
Francouzský hot-hatch Alpine A290 budí emoce. A to i při pohledu do ceníku
Více než polovinu svého života 49letá Kateřina z Pardubic žije s epilepsií. Poprvé se u ní nemoc projevila v 15 letech v obchodě, lékaři však diagnózu stanovili až o měsíce později. I přes nasazenou terapii a dodržování správného životního stylu mívala velké záchvaty, dodnes jí občas krátkodobě vypadává vědomí. Vše ale změnil zákrok, od jehož provedení velký záchvat nezažila. Posledních pět let Kateřina intenzivně sportuje, dokonce běhá ultramaratony.
Pravidelný pohyb zlepšuje zdravotní stav pacientů s epilepsií. Podle odborníků by měl být ve správném „dávkování“ nedílnou součástí léčby dospělých i dětí. Namísto omezení pohybu ze strachu z případných záchvatů proto lékaři doporučují hledat způsoby, jak se věnovat fyzické aktivitě bezpečně. Upozornit na prospěšnost sportu chce také letošní charitativní běh na podporu lidí s epilepsií EpicRun 2025, který ve středu 28. května pořádá spolek EpiStop v Praze i v Brně.
Každoročně tisíce dětí tráví týden až čtrnáct dní na letních táborech. Ceny jednotlivých pobytů se různí, některé navíc každý rok lehce zdražují. Část z uhrazených peněz však rodiče mohou získat zpět, a to díky příspěvku od své zdravotní pojišťovny. Jeho výše se ale u každé instituce liší. Jak a kdy o něj zažádat?
Mnohahodinové sezení zvyšuje riziko vzniku a rozvoje hemoroidálního onemocnění, v kombinaci s nadváhou a zácpou se jedná o nejčastější příčinu bolestí, pálení nebo tlaku v konečníku. Málokdo ví, že při problémech s hemoroidy není každá pohybová či fyzická aktivita ke prospěchu. Některé cviky a sporty naopak mohou tlak na oblast pánve a konečníku zvýšit.
Rodinné prostředí zásadně ovlivňuje stravovací návyky dětí. V novém výzkumu na to upozorňují vědci z Mendelovy univerzity v Brně. Odborníci zjišťovali, jakým způsobem se k jídlu staví děti s nadváhou či obezitou a současně ty, které kila navíc netrápí. Potvrdili, že na horším stravování těch s obezitou má lví podíl rodina. Roli v tom, jestli dítě bude obézní, nebo ne, hraje i společné stolování, socioekonomický status rodičů a jejich vlastní přístup k jídlu.
Kruhové tréninky, taiči nebo běh – tyto a řadu dalších fyzických aktivit si letos vyzkoušejí lidé s roztroušenou sklerózou (RS). Připojí se k nim jejich blízcí, lékaři a terapeuti. Tradiční akce MaRS se letos mění z původně 24hodinového maratonu na Týden pohybu pro RS. Startuje v pondělí 24. března a trvá až do soboty 29. března. Zájemci si budou moct zacvičit ve třech desítkách měst po celé republice. Smyslem akce je nejen podpořit pacienty v jejich boji s nemocí, ale také upozornit na zásadní roli pravidelného pohybu v léčbě nemoci.
Youtuber Tary nedávno dosáhl neuvěřitelného milníku – jeho videa překonala hranici dvou miliard zhlédnutí. Díky tomu se řadí mezi nejvýdělečnější internetové tvůrce v Česku. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS prozradil, co stojí za jeho úspěchem, jak se jeho tvorba proměnila s otcovstvím i jak vnímá současnou situaci na Ukrajině.
Kondice nohou není jen o hezkém tvaru, pružných vazech a pevných kloubech. Stejně důležité je i to, jak v nich pracují žíly. Lidé tak mohou přehlížet nepatrné příznaky, jako je pocit těžkých nebo nateklých dolních končetin. To a více může signalizovat, že žilní systém přestal fungovat tak, jak má.
Mít vždy po ruce možnost k rozptýlení? I to jsou sociální sítě a nejrůznější technologie. Někteří lidé se však mohou rozhodnout je v roce 2025 ze svého života co nejvíce vytěsnit. S tímto cílem však mohou přijít momenty, kdy se budou nudit. Kognitivní neurovědec James Danckert v podcastu lékařského korespondenta CNN Sanjaye Gupty vysvětlil, jaký má nuda v životě význam i to, jak se s ní různými způsoby vypořádat.
Již v pátém ročníku lednové švihadlové výzvy se organizátoři rozhodli pomoci pěti handicapovaným dětem: Elišce, Terezce, Robinkovi a dvojčatům Alexovi a Sofince. Cílem je díky skokům přes švihadlo v průběhu ledna vybrat pět milionů korun a ty následně přerozdělit mezi potřebné a jejich rodiny. Mimo zaměření na dobrou věc chtějí organizátoři motivovat účastníky k pohybu a zdravějšímu životnímu stylu. Co je třeba splnit pro zapojení do projektu a v čem bude pátý ročník výjimečný?
Co se týče pohybu během volného času, panuje v Česku systém pramenící z komplexu postkomunistické země, uvedl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS místopředseda Asociace trenérů a učitelů tělesné výchovy Jakub Makalouš. Mezi lidmi podle něj přetrvává snaha o demonstraci ega a síly. Expert také zmínil, že v otázce nezájmu dětí o pohyb chybí výrazný politický hlas.
Pokud se málo hýbete, je to stejné, jako byste kouřili. V obou případech si zkracujete život o srovnatelný počet roků. Vědci spočítali, že pokud se budete hýbat stejně jako čtvrtina nejaktivnějších Američanů, můžete se dožít pěti let navíc.