CNN Prima News Helena Válková

Helena Válková

Výpis příspěvků ke štítku „Helena Válková“

Ať jde Babiš za mříže, křičeli lidé u Sněmovny. Ta ho kvůli Čapímu hnízdu zřejmě vydá

18. ledna 2022 07:24
Aktualizováno

Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k stíhání v případu Čapí hnízdo. Sněmovní imunitní výbor jeho vydání v úterý doporučil plénu. Stejné doporučení přišlo i v případě bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody v kauze opencard. Skupina příznivců hnutí Chcípl pes demonstrovala v době zasedání výboru na pražském Malostranském náměstí a požadovala vydání expremiéra policii. Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Stíhání je podle něj politické a na objednávku. Sněmovní plénum by mohlo rozhodnout příští týden.

Už žádné „ová“. Ženy mohou nově žádat příjmení v mužském tvaru, jazykovědcům se to nelíbí

1. ledna 2022 15:02

Počínaje 1. lednem 2022 si mohou Češky nechat zapsat své příjmení v mužském tvaru, tedy bez tradiční přípony -ová. Novelu zákona vloni stvrdil svým podpisem prezident Miloš Zeman. Nyní je možné si zažádat o zapsání nepřechýleného příjmení bez jakýchkoliv dalších podmínek. Některé jazykovědce ale tahle novinka podráždila. Podle nich má přechylování v češtině svou nezastupitelnou funkci.

Šéf Vězeňské služby Dohnal skončil. Zajistí to stabilitu, říká ministryně Benešová

30. září 2021 15:22

Dlouholetý generální ředitel Vězeňské služby (VS) Petr Dohnal končí v čele bezpečnostního sboru. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) jmenuje na jeho místo dosavadního náměstka Simona Michailidise. Ten se funkce ujme v pátek. VS o tom ve čtvrtek informovala na webu s tím, že Dohnal o uvolnění ze služebního poměru požádal a bude u sboru nadále působit jako civilní náměstek.

Sexuální obtěžování v MHD zažila každá třetí Češka. Před čtvrtinou se někdo ukájel

25. srpna 2021 14:22

Zhruba každá třetí žena zažila při cestě veřejnou dopravou sexuální obtěžování. Stejnou zkušenost má i každý desátý muž. Čtvrtina cestujících pak byla svědkem obtěžujícího chování. Ukázal to průzkum o sexuálním obtěžování ve veřejné dopravě, který pro Úřad vlády provedla agentura Focus. Výsledky ve středu na tiskové konferenci představil šéf vládního odboru Radan Šafařík. Uvedl, že se připravují opatření. Na posílení bezpečnosti by se měly využít i evropské dotace či peníze z norských fondů.

Konec kojeneckých ústavů. Děti už se do nich umísťovat nebudou, rozhodla Sněmovna

6. srpna 2021 13:16

Odměny pěstounů zřejmě vzrostou a budou se odvíjet od minimální mzdy. Zvýší se také státní příspěvky na dítě pro klokánky a podobné azylové domy. Ve vládní novele o sociálně-právní ochraně dětí to v pátek schválila Sněmovna hlasy 99 ze 113 přítomných poslanců. Na návrh skupiny zákonodárců v čele s Pirátkou Olgou Richterovou dolní komora předlohou prakticky zrušila takzvané kojenecké ústavy, když stanovila věkovou hranici pro ústavní péči o děti. Novelu nyní dostanou k posouzení senátoři.

Občanky se změní, pohlaví v nich ale zůstane. Ženy mohou žádat o příjmení bez -ová

2. června 2021 11:03

Lidé budou asi ještě letos dostávat občanské průkazy s čipy, na nichž budou jejich otisky prstů. Sněmovna to ve středu schválila. Odmítla naopak návrh Pirátů, aby údaj o pohlaví v občanských průkazech nebyl uváděn vůbec, nebo patřil mezi dobrovolné. Normu nyní dostane k projednání Senát. Ženy také budou nově moci požádat o zápis příjmení v mužském tvaru, tedy bez přípony -ová. Poslanci přijali návrh zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové.

Homosexuální sňatky? Děti budou jako zboží, tvrdí Jochová. Pouhé mýty, říká Zachariášová

28. dubna 2021 12:56

Ve čtvrtek by se mohl do Sněmovny dostat návrh zákona umožňující uzavřít manželství homosexuálům. Podle Jany Jochové z Aliance pro rodinu jde o takovou Pandořinu skřínku a požadavky LGBT komunity manželstvím nekončí. Lucie Zachariášová z iniciativy Jsme fér si nedokáže představit, jak by třeba její rodinu mohlo ohrozit, budou-li se moci vzít homosexuální páry. Společnost podle ní netuší, jak propastný je rozdíl mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím.

Hygienička Svrčinová se omluvila Romům. Příspěvek neměl znevážit menšinu, napsala

5. března 2021 23:33

Pavla Svrčinová, budoucí hlavní hygienička a současná ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice, se omluvila za zveřejnění rasistického příspěvku na svém Facebooku. „Chtěla bych vás touto cestou ubezpečit, že umístění příspěvku na mém Facebooku nebylo záměrné a rozhodně nemělo znevážit romskou menšinu,“ napsala členům Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. S informací přišel web Romea.cz.