
Praha postaví nový podchod u Libeňského mostu. Má zlepšit pěší napojení na Palmovku
Jedním z hlavních favoritů letošních parlamentních voleb je koalice Spolu. V průzkumech se pohybuje kolem 20 procent, a zatím tak výrazně zaostává za svým hlavním rivalem – hnutím ANO. Dožene Spolu tuto ztrátu podobně jako v roce 2021, aby si Petr Fiala (ODS) udržel premiérské křeslo? Redakce CNN Prima NEWS nabízí podrobný přehled o spojení ODS, TOP 09 i KDU-ČSL, a to včetně volebního programu, průběhu kampaně či známých tváří.
Bitcoinová kauza ukazuje, že stát zatím neumí s kryptoměnami pracovat. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekla ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS). Ve středu plánuje na vládě předložit aktualizovanou časovou osu událostí souvisejících s aférou. Podle ní ale „nemáme čekat nic skandálního ani zázračného“.
Více než měsíc po vypuknutí bitcoinové aféry lze s jistotou konstatovat, že koalice Spolu tuto kauzu ustála – minimálně z hlediska volebních preferencí. Proč spojení kolem ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v průzkumech prakticky nekleslo a drží si nadále podporu přes 20 procent? Faktorů může být více, bezpochyby mezi ně patří rychlé vyvození odpovědnosti od Pavla Blažka i skutečnost, že koalice na české politické scéně prakticky nemá reálnou konkurenci.
S bratrem Filipem Bendou se o bitcoinové kauzičce nebavíme, řekl v otevřeném a rozsáhlém rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf poslanců ODS Marek Benda. Dále se rozpovídal o vlivu rodiny Bendů na českou politiku i o tom, proč je pro něj citlivé zapojovat do politiky maminku Kamilu Bendovou – bývalou disidentku, která dnes sedí v Radě pro lidská práva. ODS podle něj neřídí strejci, jak tvrdí někteří členové. Svůj vliv ve Sněmovně shrnul slovy, že je „jen malilinký poslaneček, který hájí starý normální svět“.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) trvá na tom, že se o detailech bitcoinové kauzy dozvěděl příliš pozdě a nebyl schopen nic ovlivnit. Jde o reakci na slova prezidenta Petra Pavla, která padla v Partii Terezie Tománkové. Pavel vyjádřil pochybnosti nad tím, že by Stanjura o celé záležitosti nebyl informován.
Česká politická scéna je leckdy velmi bizarním prostředím, z něhož lítá jeden bonmot za druhým. Politici za první polovinu roku 2025 pronesli mnoho hlášek, kterými veřejnost pobavili, nebo dokonce šokovali. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala ty nejlepší z nich.
Situace kolem bitcoinové aféry je jednak absurdní, jednak opravdu velice škodlivá, zhodnotil třaskavou kauzu prezident Petr Pavel ve speciálním vysílání Partie Terezie Tománkové. Podle něj měl stát k bitcoinovému daru přistupovat jinak a přijmout peníze až v momentě, kdy by si byl stoprocentně jistý jejich nezávadností. Vyjádřil také údiv nad tím, že o kryptoměnách v hodnotě několika miliard korun nevěděl dopředu šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS). „Tohle mi přijde natolik zásadní, že bych se divil, kdyby o tom ministr financí informován nebyl. Do svědomí mu sahat nemůžu, ani tam nevidím,“ poznamenal prezident pro CNN Prima NEWS.
Partie Terezie Tománkové směřuje k prázdninové pauze. Ještě před letní přestávkou ale přinesla nedělní diskuzní pořad exkluzivního hosta – prezidenta Petra Pavla. Česká hlava státu se vyjádřila nejen k vyšším výdajům na obranu a sestavování vlády po volbách, ale také zhodnotila posuny v kauze Čapí hnízdo či třaskavé bitcoinové aféře. „Tohle mi přijde natolik zásadní věc, že bych se divil, kdyby o tom ministr financí informován nebyl,“ řekl prezident Pavel na konto šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS), který tvrdí, že se o bitcoinovém daru dozvěděl až zpětně. Na Partii Terezie Tománkové se můžete podívat v úvodním videu tohoto článku.
Hardware, na němž byly uloženy peněženky s bitcoiny, nabyl podnikatel Tomáš Jiřikovský naprosto legálně, soud mu je měl vydat. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to uvedl poslanec a člen sněmovního rozpočtového výboru Jiří Havránek (ODS). „Možná je i dobře, že na tuto ‚kauzu‘ došlo, jelikož se teď bude více dbát na původ kryptoměny,“ řekl mimo jiné.
Zatímco do klíčových sněmovních voleb nezbývá ani 100 dnů, největší české politické strany a hnutí se vypořádávají s nejrůznějšími reputačními problémy. Hnutí ANO tíží kauza Čapí hnízdo, koalici Spolu dělá problémy bitcoinová aféra a hnutí STAN od roku 2022 komplikuje působení takzvaná akce Dozimetr. Kterou ze známých kauz považujete za nejzávažnější? A ovlivní nějaká z nich vaše rozhodování ve volbách? Hlasovat můžete ve speciálních anketách CNN Prima NEWS.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš by neměl kandidovat v říjnových sněmovních volbách, reagují politici na rozhodnutí odvolacího soudu v dotační kauze Čapí hnízdo. Takto se například na síti X vyjádřila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a zmínila v této souvislosti odchod exministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Podobně vládní partneři TOP 09, lidovci, očekávají, že expremiér odejde ze všech volených funkcí do konečného verdiktu soudu. Zůstává obžalovaným čtvrt roku před volbami, zdůrazňují.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) by měl podle předsedy ANO Andreje Babiše rezignovat. Označení, že je Stanjura ve sněmovních volbách (oba kandidují v Moravskoslezském kraji) jeho přímým soupeřem, nicméně expremiér se smíchem odmítl. „Stanjura není můj soupeř. Já soupeřím s panem Fialou,“ vzkázal expremiér. Ministra následně nazval „klíčem transakce špinavého byznysu“, přičemž bitcoinová kauza je podle něj „dopředu promyšlená zločinecká akce“.