CNN Prima News Ladislav Šustr
Ladislav Šustr

Ladislav Šustr

redaktor FTV Prima, CNN Prima NEWS

Vystudoval mediální studia na Metropolitní univerzitě v Praze. Od roku 2016 působil jako redaktor v Echo24, Týdeníku Echo a Business Monitor 24. Do redakce CNN Prima NEWS nastoupil v polovině roku 2022.

Nejnovější příspěvky autora

Příspěvek na bydlení se vám může po přepočítání snížit. Jak nepřijít o peníze?
Jak ušetřit

Příspěvek na bydlení se vám může po přepočítání snížit. Jak nepřijít o peníze?

Na změnu příspěvku na bydlení za výhodných podmínek nezbývá moc času. Do konce července totiž mají stávající příjemci možnost zažádat o přepočet sociální dávky. To může mít výhodu v navýšení příspěvku. Úřad práce ale také varuje, že se příspěvek může příjemcům snížit. Pokud nechtějí o stávající částku přijít, tak mohou požádat o prodloužení dávky bez přehodnocení.

Další příspěvky autora

Ekonom: Green Deal v Nizozemsku selhal. Pořadníky na elektřinu jsou varováním pro Česko

Nizozemsko se potýká s nečekanými problémy kvůli dodávkám elektřiny. Tamní rozvodná síť je velmi přetížená, protože se země snaží urychleně dekarbonizovat a splnit přísné klimatické cíle. Na připojení do sítě přitom čekají další tisíce podniků a domácností. Brzdí to ekonomický růst Nizozemska a potřebné investice do nových vedení a rozvoden mají dosahovat astronomických 200 miliard eur. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy je nizozemský příklad ukázkou fiaska Green Dealu, ze kterého se musí ostatní státy poučit.

PŘEHLEDNĚ: Zdražují vejce, maso i jablka. Co stojí za růstem cen základních potravin?

Ceny některých základních potravin se stále drží vysoko a výrazně nezlevňují. Týká se to například másla nebo vepřového masa. Zdražení se projevuje jak meziročně, tak i meziměsíčně. Zemědělce také trápí špatná úroda, která může být letos podprůměrná. V celkových cenách by se ale nakonec mohla projevit jen mírně. Potraviny totiž zdražují další vlivy.

PŘEHLEDNĚ: Poslední šance na lepší příspěvek na bydlení. Nárok má hodně lidí, co je potřeba?

Do konce července mohou lidé získat navýšení příspěvku na bydlení. Stačí požádat o přepočet na úřadu práce. A to v případě, pokud žadateli stouply náklady na bydlení nebo mu klesly příjmy. Příspěvek na bydlení je oblíbenou sociální dávkou a dosáhne na ni velký okruh lidí. Níže přinášíme přehledný postup, jak o pomoc zažádat.

Ostrá hádka o důchody v Partii: Juchelka nastínil plán ANO. Smutný příběh, protestoval Pospíšil

Důchodová reforma rozhádala politiky v nedělním pořadu Partie Plus na CNN Prima NEWS. Stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) totiž avizoval, že pokud zasedne v budoucí vládě, penzijní změny provedené vládou Petra Fialy (ODS) zruší. Navíc zastropuje věk odchodu do důchodu na 65 letech a změní valorizační schéma. Zástupce TOP 09 Jiří Pospíšil namítl, že celý postoj hnutí ANO k důchodovým změnám je smutný příběh a že nenabízí občanům opravdovou a funkční alternativu.

Počet osobních bankrotů v Česku rekordně narůstá. Které kraje jsou na tom nejhůř?

V prvním pololetí letošního roku bylo vyhlášeno 8 249 osobních bankrotů, což bylo meziročně o 13 procent více. Zároveň to byl nejvyšší počet od roku 2021. Od začátku ledna do konce června bylo také podáno 8 533 návrhů na osobní bankrot, o 12 procent více než ve stejném období loni. Vyplývá to z analýzy, kterou poskytla společnost CRIF - Czech Credit Bureau na základě dat portálu Informace o firmách.

Kalousek: Vláda si pochvaluje schodek? To je nesmírně nebezpečné, odnesou to příští generace

Vláda Petra Fialy (ODS) rezignovala na rozpočtovou odpovědnost a nesnaží se snižovat obří schodky státního rozpočtu. Myslí si to exministr financí Miroslav Kalousek, podle kterého si současný stav odskáčou až následující generace. Objevují se totiž informace, že by schodek státního rozpočtu mohl být příští rok vyšší než letos. Vláda návrh nejdůležitějšího zákona roku představí zřejmě až po prázdninách. Důvodem opět je, aby opozice měla co nejkratší čas na kritiku. Konečné číslo se nejspíše objeví těsně před volbami do Poslanecké sněmovny.

Naše školství je jako potápějící se Titanik, říká ředitel. Určité problémy se ještě zhorší

České školství má několik problémů, které se nepodařilo vyřešit. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl ředitel soukromé školy VIA BEROUN Petr Hopfinger. Podle něj se letos nenavýšila kapacita gymnázií v celé České republice a školy se stále potýkají s nedostatkem pedagogů. „Je to jako Titanik, který se potápí. Jen to není vidět a těžko se to dá odvrátit,“ řekl Hopfinger.

KOMENTÁŘ: Nároky, dotace a vyžraný rozpočet. Restaurace chtějí využít blackout k obohacení

Z blackoutu chtějí někteří podnikatelé vytřískat výhody. Část z nich totiž po výpadku proudu nelenila a okamžitě se přihlásila státu o kompenzaci. Nejhlasitěji volá po penězích daňových poplatníků zejména gastronomie, která má údajně desetimilionové škody. I když proti těmto vlivům pomáhá pojištění, někteří podnikatelé si chtějí dojít s nataženou rukou pro státní pomoc. Ukazuje to na typický příklad nárokové ekonomiky přehlcené dotacemi a pobídkami, která akcelerovala během covidu. Pokud chceme malý a efektivní stát, musíme s neustálým brekem a požadavky přestat.

Lentilky, piškoty a nyní Apetito. Kam zmizely známé a tradiční české značky?

Spotřebitelé si v obchodech musejí již dlouho zvykat na to, že se výroba tradičních tuzemských značek přesouvá na jiná místa – někdy dokonce do zahraničí. Aktuálně jde o přesun značky Apetito z Hodonínských mlékáren do německého Hamburku. Milovníci znojemských okurek se už z etikety dozvídají, že jsou vyrobeny taktéž v Německu a samotné okurky občas pocházejí ze zemí mimo Evropskou unii. Změna místa výroby potkala v minulosti například Sedlčanský hermelín, Lentilky nebo kávu Jihlavanka.