Blažek: Parkanové dáme odškodnění. Za zničený život by se měli omluvit ti, kdo stíhali

Po deseti letech definitivně skončilo trestní stíhání exministryně obrany Vlasty Parkanové kvůli nákupu armádních letounů CASA. Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) je zarážející délka celé kauzy. „Rád bych se paní Parkanové omluvil a dal odškodnění,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

„Už jsem poslal dopis panu Sokolovi, právnímu zástupci paní Parkanové, aby přišel i s ní, že bych se rád omluvil za stát a dal odškodnění,“ řekl Pavel Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Ministr spravedlnosti mimo jiné kritizoval délku soudního řízení. „Je třeba si uvědomit, že ti lidé mají děti a rodiny, které to rovněž odnášejí,“ dodal ministr spravedlnosti. Podle něho je rovněž problémem medializace takových případů. „Zkázonosnou roli v její kauze sehrála média,“ uvedl Blažek.

„Paní Parkanovou znám, vždycky to byla spíš srdcařka. Když jí bylo sděleno obvinění, byla jsem překvapena. Důkazně to neznám, takže o tom nemohu více hovořit. Trvalo to ale dlouho. Státní zástupci a soudci měli zatopit pod kotli a přidat,“ poznamenala v Partii Blažkova předchůdkyně v čele resortu spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Benešová: Dobře že Stříž nepodal dovolání

Podle ní je dobře, že nejvyšší státní zástupce Igor Stříž již v kauze Parkanové nepodal dovolání. Benešová připomněla, že případ není v tuzemsku ojedinělý. Uvedla několik kauz, které se v minulosti týkaly politiků z Ústeckého kraje a rovněž skončily zproštěním.

„Je nutné jasně nastavit trestní politiku státu. Je třeba, aby všichni plnili to, co je v zákonech. Aby státní zástupci měli odvahu zastavovat nebo vůbec kauzy nezahajovat. Důkazem odvahy není stíhat politika. Vy byste měli vyhodnotit, jestli taková věc má šanci u soudu, a to se dnes neděje,“ řekl Blažek.

Parkanové už se omluvila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Podle Blažka by se však měli omluvit „ti, kdo stíhali, ti, kdo obviňovali“. Neexistuje však podle něj způsob, jak k tomu tyto orgány přimět.

Deset let trvající kauza

Bývalá ministryně obrany ve vládě Mirka Topolánka (ODS) Vlasta Parkanová (KDU-ČSL, později TOP 09) čelila od roku 2012 trestnímu stíhání pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Toho se měla dopustit v souvislosti s nákupem armádních letounů CASA. Policie Parkanové dávala za vinu, že nenechala udělat znalecký posudek k ověření ceny letadel, a státu tak měla vzniknout škoda ve výši 818 milionů korun.

Stíhání a později i obžalobě čelil s Parkanovou také tehdejší ředitel ministerské sekce pro vyzbrojování Jiří Staněk. Žalobu v roce 2015 podal státní zástupce Jan Kořán. Pro Staňka žádal pětileté vězení a pětimilionový trest, pro Parkanovou chtěl dvouletou podmínku a pokutu dva miliony korun. Pro oba se také domáhal zákazů činnosti.

Po několika letech soudních tahanic přišel loni v říjnu osvobozující rozsudek odvolacího městského soudu v Praze. „V žádném směru nebylo zjištěno, že by České republice v souvislosti s obchodem s letadly a s nákupem transportního letounu CASA vznikla nějaká škoda,“ konstatovala jeho předsedkyně Petra Benešová. Definitivně si ale Parkanová se Staňkem mohli oddychnout až v první polovině ledna, kdy nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nevyužil možnosti podat v této kauze dovolání.

Tagy:

Hlavní zprávy

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu
USA

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Podle zahraničních zpravodajských agentur dodal, že Čína si zahrává s ohněm. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření na podporu Tchaj-wanu za poslední desetiletí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:28

V pondělí se očekává vynesení rozsudku v prvním ukrajinském procesu s válečnými zločinci

09:11

Šéfka Mezinárodního měnového fondu kvůli Ukrajině varuje před roztříštěností globální ekonomiky

08:56

Zelenskyj: Až 100 Ukrajinců každý den umírá uprostřed války

08:38

Dvouměsíční dítě bylo vyfotografováno na pohřbu svého otce

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Největší žoldák všech dob? Mbappé otočil a pobouřil, zklamaná La Liga chystá stížnosti

V sobotu odpoledne osobně zavolal šéfovi Realu Madrid Florentinu Pérezovi, aby mu sdělil, že zůstává tam, kde byl posledních několik let. Francouzská fotbalová hvězda Kylian Mbappé navzdory dlouhodobým dohadům o odchodu do Španělska setrvává v ráji jménem Paris Saint-Germain. A bude ještě více hýčkaná než doposud. Její rozhodnutí a velkorysost Pařížanů naráží na těžké nepochopení nejen u veřejnosti, mluví se o ryzím žoldáctví.

Domácí zpravodajství

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.