reklama

Bojovnice za práva Aboriginců: Děti potřebují najít vlastní identitu

Lauren je členkou spolku NASCA, která pomáhá mladým Aborigincům najít vlastní identitu. Původní obyvatelé Austrálie patří k těm, kteří dodržují jedny z nejoriginálnějších tradic světa a jsou symbolem nejmenšího světadílu.

reklama

Podle listiny fauny a flory spadali Aboriginci pod rostliny a zvířata. O jejich dějinách se ve škole neučí. To se snaží změnit australská NASCA, která pomáhá nové generaci Aboriginců. NASCA je zkratka Akademie pro sportovní příležitosti Aboriginců. A právě Aboriginci ji vedou.

Organizace pomáhá dětem s nalezením jejich identity. Místní vyučující se v malých Aborigincích snaží vzbudit pocit hrdosti. „Jmenuji se Lauren a jsem pyšnou členkou etnika Biri z jižního západního Queenslandu,“ uvádí jedna z členů NASCA. Mladá žena pokračuje, že fakt, že je jiná, si uvědomila během nakupování. „Jakmile jsem vešla do obchodu, hned mě pronásledovala ostraha. Nechápala jsem, proč. Bylo to nepříjemné.“ V její první práci v zákaznickém servisu se jí dle jejích slov stávalo, že když ji klient uviděl při vyřízení objednávky, ptal se, jestli telefonicky skutečně mluvil s ní. Divil se, že má australský přízvuk. „Byla to každodenní součást mého života,“ poznamenává.

K tématu

V Austrálii vznikla ukradená generace. Generace dětí, které byly Aborigincům sebrány, protože nepůvodní Australané nevěřili, že by se o ně rodiče dokázali postarat. Lauren se k organizaci přidala proto, aby tento scénář změnila. Mnoho dětí, se kterými organizace pracuje, neví, odkud ony samy pocházejí. Tuto mezeru zaplňuje NASCA, která podporuje děti v tom, aby nabyly aboriginskou identitu sebevědomí. Organizace dětem mimo jiné pomáhá s volbou budoucího povolání. Učí je životním dovednostem, které k získání práce potřebují. „Ano, život není lehký, ale tyhle překážky může dítě překonat a stát se třeba lékařem, hráčem počítačových her nebo ragbistou. Je hezké dávat jim naději a vidět, jak si začínají věřit. Jsem nadšená z toho, když si uvědomím, jaká budoucnost tyto děti čeká,“ dodává Lauren.

Austrálci, též nazýváni Aboriginové nebo Aboriginci, jsou původní obyvatelé Austrálie. Ti se na tomto kontinentu usadili před více než 40 000 let. Do Austrálie přišli z Timoru a Indonésie. Nyní žijí Aboriginové ve městech a v přírodních rezervacích po celé zemi a jejich odhadovaný počet je celkem 380 000.

Další hlavní zprávy

Byznys

Bude mít Česko další státní banku? Nutnost, říká Alena Schillerová

Bude mít Česko další státní banku? Nutnost, říká Alena Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová plánuje založit státní banku po vzoru německého KfW. O záměru šéfky státní kasy informoval Deník N. Schillerovou k tomu vede zkušenost se zpracováním žádostí firem o státní finanční pomoc v průběhu koronavirové krize. Nebyl by to přitom první bankovní dům, který ve svých rukou drží český stát.

Koronavirus

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

O tomto víkendu se naplno rozbíhá sezóna dětských táborů. I ty letos poznamenala koronavirová krize. Jak hlásí mnozí vedoucí, dětí oproti loňsku jim ještě přibylo, protože lidé rušili dovolené v zahraničí a posílali náhradou děti právě na tábory. Hygienici už také vyrazili na kontroly, letos samozřejmě i se zaměřením na dodržování zvýšených hygienických požadavků kvůli prevenci nákazy koronavirem, jak potvrdila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých, Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Marie Nosková.

reklama
Prezidentské volby rozhoduje jen několik států USA. Jak tyto swing states fungují?
reklama
reklama
Japonsko má revoluční rychlovlak šinkansen, může jet i při zemětřesení

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Milion chvilek volá po společné opoziční stínové vládě. Nejde to, reagují politici
Šikana mezi vězni: Odsouzenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty
Černý pátek na českých silnicích: Následkem nehod zemřelo šest lidí, letos nejvíce
Další články
reklama
reklama