reklama

Jak fungují boty, které během chůze vyrábějí elektřinu

Málokdo si v dnešní době dokáže představit život bez mobilu. Všichni si ale dokážou představit tu hrůzu, když se vybije a není kde dobít. Revoluci by ovšem mohly přinést zázračné boty, které vyrábějí elektřinu během chůze.

reklama

K výrobě elektřiny už dávno není potřeba třít ebonitovou tyč liščím ohonem. Naopak. Technika se posunula tak daleko, že teď úplně stačí chodit a tím vzniká energie. Boty byly původně určeny pro seniory, protože bota poznala, kdy do ní vklouzla noha, a sama se zavázala. Pak ale vědci přišli na to, že se boty dají využít i jinak.

Chytré boty v sobě mají zabudovanou malou elektrárnu, která pracuje ve chvíli, kdy člověk v botě došlápne, nebo když se bota jednoduše při chůzi zhoupne. S nápadem bot vyrábějících elektřinu přicházejí různé firmy a pozadu se skvělými zlepšováky samozřejmě nezůstávají ani studenti. Vyrobená elektřina z bot putuje do baterie a samozřejmě jí není moc, ale stačí na to, aby se nabil třeba mobil nebo jiné doplňky fungující na elektřinu.

Pokud nejste zrovna vyznavačem botasek, vězte, že energii může vyrábět i oblečení. Vědci vyvinuli látku, která přeměňuje kinetickou energii na elektrickou, což znamená, že se elektřina vyrábí pohybem. Oděv je pak nejvhodnější pro milovníky sportu. Čím víc je totiž jeho nositel fyzicky aktivní, tím víc elektřiny se vyrobí.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času

Tlak ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) byl poměrně vysoký a jeho odrážení jsem věnoval až příliš mnoho času, říká o svém konci v čele Nejvyššího státního zastupitelství Pavel Zeman. Ten na tiskové konferenci uvedl, že je sice zvyklý podobným půtkám čelit, ale tlak byl tak silný, že se nemohl plně věnovat svému úřadu. Benešová na Zemanův konec řekla, že jí jeho vysvětlení přijde „laciné“.

Cestování

Cestování do okolních zemí bude očkovaným umožněno už v sobotu, potvrdil Kulhánek

Cestování do okolních zemí bude očkovaným umožněno už v sobotu, potvrdil Kulhánek

Cestování do některých zemí střední Evropy bude od soboty 15. května umožněno očkovaným občanům, kteří dostali alespoň jednu dávku vakcíny, od níž uplynulo více než 21 dnů. Na tiskové konferenci to oznámil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Od července by pak měl platit celoevropský zelený certifikát – ten umožní za hranice očkovaným, testovaným i těm, kteří prodělali covid.

Benešová šla za hranu. Zemanovi házela klacky pod nohy, mají jasno opoziční lídři
Pepson Snětivý: Karel IV. byl největší osobností našich dějin. Z Prahy chtěl nový Řím
Zrušte olympiádu, žádají japonští lékaři. Šéf vlivné společnosti mluví o sebevražedné misi
Po vyléčení z covidu si bude možné zajít do hospody půl roku bez očkování či testu
reklama
reklama
Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu

Historie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama