Blažek ostře o Decroix: Ať zveřejní audit z její doby. Kafkovský způsob vinění zavedla sama


Pavel Blažek (členství v ODS pozastaveno), který byl ministrem spravedlnosti v době, kdy propukla bitcoinová kauza, se na síti X pustil do své nástupkyně Evy Decroix (ODS). Tu vyzval, aby veřejnosti předložila audit vypracovaný za jejího ministrování. Stížnosti Decroix na současného šéfa resortu spravedlnosti Jeronýma Tejce (za ANO) jsou podle Blažka falešné. Jen „kafkovským způsobem obviňuje jiné“, tvrdí nyní již bývalý politik ODS.

Někdejší ministryně spravedlnosti Decroix v pondělí vyzvala Tejce, aby zveřejnil audit, který na ministerstvu spravedlnosti kvůli bitcoinové kauze nechal udělat. Blažek chce po Decroix, aby učinila totéž. „Chtěl bych mít po osmi měsících od medializace jeho ‚závěrů‘ konečně právo na to samé. Zvlášť, když se toto její ‚dílo‘ dotklo mnoha osob a zjevně opomenulo odpovědi na opravdu zásadní otázky, jež (záměrně?) ani nebyly položeny a za nemalé státní peníze hlavně opapouškovala to, co se již (i nepravdivě) psalo v médiích,“ napsal Blažek na síti X.

ČTĚTE TAKÉ: Nacisté a cesta do pekel. Ve Sněmovně padaly ostré výroky kvůli zákonu o státních firmách

Decroix po svém nástupu na ministerstvo po Blažkovi v červnu minulého roku zadala externí audit na vyšetření kauzy. V září ale tehdejší vláda oznámila, že jej zveřejňovat nebude. „Vrchní státní zastupitelství se obává, že by zveřejnění mohlo ovlivnit probíhající výslechy. Netěší mě nemožnost zveřejnit audit, ale budu plně respektovat stanovisko vrchního státního zastupitelství,“ vysvětlovala tehdy Decroix. Zveřejnění auditu si přálo například hnutí STAN, které bylo ve vládě koaličním partnerem ODS.

Tejc na tiskové konferenci v pátek také oznámil, že kvůli výsledkům auditu hodlá podat trestní oznámení. Neuvedl však konkrétní jména ani pozice, kterých by se mělo týkat. Decroix jeho vystoupení na tiskové konferenci označila za „prasárnu“ a Tejce za pouhou „politickou loutku“, která „jen vytváří mlhu“.

Stěžování si na ministra spravedlnosti je podle Blažka ale falešné. „Bylo a je nefér úmyslně znemožnit veřejně osočeným řádnou repliku. Souhlasím. Na Tejce si ovšem zrovna Decroix stěžuje falešně. Kafkovský způsob vinění jiných s upřením možnosti seznámit se s obsahem ‚obvinění‘ a argumentačně se bránit, vymyslela a zavedla ona sama. S pro ni typickým ‚upřímným‘ úsměvem na tváři bezbranně ‚obviněných‘ k tomu,“ dodal Blažek.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Česko hraje na gesta a zavírá si dveře v Číně, říká Korecký. Fischer z roztržky viní vládu