reklama

Bottas se pere s černou barvou vozu a kombinézou. V „sauně“ pilot shodil tři kila

Na týmového kolegu z Mercedesu má po šesti ze čtrnácti závodů manko 43 bodů. Důvodů, proč finský pilot Valtteri Bottas zaostává v seriálu Mistrovství světa Formule 1 za šestinásobným šampionem Lewisem Hamiltonem, je mnoho. Sám teď uvedl „mikrofaktory“, které by se mohly za ztrátou skrývat – černá barva monopostu a silnější kombinézy. „Letos je v autě ještě větší horko než obvykle,“ řekl Bottas.

reklama

Pro letošní sezonu přelakoval Mercedes své vozy z klasické stříbrné na černou. Změna barvy měla bohulibé poselství, a sice vyjádření podpory hnutí Black Lives Matter (Na černých životech záleží – pozn. red.), které vzniklo po květnovém úmrtí černocha George Floyda po zásahu policistů v americkém Minneapolisu. Finskému pilotovi Valtterimu Bottasovi příliš radosti nepřinesla. Ne že by nesouhlasil s vysílaným vzkazem, ovšem v „nové“ formuli se necítí komfortně.

„Změnili jsme barvu pro dobrou věc, ale černá nejvíc přitahuje teplo, zejména když jde o přímé slunce,“ konstatoval Bottas. „Letos je tak v autě větší horko než obvykle,“ doplnil jezdec, jenž sice vyhrál první závod v Rakousku, ale jinak Hamiltona v rámci interního stájového souboje příliš nepotrápil.

Bottasovi dle jeho slov nepomáhá ani nová – rovněž černá – kombinéza a spodní prádlo. Letos je totiž zmíněné oblečení v porovnání s dřívějškem v silnější podobě. „A to také může mít vliv,“ podotkl jezdec k „saunovému prostředí“ s odkazem na to, že ve světlejších barvách se cítil lépe. Poslední Grand Prix na okruhu ve španělské Barceloně ho údajně vinou horkého prostředí připravila o tři kila.

„Vím, že z jezdců v šampionátu jsem jeden z nejlépe trénovaných, a možná jsem i ten úplně nejvíc fit. Takže se s tím nějak dokážu vyrovnat. Ale je to nepříjemné a je to i jedna z věcí, na kterých by se mohlo zapracovat,“ pokračoval Bottas, který však zároveň dodal, že sám nemá konkrétní čísla, podle kterých by se dalo říct, jak moc černá barva v porovnání s bílou přitahuje teplo.

Nepřímou odpověď dostal od týmového ředitele pro strategii Jamese Vowleho: „Nezaznamenali jsme žádné změny v teplotě chladičů nebo základních systémů vozů, které by měla za následek změna barvy.“

Třicetiletý Bottas nedávno s Mercedesem prodloužil smlouvu o další rok. Díky novému kontraktu si během dvanácti měsíců u německé stáje přijde na 8,8 milionu eur, v přepočtu 230 milionů korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

reklama