po antigenních testech. Nemocní podle nich chtějí vědět, jestli se nakazili covidem, nebo zda se jedná o chřipku. Odborníci také apelují na nošení ochrany dýchacích úst zvláště v místech se zvýšenou koncentrací lidí. Podle epidemiologa Romana Prymuly budou počty nakažených v dalších týdnech stoupat.

Lékárníci si stále zoufají: Místo sto balení došlo osm. Zásoby penicilinu se tenčí

Dodaný penicilin nám vydrží sotva pár týdnů, upozorňují lékárníci. A dodávají: ti, kteří se nepředzásobili, s ním dlouho nevystačí. Do Česka tento týden mělo dorazit asi 52 tisíc kusů balení penicilinu, další by měly přijít do poloviny listopadu. Ministerstvo zdravotnictví plánuje výrobu tohoto léku v Česku, to však současný nedostatek nevyřeší.

Prymula k výskytu štěnic: Důvodem je migrace odjinud. Větší zvířátka řeší hlavně ve Francii

Zvýšený výskyt štěnic napříč Evropou má souvislost s migrační krizí. Přicházejí k nám lidé z jiných hygienických podmínek. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to pronesl epidemiolog Roman Prymula, který připomněl, že u nás není situace natolik hrozná, i když byly zaznamenány například nové případy svrabu. Zároveň upozornil, že se ve Francii v rámci epidemie potýkají s „většími zvířátky“. Odborník se vyjádřil i k odmítání přesčasů lékaři.