CNN Prima News změna

změna

Výpis příspěvků ke štítku „změna“

Bárta: Naše civilizace stojí na rozhraní. Budeme se muset o sebe postarat mnohem více sami

Prosincová střelba na Filozofické fakultě potvrdila, že se svět kolem nás mění. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl egyptolog Miroslav Bárta, který se dlouhodobě věnuje srovnávání vývoje jednotlivých civilizací. Podle něj je před západní společností zásadní skok, po kterém bude leccos jinak; možná lépe, možná hůře. Rozhodně se ale o sebe bude muset každý z nás postarat mnohem víc než dosud.

Účinná zbraň proti zbytečné smrti. Hrazené očkování může nově využít více náctiletých

Dětský očkovací kalendář se mění. Od 1. ledna je vakcinace proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, nově je uhradí všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 až do dovršení 15 let. HPV je jednou z nejčastějších sexuálně přenosných infekcí – v průběhu života se s ní setká osm z deseti osob. Pokud se tělo s infekcí nevypořádá, může vypuknout rakovina. Jak experti zdůrazňují, důsledným očkováním proti HPV lze vymýtit rakovinu děložního hrdla, na kterou nyní v Česku zemře každých 29 hodin jedna pacientka.

Sledujte Partii s Vladimírem Špidlou: Jak se dívá na úsporný balíček a důchodovou reformu?

Budoucnost důchodového systému, výše penzí a jejich úpravy. Jaké další změny chystá kabinet Petra Fialy (ODS) v rámci důchodové reformy? Kterými nástroji chce vláda motivovat občany k tomu, aby si sami více spořili na stáří? A jaký názor má opozice? To budou v pořadu Partie Terezie Tománkové řešit ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a jeho stínový ministr a poslanec Aleš Juchelka (ANO). Následuje velká politická diskuse. Sledujte Partii v neděli 19. listopadu na CNN Prima NEWS, Primě nebo v tomto článku od 11:00.

V Česku končí zahřívaný tabák s příchutěmi. Kuřáci si pro něj zřejmě budou jezdit do Polska

V Česku v pondělí začíná platit zákaz prodeje zahřívaných tabákových výrobků s příchutěmi a aromaty, jak vyžaduje směrnice EU. Podle tabákových firem jsou tabákové produkty s příchutěmi mezi uživateli populární a zkušenost se zákazem z USA ukázala, že část lidí přešla zpět ke klasickým cigaretám. Někteří výrobci reagují tím, že přicházejí s novými produkty, které neobsahují tabák. Upozorňují také na to, že zákaz nezačne platit ve všech zemích EU ve stejnou dobu, zákazníci si tudíž budou pořizovat ochucený zahřívaný tabák v zahraničí.

Nejdelší v rámci EU, výší příspěvků na vrcholu. Jak si Češi s rodičovskou stojí mezi sousedy?

Až 208 týdnů. Tak dlouho může český rodič trávit čas se svým potomkem doma na rodičovské dovolené. V rámci Evropské unie se Češi touto dobou umisťují na nejvyšší příčce. Pokud však bude schválena úprava rodičovského příspěvku, zkrátí se doba, po níž mohou rodiče čerpat příspěvek na maximálně tři roky. Ani tak si ale Češi nepohorší a i v porovnání s okolními státy se budou mít rodiče s dětmi poměrně dobře.

PŘEHLEDNĚ: Změny v důchodech a zákoníku práce i dražší pošta. Co náš čeká v říjnu?

Se začátkem října přichází i řada změn. Desátý měsíc v roce začnou platit dvě významné novely – důchodová a zákoníku práce. Mimo to Česká pošta opět zdraží své služby, nově si klienti připlatí za některé služby SIPO, naopak bude zrušeno odvolání souhlasu s platební transakcí. Na konci měsíce pak dojde k nevyhnutelné, ale u mnohých nepopulární změně, a to času. Přečtěte si, co všechno se v říjnu změní.

Stokoruny nestačí, říká Jurečka a usiluje o valorizaci alimentů. O jakých variantách jedná?

Alimenty by se měly valorizovat podobně jako třeba důchody. Takový je plán šéfa resortu práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Podle něj se výživné už několik let nezvyšovalo a soudně vyměřená výše alimentů často nepokryje náklady na výchovu dítěte. Příslušnou předlohu zpracovává Jurečkův resort s ministerstvem spravedlnosti.

Vláda jedná s přídechem amatérismu, řekl Kovanda. Varoval před stářím o vodě a chlebu

Zpřísnění předčasných důchodu a zpomalení řádných lednových valorizací? Kosmetika. Vláda se zalekla, činí překotná opatření šitá horkou jehlou. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS se na tom shodli ekonom Lukáš Kovanda a bývalý výkonný guvernér České národní banky Pavel Kysilka. Kovanda navíc podotkl, že se jedná o úpravy činěné s přídechem amatérismu. Budoucím seniorům poradil, aby se na stát nespoléhali.