reklama

Bude se více krást? Hranice mezi přestupkem a trestným činem by se mohla zvýšit

Hranice mezi přestupkem a trestným činem by se mohla zvýšit. Třeba krádež by se jako trestný čin měla nově posuzovat až od škody 10 tisíc korun. Dnes je to 5 tisíc. Souhlas k tomu dala Sněmovna v rámci vládní novely trestního zákoníku. Ta také rozšiřuje možnosti využívání „dohody o vině a trestu“ – výrazně by se tak zjednodušilo celé trestní řízení – odpadla by totiž povinnost složitého vyšetřování, dokazování a dlouhého projednávání u soudu.

reklama

Krádež v obchodě za 7 tisíc je dnes trestným činem, nově to bude možná jen přestupek. Hranice pěti tisíc korun mezi přestupkem a trestným činem je 18 let stará a prý už nevyhovuje. Na tom se dnes vládní poslanci shodli s částí opozice.

„To, co stálo tenkrát těch pět tisíc, tak teď stojí 7 nebo 8 tisíc, takže ve skutečnosti teď byla ta trestní represe nepřiměřeně přísná,“ sdělila spoluautorka návrhu, bývala ministryně spravedlnosti a poslankyně za ANO Helena Válková.

Zvýšení hranice pro trestný čin na deset tisíc korun by mohla ulevit soudům. Jenže část poslanců byla proti – bojí se toho, že obecní a městské úřady budou naopak zahlceny řešením přestupků.

Nabízí se také otázka, zda se obávat zvýšení počtu ukradených věcí jednotlivými pachateli, nebo jednoduše i zvýšení počtu krádeží, když se posune hodnota věcí, které lze zcizit bez dosažení finanční hranice pro klasifikaci takové krádeže jako trestného činu.

Poslanec SPD Jan Hrnčíř uvádí:„Dneska už si stěžují majitelé obchodů, že prostě ti lapkové kradou tak, aby se vešli pod tu hranici 5 tisíc. Budou krást tak, aby se vešli pod 10 tisíc.“

„Opakovaný přestupek může být stíhán po třech případech jako trestný čin u těch drobných krádeží, takže tam to stejně do toho trestního řízení přejde,“ oponuje spoluautor návrhu a poslanec za ODS Marek Benda.

Novela trestního zákoníku upravuje kromě hranice škody u trestného činu i další věci. Třeba prodlužuje promlčecí lhůtu u závažných zločinů z 20 na 30 let a hranici pro škodu velkého rozsahu posouvá z pěti na deset milionů korun. Soudy také budou moci častěji ukládat peněžité tresty místo krátkodobých trestů vězení.

Všechny změny trestního zákoníku teď dostanou k projednání senátoři. Některé body tak možná ještě čeká úprava.

Tagy: změna Marek Benda trestný čin hranice Helena Válková poslanecká sněmovna

Další hlavní zprávy

360°

Neslavme společně Vánoce a Silvestra. Zabráníme třetí vlně, vyzývá imunolog Hořejší

Neslavme společně Vánoce a Silvestra. Zabráníme třetí vlně, vyzývá imunolog Hořejší

Ministr zdravotnictví Jan Blatný nevylučuje třetí vlnu koronaviru. Ta by do Česka mohla dorazit začátkem příštího roku. Podle imunologa Václava Hořejšího by si lidé měli odpustit společné oslavy vánočních svátků a Silvestra. V pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové uvedl, že nebezpečí třetí vlny vidí „padesát na padesát“. Šéf podnikatelských odborů Radomil Bábek varoval, že pokud vláda opět vypne ekonomiku, pro malé obchodníky to bude znamenat ránu do vazu.

Evropská unie

EU neproplatí dotaci 100 milionů korun Agrofertu. Holding peníze vracet nehodlá

EU neproplatí dotaci 100 milionů korun Agrofertu. Holding peníze vracet nehodlá

Evropská Unie neproplatí evropskou dotaci 100 milionů korun, kterou holding Agrofert již získal od ČR na modernizaci pekárny. Auditoři z Bruselu si stojí za tím, že projekt nebyl inovativní, uvedl iROZHLAS.cz. Daný typ projektu totiž již zrealizovala jiná firma, která pod Agrofert spadá. Mluvčí holdingu Karel Hanzelka CNN Prima NEWS řekl, že dotaci Agrofert vracet nehodlá. Agrofert vložil do svěřenských fondů premiér Andrej Babiš (ANO).

reklama
V pondělí přibylo 4 377 nakažených, skóre PES zůstává na 57, to je třetí stupeň
Retro v NHL: Kluby se s dresy vydávají do historie. Co obléknou Voráček a další?
Čtvrtý operátor ani 5G sítě v Česku ještě dlouho nebudou, kritizuje expert Havlíčka
Piráti mají jasno. Koalici se STAN dali zelenou, podpořilo ji 81 procent hlasujících
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Zájem o těžbu kryptoměn rapidně roste
reklama
reklama
Otevřou obchody už příští týden? Vláda o tom bude mimořádně jednat v neděli

Vláda

Domácí zpravodajství

Čeští muži nejčastěji trpí rakovinou prostaty, prevence zachraňuje život
Další články
reklama
reklama