
Jak přicházíme o mladé talenty. Český systém hodil děti přes palubu, nyní září v zahraničí
Energetika v Česku prochází dynamickou proměnou. Rostoucí počet komunit sdílejících elektřinu, nejnižší ceny energií za poslední roky a nejistota kvůli geopolitické situaci. Jak dlouho mohou spotřebitelé počítat s levnou elektřinou? A co nás čeká v budoucnu? I o tom mluvil v pořadu Co na to vaše peněženka Petr Švec, generální ředitel společnosti epet.
Česká energetika se dlouhodobě opírá o vlastní zdroje energie. V posledních letech se snaží snížit závislost na fosilních palivech a rozvíjet obnovitelné zdroje energie.
Automobilový svět v posledních letech prochází výraznou proměnou především v důsledku rostoucího tlaku na hledání co nejekologičtějších řešení. Vedle spalovacích motorů se tak postupně začaly objevovat alternativy využívající k pohonu elektromotor, a to různou formou. Na trhu tak najdeme například mild-hybridy, full-hybridy či plug-in hybridy. Jaké jsou jejich hlavní výhody?
V dnešní době jako by se s dodavateli energií roztrhl pytel. A každý z nich tvrdí, že právě jeho nabídka je ta nejvýhodnější. Jak se v džungli tarifů a cen neztratit, ušetřit a vybrat toho pravého dodavatele právě pro váš domov?
Vyúčtování za spotřebovanou elektřinu a propálený plyn většinou chodí zákazníkům právě v těchto dnech. Někteří se mohou vyděsit, pokud na ně čeká vysoký nedoplatek. Ten může být způsoben špatně nastavenými zálohami nebo vyšší spotřebou energií. Pokud ale máte pocit, že něco ve vyúčtování nesedí, tak je dobré se ihned ozvat. Energetické společnosti musí následnou reklamaci vyřídit velmi rychle. Jak na to?
V dalším díle pořadu Prima Česko jsme se vypravili do útrob přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně, která je mezi českými elektrárnami naprosto unikátní. Elektřinu totiž nejen vyrábí, ale umí ji i uchovat. V době rozmachu solárních a větrných elektráren její důležitost rychle roste a tento technický unikát hluboko v podzemí se teď chystá oslavit kulaté jubileum.
Všimli jste si při pohledu na účet za elektřinu, že neplatíte jen za samotnou spotřebovanou energii? Přečtěte si, co všechno je součástí konečné ceny.
Ve Stanovicích na Trutnovsku v úterý v jednom okamžiku téměř v každé domácnosti vyhořel nějaký elektrický spotřebič. Pravděpodobnou příčinou bylo přepětí v síti. Momentálně se řeší, jestli bylo způsobeno dodavatelem nebo třeba zkratem v místní vodní elektrárně. Obyvatelé přišli o pračky, ledničky nebo rádia a zatím neví, jestli jim je někdo zaplatí.
Vlastní fotovoltaická elektrárna — že ji ještě nemáte, protože váháte, jestli se stále vyplatí, případně nevíte, kde při zařizování začít? V následujícím článku nejen připomeneme výhody fotovoltaiky, ale řekneme si také, jak při pořizování potřebného zařízení ušetřit podstatnou část nákladů i jak lze vyrobenou energii uspořit na chvíle, kdy ji nejvíce potřebujete. Mimochodem, věděli jste, že v současnosti už lze vyrobenou energii za pár korun sdílet s dalšími zájemci? A v neposlední řadě se zaměříme také na to, jak vybrat vhodného dodavatele komponent i jejich instalace a proč si za partnera zvolit třeba společnost Pražskou plynárenskou.
Ceny elektřiny a plynu se letos pohybují daleko výš než v posledních dvou letech. Domácnosti to mohou poznat v budoucnu na svých fakturách, protože i přes současné zdražování se vyšší cena promítne až později. Odborníci proto doporučují, aby lidé začali přemýšlet nad fixacemi. Ty zajistí stabilní cenu na delší časové období.
Britští kriminalisté vyšetřovali skupinu výkopových pracovníků, kteří měli podle informací webu BBC opravovat podzemní elektrické vedení. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by ovšem s kabely nemanipulovali tak, aby se s jejich pomocí dala krást elektřina. Tu pak albánská mafie, která za celým případem stojí, používala k provozu svých marihuanových farem. 7. března bylo v souvislosti s případem pozatýkáno osm lidí.
Pravidelná měsíční platba a jednou za rok vyúčtování, které končí přeplatkem nebo nedoplatkem, poté následuje úprava záloh na další rok. Zní vám to povědomě? Takto přistupuje k energiím většina českých domácností. Věrně a neochvějně zůstávají u stejného dodavatele a s důvěrou platí vše, co jim v předpisu přijde. Právě tito věrní klienti však přeplácejí nejvíce, protože na atraktivnější nižší ceny láká dodavatel nové klienty. Rozdíly mohou být i desítky procent.