reklama

Jak fungují boty, které během chůze vyrábějí elektřinu

Málokdo si v dnešní době dokáže představit život bez mobilu. Všichni si ale dokážou představit tu hrůzu, když se vybije a není kde dobít. Revoluci by ovšem mohly přinést zázračné boty, které vyrábějí elektřinu během chůze.

reklama

K výrobě elektřiny už dávno není potřeba třít ebonitovou tyč liščím ohonem. Naopak. Technika se posunula tak daleko, že teď úplně stačí chodit a tím vzniká energie. Boty byly původně určeny pro seniory, protože bota poznala, kdy do ní vklouzla noha, a sama se zavázala. Pak ale vědci přišli na to, že se boty dají využít i jinak.

Chytré boty v sobě mají zabudovanou malou elektrárnu, která pracuje ve chvíli, kdy člověk v botě došlápne, nebo když se bota jednoduše při chůzi zhoupne. S nápadem bot vyrábějících elektřinu přicházejí různé firmy a pozadu se skvělými zlepšováky samozřejmě nezůstávají ani studenti. Vyrobená elektřina z bot putuje do baterie a samozřejmě jí není moc, ale stačí na to, aby se nabil třeba mobil nebo jiné doplňky fungující na elektřinu.

Pokud nejste zrovna vyznavačem botasek, vězte, že energii může vyrábět i oblečení. Vědci vyvinuli látku, která přeměňuje kinetickou energii na elektrickou, což znamená, že se elektřina vyrábí pohybem. Oděv je pak nejvhodnější pro milovníky sportu. Čím víc je totiž jeho nositel fyzicky aktivní, tím víc elektřiny se vyrobí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Speciál 360° o zdraví Zemana: Jak reaguje na Vystrčilovo prohlášení Forejt?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Speciál 360° o zdraví Zemana: Jak reaguje na Vystrčilovo prohlášení Forejt?

Prognóza zdravotního stavu prezidenta je krajně nejistá, cituje z dopisu od lékařů šéf Senátu Miloš Vystrčil. Hospitalizovaný Miloš Zeman dle Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) není momentálně schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Zástupci senátorských klubů proto nevidí jinou možnost než převést prezidentské pravomoci na premiéra a šéfa Sněmovny. Jak se situace bude vyvíjet dále? Sledujte speciální vysílání CNN Prima NEWS, které bude k dispozici živě i v tomto článku. Hosty budou mimo jiné předseda ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček nebo bývalý šéf protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt.

Experti: Situace okolo Zemana je vážná, Mynářův postup je těžko obhajitelný a absurdní

Zpráva Ústřední vojenské nemocnice o neschopnosti prezidenta Miloše Zemana vykonávat pracovní povinnosti je velmi závažnou informací, postup hradního kancléře Vratislava Mynáře pak těžko obhajitelným aktem, uvedli političtí experti a ústavní právníci. Třebaže se shodují, že by se i bez přičinění prezidenta republiky sešla dolní komora 8. listopadu, spekulace o pravosti Zemanova podpisu vzbuzují neklid. Za zneužití prezidentských pravomocí hrozí až dva roky za mřížemi.

Chlapec v sukni znásilnil na genderově neutrálních toaletách dívku. Její otec to neunesl

Školy po celé Americe se zabývají otázkou, zda by měly být toalety genderově neutrální. Někteří rodiče se ale obávají o bezpečí svých nezletilých dětí. Debatu v amerických médiích rozpoutala výpověď jednoho údržbáře, který popsal znásilnění své dcery na dívčích toaletách chlapcem v sukni. Otec to pak ale na zasedání školské rady pěkně schytal.

reklama

Domácí zpravodajství

Mynář zaútočil na Vystrčila: Předvádí pokrytectví a chce Zemana zbavit pravomocí

Miloš Vystrčil (ODS) předvádí pokrytectví, jaké jsem v životě nezažil, zaútočil na šéfa Senátu veřejně hradní kancléř Vratislav Mynář. Prohlásil to v pondělí odpoledne na dlouho očekávané tiskové konferenci. Vystrčil se podle Mynáře chce jen zviditelnit, což povede ke zbavení prezidenta pravomocí. K tomu, v jakém je prezident zdravotním stavu, se Mynář ale detailněji nevyjádřil.

reklama