
Maximum možného, uvedl k dohodě o clech Vlček. Jasné vítězství Trumpa, tvrdí Havlíček
Před časem hygienici bili na poplach kvůli přibývajícím případům žloutenky typu A, teď se k jejich obavám přidal i svrab. Za prvních šest měsíců už onemocnělo pět tisíc lidí, což je stejně jako za celý loňský rok. Svrabem se mohou – hlavně v létě – nakazit lidé třeba z polstrovaných sedadel v dopravních prostředcích. Často si onemocnění také přivezou z dovolené. Parazit pojmenovaný zákožka svrabová se dokáže do těla zavrtat během pár vteřin a poté se rychle rozmnožit.
Mladých lidí s rakovinou každoročně o jedno procento přibývá, řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. Zatímco v 80. letech se počet onkologických pacientů pohyboval okolo 3,5 tisíce za rok, nyní jich je mezi čtyřmi a pěti tisíci. Příčin je podle odborníka mnoho a za nárůstem počtu případů je podle něj jejich kombinace.
Alergie, vyrážka, ale také otrava – takové nepříjemnosti na nás mohou čekat ve vodě. Riziko některých problémů stoupá v letních měsících, proto bychom se při koupání v přírodě měli mít na pozoru. Epidemiolog a někdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS shrnul nejdůležitější pravidla, kterými by se lidé měli řídit.
Dětský organismus potřebuje mnoho tekutin a zejména pro kojence může být dehydratace smrtící. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog Roman Prymula. Podle něj je nejvhodnějším letním nápojem voda a alkohol či slazené tekutiny skýtají problémy.
V Česku se rychlostí blesku šíří svrab – od začátku letošního roku je evidováno už přes 4 400 případů. Problém s tímto onemocněním spočívá v tom, že na první pohled nelze rozpoznat, zda je dotyčný jedinec nakažený. Ve vysílání CNN Prima NEWS to sdělil epidemiolog Roman Prymula.
„Covidový“ exministr Adam Vojtěch (za ANO) skončil jako velvyslanec ve Finsku, kde působil od roku 2022, a od letošního června se definitivně zapojil do kampaně ANO. Informoval o tom na sociálních sítích a svůj nabitý program potvrdil i pro CNN Prima NEWS. V Jihočeském kraji, kde s největší pravděpodobností kandidátku hnutí Andreje Babiše povede, má naplánovanou řadu akcí s voliči. Program odstartuje ve čtvrtek v domově pro seniory v Písku.
O léky na hubnutí je v Česku stále větší zájem a týdně za ně lidé utratí desítky milionů korun. Zatím však nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění, a to ani pro pacienty s nejtěžšími formami obezity. Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS uvedl, že tyto léky by mohly obézním lidem značně pomoci, je však velmi obtížné určit hranici, komu a za jakých podmínek je proplácet.
Klíšťata právě v těchto dnech představují mimořádně vysoké riziko kvůli své aktivitě. Epidemiolog Roman Prymula se proto ve vysílání CNN Prima NEWS věnoval tomu, jak se tohoto parazita nejvhodněji zbavit. Například varoval před pálením svíčkou. Také zdůraznil, že nejvíce jsou vystaveni riziku nákazy – tedy klíšťové encefalitidy a lymské boreliózy – lidé ve věku nad 50 let. Těm by podle něj pomohla vakcinace. Za příklad dal ve studiu Rakousko.
Hlavním problémem ohledně nebezpečných drog je skutečnost, že se dostanou na seznam zakázaných látek pozdě. Uvedl to ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula ohledně výskytu syntetických nitazenů v Česku. Prymula rovněž varoval, že inhalování látky při zásahu může být velmi nebezpečné i pro zasahující policisty.
V době sedavých zaměstnání a epidemií civilizačních chorob bychom měli sport brát jako lék, nikoli jako výkon. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog Roman Prymula s tím, že pohyb ovlivňuje naši imunitu, psychickou pohodu i kvalitu života ve stáří. Na druhé straně ale platí, že nevhodně zvolená fyzická zátěž může být rizikem, a to například během nemoci, kdy může zvýšená zátěž způsobit i poškození srdečního svalu.
V Česku stále přibývá případů žloutenky typu A. Jen za první tři měsíce letošního roku jich bylo podle odborníků stejně jako loni za půl roku. Ve světě ale nejsme výjimkou, nemoc se šíří i jinde a občas si ji lidé přivezou z exotické dovolené. Platí, že postihuje hlavně děti a mladé dospělé.
Nechápu výhrůžky amerického prezidenta Donalda Trumpa směrem k farmaceutickým firmám, aby převedly výrobu do USA, řekl epidemiolog Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS. Zdůraznil, že přesunutí produkce by vedlo k dlouhému výpadku a mohlo by znamenat riziko prudkého zdražení léčiv. Trumpova slova na adresu tohoto sektoru však považuje jen za silné řeči.