reklama

Bojovnice za práva Aboriginců: Děti potřebují najít vlastní identitu

Lauren je členkou spolku NASCA, která pomáhá mladým Aborigincům najít vlastní identitu. Původní obyvatelé Austrálie patří k těm, kteří dodržují jedny z nejoriginálnějších tradic světa a jsou symbolem nejmenšího světadílu.

reklama

Podle listiny fauny a flory spadali Aboriginci pod rostliny a zvířata. O jejich dějinách se ve škole neučí. To se snaží změnit australská NASCA, která pomáhá nové generaci Aboriginců. NASCA je zkratka Akademie pro sportovní příležitosti Aboriginců. A právě Aboriginci ji vedou.

Organizace pomáhá dětem s nalezením jejich identity. Místní vyučující se v malých Aborigincích snaží vzbudit pocit hrdosti. „Jmenuji se Lauren a jsem pyšnou členkou etnika Biri z jižního západního Queenslandu,“ uvádí jedna z členů NASCA. Mladá žena pokračuje, že fakt, že je jiná, si uvědomila během nakupování. „Jakmile jsem vešla do obchodu, hned mě pronásledovala ostraha. Nechápala jsem, proč. Bylo to nepříjemné.“ V její první práci v zákaznickém servisu se jí dle jejích slov stávalo, že když ji klient uviděl při vyřízení objednávky, ptal se, jestli telefonicky skutečně mluvil s ní. Divil se, že má australský přízvuk. „Byla to každodenní součást mého života,“ poznamenává.

K tématu

V Austrálii vznikla ukradená generace. Generace dětí, které byly Aborigincům sebrány, protože nepůvodní Australané nevěřili, že by se o ně rodiče dokázali postarat. Lauren se k organizaci přidala proto, aby tento scénář změnila. Mnoho dětí, se kterými organizace pracuje, neví, odkud ony samy pocházejí. Tuto mezeru zaplňuje NASCA, která podporuje děti v tom, aby nabyly aboriginskou identitu sebevědomí. Organizace dětem mimo jiné pomáhá s volbou budoucího povolání. Učí je životním dovednostem, které k získání práce potřebují. „Ano, život není lehký, ale tyhle překážky může dítě překonat a stát se třeba lékařem, hráčem počítačových her nebo ragbistou. Je hezké dávat jim naději a vidět, jak si začínají věřit. Jsem nadšená z toho, když si uvědomím, jaká budoucnost tyto děti čeká,“ dodává Lauren.

Austrálci, též nazýváni Aboriginové nebo Aboriginci, jsou původní obyvatelé Austrálie. Ti se na tomto kontinentu usadili před více než 40 000 let. Do Austrálie přišli z Timoru a Indonésie. Nyní žijí Aboriginové ve městech a v přírodních rezervacích po celé zemi a jejich odhadovaný počet je celkem 380 000.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny

Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny

Délka karantény pro rodiny, ve kterých je někdo nakažený koronavirem a nemůže se izolovat od ostatních členů domácnosti, se zkracuje ze tří týdnů na 14 dnů. Rozhodla o tom vláda na mimořádném zasedání. Nařízení začne platit od půlnoci z úterý na středu. Jedná se přitom o jeden z dalších názorových obratů o 180°. O předchozím prodloužení na tři týdny totiž vláda rozhodla minulý týden ve čtvrtek, platilo tedy nakonec od 1. března pouhé dva dny.

Hamza: Šlesingr a Moravec se dají nahradit, mladí čeští biatlonisté mají perspektivu
Podezřelý z vyhrožování Babišovi smrtí je v Česku. Hrozí mu osm let
reklama
reklama
Bizarnosti vládních opatření: Někdo nemůže za dům, druhý má k dispozici půl Jeseníků

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama