pohyb

Výpis příspěvků ke štítku „pohyb“

Průměrnému Čechovi zdraví vydrží do 62 let. Zlepšit to může pohyb

Obezita a nadváha – témata, která trápí čím dál více Čechů. A to především v posledních letech, kdy se leckdy marně snaží dostat do formy po covidových restrikcích. Kolik z nás se vrátilo ke sportování, nebo lze spíš říct, že jsme zlenivěli? Jak říká Miroslav Rech, CEO společnosti MultiSport Benefit, lidé v Česku mají pohyb rádi a vrací se k němu, jedná se ovšem především o mladší ročníky.

Zdeněk bojuje se zákeřnou ALS už čtvrtý rok. Bere mi vidinu, že všechno zvládnu sám, říká

Před čtyřmi lety začaly Zdeňka N. (60 let) trápit bolesti krční páteře, napětí a tuhnutí svalů v oblasti krku. Postupně se přidávaly další obtíže a po více než roce si vyslechl krutou diagnózu – amyotrofická laterální skleróza (ALS). Jedná se o progresivní nervosvalové onemocnění, které člověka postupně připraví o veškerý pohyb. Zdeněk s touto nemocí stále statečně bojuje a snaží se být v rámci možností soběstačný. Sám přiznává, že je velmi důležité zůstat v pohodě po psychické stránce, i když je to náročné. deňkova Co všechno obnáší život s ALS a jaké každodenní komplikace musí pacient s touto nemocí překonávat?

Pomoc za milion. Ročního Tea a čtyřletého Nikolase trápí vážné problémy, projeďte se pro ně

Spojte příjemné s užitečným. Takový je záměr charitativně-sportovního projektu, který vznikl ve spolupráci stavební skupiny PSG a spolku Srdce na pravém místě. Celorepubliková veřejná výzva – která začala 1. a končí 30. června – má za cíl vybrat milion korun pro dva zdravotně znevýhodněné chlapečky: ročního Tea a čtyřletého Nikolase. Druhým milníkem je 100 tisíc kilometrů, kteří účastníci společně najedou – ať už na kole, koloběžce nebo bruslích. Zapojíte se i vy?

Vybuchující bomba, říká k obezitě Prymula. Trpí jí 16 procent dětí, na vině jsou i uzeniny

Obezitu můžeme označit za epidemii. Jedná se o civilizační chorobu, která už není tikající, ale vybuchující bombou. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedl epidemiolog Roman Prymula. Připomněl, že v evropském žebříčku obezity se muži v Česku umisťují na třetím místě, ženy na jedenáctém. Situaci označil za alarmující. Podle průzkumu zhruba čtvrtina dětí trpí nadváhou nebo obezitou.

Obezitu nelze svalovat na nedostatek vůle. Lidé se často přejídají ze stresu

Obezita často vzniká tak, že lidé nejedí z hladu, ale v důsledku jiných podnětů, aniž by si to uvědomovali. A to nejen ze stresu, ale aby si třeba navodili pocit pohody. Jenže důsledkem často jsou vážné zdravotní problémy. Lékaři ovšem často považují obézní pacienty za nezodpovědné, protože jejich hmotnost komplikuje léčení. Ti na to reagují dalším přejídáním, takže vzniká začarovaný kruh. Jak je možné se z něj dostat, na to CNN Prima NEWS zeptala Ivy Málkové, psycholožky zaměřující se na obezitu. Rozhovor publikujeme u příležitosti Světového dne obezity, který připadá na 4. března.

Rakovina se dá léčit i pohybem. Tahle nemoc je vetřelec i skvělý stratég, říká onkolog Svoboda

Jednou z nejúčinnějších pomocných zbraní v boji proti rakovině je pohyb. Ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda ho v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje nejen jako prevenci, ale i v případě, že už se u vás tahle nemoc objevila. I proto v jím vedené brněnské instituci rozjeli projekt, který pacientům nastavuje pravidelná cvičení na míru – podle věku, zdatnosti i fáze onemocnění.

Jak na bolesti zad. Dlouhodobé sezení má horší vliv než fyzicky namáhavá manuální práce

Bolesti pohybového aparátu se stávají stále častějším problémem. Do velké míry je to ovlivněno dlouhodobým sezením u počítače, minimem rozmanitého pohybu a vysokou mírou stresu. Jaká je prevence těchto nepříjemných bolestí, které se mohou stát chronickými, a kdy je vhodná chvíle objednat se k lékaři? Na to se CNN Prima NEWS zeptala fyzioterapeutky Petry Švarcové, která má více než třicetiletou praxi a věnuje se dospělým i dětem.

Arianka krvácela do mozku, Pavlínka má extrémně vzácný syndrom. Pomozte jim skákáním

Když dva projekty spojí síly. Bratři Tomáš a Marek Vaněčkovi z e-shopu Švihej každoročně spolupracují se zakladatelem spolku Srdce na pravém místě Jakubem Kohoutkem, kdy mají jediný cíl: pomoci potřebným. Díky Lednové švihadlové výzvě mohou lidé rozhýbat své tělo a zároveň podpořit vybrané projekty. Letos se jedná o pomoc dvěma nemocným holčičkám, Ariance a Pavlínce. Jak akce probíhá?

Škubání končetinami a pohyb očí. Pavoukům se zdají sny podobně jako lidem, tvrdí vědci

Pavouci při spánku škubají končetinami a pohybují očními sítnicemi. Podle vědců je proto možné, že se jim zdají sny podobně jako lidem. Vyplývá to z nové studie, při níž její autoři pozorovali mláďata pavouků z čeledi skákavkovitých pomocí speciálních kamer a objevili u nich chování podobné takzvané REM fázi spánku, v níž přicházejí sny. Informoval o tom list The Guardian.

Problémy s pohybem, zrádné schody i covid. Přátelé se o Trumpovou před její smrtí obávali

Ivana Trumpová, která zemřela ve čtvrtek 14. července 2022, měla před smrtí problémy s pohybem. Konkrétně ji podle blízkého přítele Zacha Erdema trápila kyčel. Říkala, že se necítí dobře, že nemůže opustit svůj dům, vzpomíná majitel restaurace pro deník The New York Post. Nabádal ji, aby se nechala vyšetřit lékařem, to ale podle něj Trumpová odmítla. Její kamarádka Nikki Haskellová pro americký časopis Extra zase přiznala, že se Trumpová extrémně obávala nemoci COVID-19.

V létě je snazší udržet si hladinu cholesterolu v normě. Proč tomu tak je?

Více než 50 procent lidí v Česku trápí vysoký cholesterol. Tento problém se týká nejen dospělých, ale také dětí. Vysoký cholesterol můžeme do určité míry ovlivnit sami, a to zdravějším způsobem života. A právě letní období tomu nahrává. Jak za teplých dnů udělat maximum proto, aby hladina cholesterolu v krvi zůstala pod kontrolou a jaké jsou vlastně ideální hodnoty? Pro CNN Prima NEWS odpovídá klinický biochemik Marek Antoš.

Nikdo v Evropě nemá informace, kde se Romové z Ukrajiny pohybují, přiznal Rakušan

Posledních několik týdnů se po Česku začínají objevovat hloučky romských uprchlíků, kteří nemají ubytování a bivakují před nádražími – nejčastěji v Praze a Brně. Podle ministra vnitra Víta Rakušana je problém především v tom, že nikdo v Evropě přesně neví, kde se uprchlíci nachází a pohybují. Ministr to řekl na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.