Blažek chce zastropovat výrobní marže u energií. Plošné opatření by ale poškodilo trh

S ostrou rétorikou a návrhem na zastropování výrobních marží vystoupil nedávno ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Jeho návrh se zaměřuje na současnou energetickou krizi, před kterou varuje. Ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS ale zůstávají skeptičtí, protože plošný návrh by mohl poškodit českou ekonomiku a pokřivit trh.

Ministr Blažek v Poslanecké sněmovně v minulém týdnu řekl, že společenská situace a atmosféra je nejdramatičtější od roku 1989. Pokud se podle něj nevyřeší energetická krize, tak je ohrožen politický systém této země. Sám navrhl možnost, jak podobnému osudu předejít – podívat se na zastropování výrobních marží. „Daně se vyberou až moc pozdě. Lepší je zastropovat, budeme tomu říkat marže obchodníků a některých distributorů. Jde o to, aby ty peníze zůstávaly u lidí,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Blažek se tak chce vyhnout tomu, aby se v krizové době nařizovaly maximální ceny produktů nebo se sahalo na zisky společností. „Dá se podle mého názoru, a snad to půjde i po té právní stránce, zastropovat to, čemu se říká výrobní marže. To znamená, že by nemusely vznikat ani spory o náhrady škod, protože na něco jako zisk neexistuje podle mého názoru právní nárok,“ řekl v  projevu ve Sněmovně Blažek, který už návrh odeslal premiérovi Petru Fialovi.

Ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS ale neoplývají takovým nadšením. Podle analytika České spořitelny Michala Skořepy mluví ministr spravedlnosti o uplatnění věcného usměrňování cen podle zákona o cenách. Zákon připouští úředně nařízený postup při tvorbě nebo kalkulaci ceny, včetně zahrnování přiměřeného zisku do ceny. Takový zásah by však podle Skořepy byl vhodný jen v oblasti s nedostatečným stupněm hospodářské soutěže.

Řešení musí najít Evropa

„Jednou takovou oblastí jsou teď dodávky plynu. Uplatnění stropu na marže nebo ceny plošně v celé ekonomice bych považoval za nesmyslně složité a neefektivní úřední svazování ekonomiky,“ řekl pro CNN Prima NEWS Skořepa.

Ani poradce premiéra a hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček nevidí navrhované řešení ministra Blažka jako efektivní. Podle něj by se měla energetická situace řešit na mezinárodním poli spolu s evropskými partnery. Právě tam lze totiž najít příčiny vysokých cen energií.

Národní návrhy podle Křečka vždy narazí u ostatních států. „Země totiž současnou situaci zvládají rozdílně. To bude následně způsobovat velkou změnu na trhu, kdy někteří budou konkurenceschopnější kvůli levnějším energiím. Osobně se domnívám, že podobná národní řešení budou narážet na odpor Evropské unie. Bude se muset nalézt evropské řešení, které by bylo pro všechny země podobné,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Tagy:
ceny ekonomika Evropská unie zdražování Pavel Blažek zastropování Poslanecká sněmovna ČR marže

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

20:42

Historik Zubov opouští Rusko a míří do Brna, bude učit na Masarykově univerzitě

19:32

Rusové podle Kyjeva rozstříleli auta s civilisty, zabili 24 lidí včetně dětí

18:45

Krymem opět zní výbuchy. Podle ruského gubernátora výbuch způsobilo letadlo, které vzplálo při přistávání na letišti Belbek.

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Ukrajinská armáda podle prvotních informací serveru Medusa získala zpět pod kontrolu město Lyman.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Domácí zpravodajství

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.