Komentátoři o nočních jednáních ve Sněmovně: Jako by se řešila okupace, vztahy budou jen horší
Roman Prymula
Výpis příspěvků ke štítku „Roman Prymula“
Česko je na prahu chřipkové epidemie, řekl Prymula. Varoval před zbytečnou cestou k lékaři
Epidemie chřipky bude v Česku do dvou týdnů celoplošná záležitost. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog Roman Prymula. Podle něj ale není vhodné chodit k lékaři, pokud člověk nemá akutní problém. V čekárně se totiž setká s dalšími viry.
Epidemie chřipky v Česku na vzestupu: Nejde o banální nemoc, varují lékaři. Jak se bránit?
Česko čelí počínající chřipkové epidemii. Nemocnost se oproti minulým týdnům zvýšila o sedmdesát procent. Lékaři jako prevenci doporučují očkování.
Čínský HMPV virus je s covidem nesrovnatelný, zhodnotil Prymula. Časovanou bombu vidí jinde
Metapneumovirus neboli HMPV je s covidem nesrovnatelný. Představuje jen minimální hrozbu, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. HMPV popsal jako běžný respirační virus. Riziku však podle něj české zdravotnictví čelí. Představuje ho zejména nedostatek personálu. Zejména v případě nízkého počtu pediatrů je podle něj pět minut po dvanácté.
Virus HMPV se dál šíří. Úřady v Číně zavírají školy a nařizují roušky, experti obavy klidní
Zprávy o nárůstu případů lidského metapneumoviru (HMPV) v Číně vyvolaly temné vzpomínky na začátek pandemie koronaviru. Případy nákazy hlásí také Indie, Malajsie a Kazachstán. Úřady zavádějí opatření ve školách. Experti ale situaci uklidňují. Epidemiolog Roman Prymula pro CNN Prima NEWS uvedl, že virus obecně způsobuje běžné respirační onemocnění a pouze v minimálním procentu případů vyvolává zápaly plic.
Rok 2025 může být ve zdravotnictví náročnější, říká Prymula. Na péči by se mohlo více šetřit
Rok 2025 může být ve zdravotnictví trochu náročnější, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. Reagoval tím na případné protesty lékařů v příštím roce. Rovněž by podle něj mohla nastat situace, kdy se bude na péči více šetřit.
Revoluce v hojení ran? Biochitosan a nanovlákna jako cesta k rychlejšímu uzdravení
Věříte na zázraky vědy? Jeden takový vznikl díky českým vědcům, kteří spojili nanovlákna s látkou zvanou chitosan, známou svou schopností zastavit krvácení a urychlit hojení ran. Unikátním krokem je, že místo tradičního chitosanu z korýšů se rozhodli využít biochitosan získaný z hub. Tato inovace umožňuje mnohem rychlejší regeneraci pokožky a otevírá dveře k ekologičtějšímu přístupu. Výsledkem jsou revoluční náplasti a obličejové masky, které by mohly změnit péči o rány i pleť.
Prymula: Respirační choroby jsou v Česku na vzestupu. Zmínil i hrozbu mutace ptačí chřipky
Případů běžných respiračních onemocnění přibývá. Epidemiolog Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že je to až 1600 na 100 000 obyvatel. Podle něj však nejde o chřipku ani koronavirus. Promluvil také o černém kašli a hrozbě mutace ptačí chřipky.
Přibývá případů chřipky. Kdy experti očekávají epidemii a jak se chránit?
V Česku přibývá případů chřipky. Epidemiolog Roman Prymula přesto očekává její epidemii až v lednu. Zatímco respirační onemocnění jsou podle něj na vzestupu, nakažených koronavirem klesá. Podle odborníků je stále čas nechat se očkovat.
V boji s long covidem pomůže speciální tým expertů. Případů je poměrně hodně, říká Prymula
Ministerstvo zdravotnictví sestavilo tým expertů, kteří by měli nastavit metodiku diagnostiky a léčby tzv. long covidu u pacientů. Získané poznatky poté předají praktickým lékařům a dalším odborníkům.
Čekáme chřipkovou epidemii, tvrdí Prymula. Předpověděl, kdy v Česku propukne v plné síle
V lednu by se v Česku mohla objevit chřipková epidemie, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. Promluvil také o příznacích takzvaného postcovidového syndromu, které mohou trvat i několik let. Zatímco respirační onemocnění jsou podle něj na vzestupu, počet nákaz koronavirem klesá.
Pět let s covidem: Miliony mrtvých a rozeštvaná společnost. Připomeňte si drtivé dopady nákazy
Před pěti lety se v médiích objevila nenápadná zpráva, která zprvu nebudila velký rozruch. Několik měsíců nato se však svět nebavil o ničem jiném. Jedenáctimilionové čínské město Wu-chan, do té doby nepříliš známé, se během půl roku stalo pojmem, který dnes zná snad každý. Právě tam 1. prosince 2019 zaznamenali první případ nákazy člověka novou formou koronaviru, která se později začala šířit po celém světě. Vyžádala si miliony mrtvých, přinesla globální stav nouze a přísná opatření, která společnost rozdělila na dva znesvářené tábory.
Prymula o covidu: Nosit roušku v lese byl nesmysl. Dlouhé lockdowny škol ublížily dětem
Nošení roušky v lese se ukázalo jako nařízení za účelem zabránění venkovního přenosu viru jako nesmysl. Ve vysílání na CNN Prima NEWS to nastínil bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, když se ohlédl za obdobím covidu. Zmínil i vliv školních lockdownů na děti.