CNN Prima News elektřina

elektřina

Výpis příspěvků ke štítku „elektřina“

Udělal si ze mě bezúročnou banku, říká Pavlína o dodavateli energií. Vrací jí vysoké zálohy

22. května 2023 21:58

Pavlína Pecová z Jablonecka dostala vyúčtování za elektřinu s výrazným přeplatkem. Místo toho, aby měla radost, zlobí se na svého dodavatele energií, firmu Epet. „Zvýšili mi zálohy na dvojnásobek a teď mi ty peníze zase vracejí, v podstatě si ode mě půjčili zadarmo. Udělali si ze mě bezúročnou banku,“ říká při pohledu na vyúčtování.

Elektřina zlevňuje, energošmejdi vylézají z děr. Podvod na seniorku ukázal, na co si dát pozor

3. května 2023 07:56

Ceny energií na světových burzách klesají. Dodavatelé proto nabízejí lidem nové tarify, které se mnohdy pohybují pod vládním cenovým stropem. Zároveň s tím se ale ze stínů opět vynořují také energošmejdi, kteří chtějí současné situace zneužít. Energetický regulační úřad (ERÚ) v souvislosti s tím hlásí zvýšený nárůst podezřelých nabídek od podomních prodejců. Jak se mohou občané proti jejich praktikám lépe chránit?

Švédové staví revoluční elektrickou dálnici. Řidičům bude nabíjet vozidla během jízdy

2. května 2023 06:28

Švédsko staví první elektrickou dálnici na světě, která umožní osobním a nákladním automobilům dobíjet energii během jízdy. Informoval o tom britský web Daily Mail. Země se k projektu uchýlila i s ohledem na nařízení Evropské unie, podle kterého musí mít od roku 2035 nově prodávané automobily nulové emise CO₂ – dojde tak k výraznému nárůstu počtu elektromobilů.

Špatná cesta Německa, skvělý počin Finů, ocenil spuštění jaderného reaktoru bývalý šéf ČEZ

23. dubna 2023 10:58

Evropa se nemůže shodnout ohledně jaderné energetiky. Prakticky ve stejnou dobu, kdy Německo odpojilo od sítě poslední tři reaktory, zahájil ve Finsku pravidelnou výrobu elektřiny největší jaderný reaktor v Evropě. Podle bývalého šéfa elektrárenské společnosti ČEZ Jaroslava Míla spuštění finského reaktoru výrazně stabilizuje cenu elektrické energie.

Myšlenky na konec války: Češi pomáhají zapojit Ukrajinu, nová sbírka cílí na obnovu země

21. dubna 2023 07:22

Zapojme Ukrajinu – tak se jmenuje nová sbírka na podporu obnovy kritické infrastruktury, kterou zničily ruské raketové útoky. Pořádají ji crowfundingová platforma Donio společně s Nadačním fondem pro Ukrajinu, který je provozovatelem sbírky Dárek pro Putina, jenž válkou postižené zemi pomáhá skrze dodávky zbraní. Domnívají se, že přišel čas myslet na konec konfliktu a následnou obnovu válkou zničené země.

Vypnout jádro je od Německa nezodpovědnost. Elektřina podraží i Čechům, varoval Janeček

20. dubna 2023 06:31

Vypínání funkčních a moderních jaderných elektráren v Německu je velká chyba a poškodí i Českou republiku. Pro CNN Prima NEWS to řekl energetický expert Pavel Janeček, podle kterého by se lidé měli připravit na vyšší ceny elektřiny. Německo přitom bojuje se svým energetickým mixem – v současné době mají největší podíl na výrobě elektřiny uhelné elektrárny.

Ukrajinci odrazili desítky útoků a tvrdě udeřili. Rusko otestovalo hrozivou zbraň

12. dubna 2023 07:04

Podle agentury TASS v úterý Rusko otestovalo mezikontinentální balistickou raketu, test se podle informací TASS zdařil. Vagnerovci údajně ovládli 80 procent Bachmutu, Kyjev však taková tvrzení popírá. Podle webu Kyiv Independent naopak ukrajinská armáda ničí ruské vybavení na jihu země. Rusko bude rozesílat povolávací rozkazy elektronicky a tvrdě postihovat odpírače. Ukrajina začala navzdory ruským útokům vyvážet elektřinu do evropských zemí. Není ale jasné, zda dokáže udržet export i při neustálé hrozbě ruského bombardování.

Průlom v cenách energií? Plyn i elektřina zlevňují. Experti radí, jak postupovat s fixací

5. dubna 2023 22:30

Česko zažívá průlom na trhu s energiemi. Ceny postupně klesají a dodavatelé čím dál častěji nabízejí nižší ceny, než stanovuje vládní strop. Ke zmíněnému trendu dochází u plynu i elektřiny. Podle odborníků jde o dobré znamení – pokles cen očekávají i nadále. Přesto experti nedoporučují žádná ukvapená rozhodnutí, například přecházet a fixovat si ceny u nového dodavatele.