pohyb

Výpis příspěvků ke štítku „pohyb“

V 90 letech je stále mladík. Fotbalový „Ninja“ protihráče školí, vstřelí tři góly na zápas

Na konci února oslavil Mike Fisher, veterán Royal Air Force, 90. narozeniny. V požehnaném věku však nesedí v křesle s knihou, jak by si někteří mohli myslet. Místo toho třikrát týdně zamíří přáteli přezdívaný „Ninja“ do jednoho z fotbalových klubů, za něž ve Velké Británii hraje. Že zdání klame, dokazuje Fisher na každém zápase. V průměru vstřelí tři góly na utkání a školí i o 40 let mladší protihráče.

Více než třetina Čechů bude za pár let obézních, varují experti. Roste i počet dětí s nadváhou

Obézní bude podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) v roce 2030 více než třetina Čechů. Ministerstvo zdravotnictví (MZd) to uvedlo ve strategickém dokumentu Zdraví 2030. Před pěti lety byl jejich podíl asi 26 procent žen a necelá třetina mužů. Ministerstvo zdravotnictví v současné době data pravidelně nesbírá, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek řekl, že změnit by se to mohlo od roku 2025 nebo 2026.

Česko, země obézních dětí: Tloustnou a málo sportují. Pomůže daň z cukru, říká expert

Zájem českých dětí o spontánní sportování prudce poklesl. Vede to k obezitě i komunikačním problémům mladé generace. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to tvrdí Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů ČR. Podle něj je nutné, aby zasáhl stát. Daň z cukru je prý jen jeden z mnoha nutných kroků. Začít bychom měli tím, že místo olympijských „profíků“ začneme podporovat obyčejné sportovní nadšence.

Průměrnému Čechovi zdraví vydrží do 62 let. Zlepšit to může pohyb

Obezita a nadváha – témata, která trápí čím dál více Čechů. A to především v posledních letech, kdy se leckdy marně snaží dostat do formy po covidových restrikcích. Kolik z nás se vrátilo ke sportování, nebo lze spíš říct, že jsme zlenivěli? Jak říká Miroslav Rech, CEO společnosti MultiSport Benefit, lidé v Česku mají pohyb rádi a vrací se k němu, jedná se ovšem především o mladší ročníky.

Zdeněk bojuje se zákeřnou ALS už čtvrtý rok. Bere mi vidinu, že všechno zvládnu sám, říká

Před čtyřmi lety začaly Zdeňka N. (60 let) trápit bolesti krční páteře, napětí a tuhnutí svalů v oblasti krku. Postupně se přidávaly další obtíže a po více než roce si vyslechl krutou diagnózu – amyotrofická laterální skleróza (ALS). Jedná se o progresivní nervosvalové onemocnění, které člověka postupně připraví o veškerý pohyb. Zdeněk s touto nemocí stále statečně bojuje a snaží se být v rámci možností soběstačný. Sám přiznává, že je velmi důležité zůstat v pohodě po psychické stránce, i když je to náročné. deňkova Co všechno obnáší život s ALS a jaké každodenní komplikace musí pacient s touto nemocí překonávat?

Pomoc za milion. Ročního Tea a čtyřletého Nikolase trápí vážné problémy, projeďte se pro ně

Spojte příjemné s užitečným. Takový je záměr charitativně-sportovního projektu, který vznikl ve spolupráci stavební skupiny PSG a spolku Srdce na pravém místě. Celorepubliková veřejná výzva – která začala 1. a končí 30. června – má za cíl vybrat milion korun pro dva zdravotně znevýhodněné chlapečky: ročního Tea a čtyřletého Nikolase. Druhým milníkem je 100 tisíc kilometrů, kteří účastníci společně najedou – ať už na kole, koloběžce nebo bruslích. Zapojíte se i vy?

Vybuchující bomba, říká k obezitě Prymula. Trpí jí 16 procent dětí, na vině jsou i uzeniny

Obezitu můžeme označit za epidemii. Jedná se o civilizační chorobu, která už není tikající, ale vybuchující bombou. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedl epidemiolog Roman Prymula. Připomněl, že v evropském žebříčku obezity se muži v Česku umisťují na třetím místě, ženy na jedenáctém. Situaci označil za alarmující. Podle průzkumu zhruba čtvrtina dětí trpí nadváhou nebo obezitou.

Obezitu nelze svalovat na nedostatek vůle. Lidé se často přejídají ze stresu

Obezita často vzniká tak, že lidé nejedí z hladu, ale v důsledku jiných podnětů, aniž by si to uvědomovali. A to nejen ze stresu, ale aby si třeba navodili pocit pohody. Jenže důsledkem často jsou vážné zdravotní problémy. Lékaři ovšem často považují obézní pacienty za nezodpovědné, protože jejich hmotnost komplikuje léčení. Ti na to reagují dalším přejídáním, takže vzniká začarovaný kruh. Jak je možné se z něj dostat, na to CNN Prima NEWS zeptala Ivy Málkové, psycholožky zaměřující se na obezitu. Rozhovor publikujeme u příležitosti Světového dne obezity, který připadá na 4. března.

Rakovina se dá léčit i pohybem. Tahle nemoc je vetřelec i skvělý stratég, říká onkolog Svoboda

Jednou z nejúčinnějších pomocných zbraní v boji proti rakovině je pohyb. Ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda ho v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje nejen jako prevenci, ale i v případě, že už se u vás tahle nemoc objevila. I proto v jím vedené brněnské instituci rozjeli projekt, který pacientům nastavuje pravidelná cvičení na míru – podle věku, zdatnosti i fáze onemocnění.

Jak na bolesti zad. Dlouhodobé sezení má horší vliv než fyzicky namáhavá manuální práce

Bolesti pohybového aparátu se stávají stále častějším problémem. Do velké míry je to ovlivněno dlouhodobým sezením u počítače, minimem rozmanitého pohybu a vysokou mírou stresu. Jaká je prevence těchto nepříjemných bolestí, které se mohou stát chronickými, a kdy je vhodná chvíle objednat se k lékaři? Na to se CNN Prima NEWS zeptala fyzioterapeutky Petry Švarcové, která má více než třicetiletou praxi a věnuje se dospělým i dětem.

Arianka krvácela do mozku, Pavlínka má extrémně vzácný syndrom. Pomozte jim skákáním

Když dva projekty spojí síly. Bratři Tomáš a Marek Vaněčkovi z e-shopu Švihej každoročně spolupracují se zakladatelem spolku Srdce na pravém místě Jakubem Kohoutkem, kdy mají jediný cíl: pomoci potřebným. Díky Lednové švihadlové výzvě mohou lidé rozhýbat své tělo a zároveň podpořit vybrané projekty. Letos se jedná o pomoc dvěma nemocným holčičkám, Ariance a Pavlínce. Jak akce probíhá?