reklama
CNN Prima News elektřina

elektřina

Výpis příspěvků ke štítku „elektřina“

Šance pro vyprahlé země: Přístroje „chytí“ vodu ze vzduchu, proud si samy vyrobí

Každý čtvrtý člověk na světě nemá doma přístup k pitné vodě. Řada míst navíc trpí extrémním suchem. A nejde jen o Afriku, své ví o problému také na blízkém východě. Vedle odsolování a kondenzace vody, při které se často spálí spousta elektřiny, teď pro vyprahlé oblasti, jako je třeba katarská metropole Dubaj, svítá další příležitost, jak se dostat ke sladké vodě. Firma se sídlem v americké Arizoně dokázala zkombinovat dosud známé procesy a k výrobě vody potřebuje jen sluneční paprsky a vzduch. Zařízení přitom nepotřebuje externí zdroj elektřiny a voda z něj teče rovnou pitná.

Noční bouře strhla stožáry u Temelína. Část elektrárny stojí, lidé jsou bez elektřiny

Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na čtvrtek kvůli následkům bouřky svůj II. blok. V okolí elektrárny totiž bouře strhla stožáry, které zajišťují provoz přenosové soustavy. Dvouměsíční odstávka bloku tak začala oproti plánu o týden dřív, uvedl temelínský mluvčí Marek Sviták. Noční bouřky, které se prohnaly jihem Čech, připravily o elektřinu asi 10 tisíc domácností.

Tisíce lidí bez elektřiny a zatopené sklepy. Česko zasáhly silné bouřky

Bouřky a silný déšť během noci způsobily komplikace na mnoha místech Česka. Největší počet výjezdů hasiči hlásí v Jihomoravském či Olomouckém kraji a taky na Vysočině. Ve většině případů pomáhali s čerpáním vody ze zaplavených sklepů a odstraňováním popadaných stromů. Na Hodonínsku spadly větve na elektrické vedení a zhruba pět a půl tisíce lidí bylo bez elektřiny.

reklama