reklama

Britové se bojí, zda vakcína bude fungovat i přes mutaci, říká novinářka z Londýna

Velká Británie se ocitla v izolaci. Ostrovní království má aktuálně uzavřené hranice kvůli mutaci koronaviru, která je podle vědců mnohem nakažlivější než dřívější verze viru. Jak Britové zvládají aktuální stav? Opouštějí v houfech velká města? A jak do hry promluví vakcína? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS byla na dálku z Londýna novinářka Jane Frank.

reklama

Aktuální situace ve Velké Británii není vůbec růžová. Kvůli nové mutaci koronaviru, o které se toho zatím příliš neví, britská vláda přistoupila k sérii tvrdých restriktivních opatření a omezila cestování a pohyb během svátků.

Nadějí je pro Brity vakcína, kterou již vláda začala distribuovat. „Lidé ji vidí jako světlo na konci tunelu,“ řekla v pořadu 360° Pavlíny Wolfová novinářka Jane Frank. Nyní se ovšem ptají, zda bude vakcína působit i na nynější mutaci koronaviru.

Vláda nyní ponechala ke slavení Vánoc de facto jen jediný den – 25. prosinec. Britové jinak nesmí navštěvovat ani jiné domácnosti. „To je pro ně složité a těžké. A nyní si přidejte, že hrozí nedostatek jídla,“ zmínila Frank další problém.

Ve velkých městech totiž skutečně mohou začít docházet potraviny, protože se do země nemohou dostat zásoby. Například ve francouzských přístavech podél kanálu La Manche, který ostrov Británie odděluje od zbytku Evropy, zůstávají stovky naložených kamionů.

Nová mutace viru, která se na britských ostrovech objevila, je podle vědců až o 70 procent nakažlivější než jeho běžná verze. Zatím se však neví, zda je samotná mutace pro jednotlivce smrtelnější, a ani to, zda je proti vakcíně odolnější.

Tagy:
Babiš ho označil za doktora Smrt. Bývalý náměstek Černý na promořování trvá
Koronavirus

Babiš ho označil za doktora Smrt. Bývalý náměstek Černý na promořování trvá

Jediná cesta k ukončení pandemie koronaviru je imunizace společnosti, tedy její promoření nebo očkování, trvá na svém bývalý náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Uvedl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Minulý týden ho premiér Andrej Babiš označil za „doktora Smrt“. Pokud šéf vlády bude v takových výrocích pokračovat, je Černý připraven se bránit.

Farář světil auta, aby řidiče nepotkalo neštěstí. Sám zázrakem přežil havárku

Boha ale i patrona šoférů svatého Kryštofa poprosil v neděli o přímluvu ostravský farář Krzysztof Szewczyk, když požehnal cestovním vozům, nadupaným motorkám, dodávkám i bicyklům. „Ať nikoho nepotká neštěstí, nezastaví žádná překážka a ve zdraví se dostanou tam, kam směřují,“ modlil se za řidiče. Sám zažil na dálnici zázrak. „Chytil mě mikrospánek, auto úplně zničené, nic se mi přitom nestalo.“

V pražské Uhříněvsi hořela hala, slyšet byly silné exploze. Škoda je přes sto milionů

Aktualizováno

V pražské Uhříněvsi hořela skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Podle informací CNN Prima NEWS byly na místě slyšet silné exploze, k vidění byl také veliký dým. Došlo k destrukci střešní konstrukce a částečnému zřícení boční stěny haly. Odhad škody je více než sto milionů korun. Příčinu vyšetřuje hasičský a policejní vyšetřovatel.

reklama

Domácí zpravodajství

Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska

Cesta vlakem na dovolenou do Chorvatska se některým turistům změnila ve velmi nepříjemný zážitek. Cestující si nestěžovali pouze na mnohahodinová zpoždění, ale také na kvalitu nabízených služeb ve vlacích společnosti Regiojet. Barbora, která k Jadranu cestovala, upozornila CNN Prima NEWS na nefunkční toalety a také na značný nepořádek ve vlacích. Dopravce se za způsobené problémy omluvil.

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

reklama