reklama

Britové se bojí, zda vakcína bude fungovat i přes mutaci, říká novinářka z Londýna

Velká Británie se ocitla v izolaci. Ostrovní království má aktuálně uzavřené hranice kvůli mutaci koronaviru, která je podle vědců mnohem nakažlivější než dřívější verze viru. Jak Britové zvládají aktuální stav? Opouštějí v houfech velká města? A jak do hry promluví vakcína? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS byla na dálku z Londýna novinářka Jane Frank.

reklama

Aktuální situace ve Velké Británii není vůbec růžová. Kvůli nové mutaci koronaviru, o které se toho zatím příliš neví, britská vláda přistoupila k sérii tvrdých restriktivních opatření a omezila cestování a pohyb během svátků.

K tématu

Nadějí je pro Brity vakcína, kterou již vláda začala distribuovat. „Lidé ji vidí jako světlo na konci tunelu,“ řekla v pořadu 360° Pavlíny Wolfová novinářka Jane Frank. Nyní se ovšem ptají, zda bude vakcína působit i na nynější mutaci koronaviru.

Vláda nyní ponechala ke slavení Vánoc de facto jen jediný den – 25. prosinec. Britové jinak nesmí navštěvovat ani jiné domácnosti. „To je pro ně složité a těžké. A nyní si přidejte, že hrozí nedostatek jídla,“ zmínila Frank další problém.

Ve velkých městech totiž skutečně mohou začít docházet potraviny, protože se do země nemohou dostat zásoby. Například ve francouzských přístavech podél kanálu La Manche, který ostrov Británie odděluje od zbytku Evropy, zůstávají stovky naložených kamionů.

Nová mutace viru, která se na britských ostrovech objevila, je podle vědců až o 70 procent nakažlivější než jeho běžná verze. Zatím se však neví, zda je samotná mutace pro jednotlivce smrtelnější, a ani to, zda je proti vakcíně odolnější.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Po očkování proti covidu zemřelo v Česku už 39 lidí. Úřady prošetřují souvislost

Po očkování proti covidu zemřelo v Česku už 39 lidí. Úřady prošetřují souvislost

Lékový ústav zaznamenal v Česku už 39 případů úmrtí, která nastala po očkování proti COVID-19. Informace o nich odeslal k posouzení do evropské databáze nežádoucích účinků. Za poslední týden přibyly tři případy. K úternímu večeru ústav evidoval také 3 091 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti COVID-19, to je o 355 více než před týdnem. Vyplývá to z informací, které v pravidelném hlášení zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Koronavirus

Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru

Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru

Čeští zdravotníci už podali více než 2,2 milionu dávek vakcíny proti koronaviru. Naprostá většina očkovaných ale zatím obdržela pouze první dávku. Jak dlouho bude Čechům trvat dosažení potřebné míry proočkovanosti? Kolik lidí prošlo nemocnicemi, kolik zemřelo nebo jaký je dosavadní počet potvrzených případů nákazy SARS-CoV-2? Podívejte se na průběh pandemie v číslech.

Hamáčkova cesta do Moskvy kvůli Sputniku? Vláda mu mandát nedala, diví se Havlíček
Pivaři už stojí u okýnek čtyři měsíce aneb Dějiny čepovaného v éře covidu
Princ Philip byl věrný britským vozům. Na pohřeb ho poveze lovecký Land Rover
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Kúdela a rasismus: společenská poptávka idiotské ideologie

Názory

Domácí zpravodajství

Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři
Náplavky a parky v pořádku, domácí oslavy ne. Policisté prozradili, kdy padnou pokuty
Další články
reklama
reklama