Bude v zimě dostatek plynu? Současné zásoby bez problémů stačí, ujišťují odborníci

Současné zásoby plynu v českých rezervoárech by měly stačit na přežití nadcházející zimy. Je o tom přesvědčen kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) i řada odborníků na energetiku. Překážkou by podle vlády nemělo být ani to, že většina plynu v zásobnících nepatří státu, nýbrž soukromým firmám. Resort průmyslu a obchodu si to pojistil podobou schválené novely energetického zákona.

Vláda již v polovině července ujišťovala, že plynu by mělo být dostatek, i kdyby Rusko kompletně uzavřelo Evropské unii kohouty. I podle velké části odborníků Češi překonají zimu bez problémů, pokud nebudou s plynem následující měsíce zbytečně plýtvat.

Optimismus expertů se opírá o údaje, které uvádí vláda, tedy že zásobníky v Česku jsou v tuto chvíli naplněné ze zhruba 80 procent. To při jejich maximální kapacitě 3,5 miliardy kubíků dělá přibližně 2,75 miliardy. Někteří odborníci přesto upozorňují, že stát reálně vlastní jen necelou desetinu plynu z celkového množství.

Drtivá většina v českých zásobnících totiž patří soukromým firmám. V této souvislosti se velmi kriticky ke státním zásobám vyjádřil například provozní ředitel RWE Gas Storage Tomáš Diósi. „Jako byste měli doma pytlík rýže a mluvili o zásobách na zimu,“ prohlásil v rozhovoru pro MF Dnes. Netrvalo dlouho a ke kritice se vyjádřil šéf resortu průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

„Babišova média (MF Dnes spadá pod holding Agrofert, pozn. red.) začala šířit novou dezinformaci, že zásoby plynu u nás nevlastní Česko, ale němečtí distributoři, a proto tak hrozí, že o ně v případě nouze přijdeme. Je to hloupost. Naše vláda si pro případ krize zajistila legislativní nástroje, které nám umožní plyn na našem území zadržet,“ ujistil ministr.

Nákup zhruba 400 milionů kubíků – tedy asi 15 procent z celkového množství – stát soukromníkům z části dotoval, a to výměnou za příslib, že ho firmy budou během sezóny uvolňovat tak, jak Česko bude zrovna potřebovat. Zbylé tři čtvrtiny plynu – něco přes 2 miliardy kubíků – pak patří čistě firmám. I ty si ale stát pro případ největší krize pojistil, a to novelou energetického zákona.

Nutno podotknout, že pozice Česka je podle expertů při vyjednávání s firmami v případě plynu složitější než u jiných evropských zemí, a to z důvodu, že české vlády v minulosti plynárenství kompletně privatizovaly.

„Stát v tomto ohledu nevlastní prakticky vůbec nic. Zcela privátní jsou i třeba provozovatelé distribučních soustav, ale taky podzemních zásobníků,“ uvedla energetická konzultantka Lenka Kovačovská. Jinými slovy některé firmy mají plynové zásobníky, jiné samotný plyn a společnost pak vlastní trubky, kterými se plyn přesouvá.

Tagy:
zima energie zemní plyn plyn energetika vláda zásoby Rusko energetický zákon Jozef Síkela Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky zásobníky

Hlavní zprávy

ON-LINE: Máme právo použít jaderné zbraně, říká Medveděv. NATO podle něj nezasáhne
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Máme právo použít jaderné zbraně, říká Medveděv. NATO podle něj nezasáhne

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:26

Země V4 chtějí pomáhat Ukrajině s opravami techniky a odminováním

10:55

ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky, ošetřování vojáků, odminování Ukrajiny, shodli se ministři obrany.

10:30

Kazachstán ochrání Rusy, kteří do země utečou před nedávno vyhlášenou vojenskou mobilizací, oznámil kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev.

10:03

Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, řekl Medveděv

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

Petr Pavel už má dostatek podpisů na kandidaturu. Archy před volbami prověří kontrola

Kandidát na prezidenta Petr Pavel a jeho tým sesbírali k 27. září přes 55 tisíc podpisů občanů. Tyto podpisy má podle něho už tým fyzicky v rukou. Další mají v terénu podporovatelé. Ke kandidatuře potřeboval coby nezávislý kandidát získat minimálně 50 tisíc. Podle svých slov by chtěl dosáhnout hranice 70 tisíc podpisů, sběr tak bude pokračovat. Podpisové archy musí kandidáti odevzdat na ministerstvu vnitra do 8. listopadu do 16 hodin, následně je prověří kontrola.

Čech bojující na Ukrajině: Mobilizace záložáků? Každý ozbrojený Rus může znamenat naši smrt

Ruská mobilizace pravděpodobně zpomalí postup ukrajinských vojsk. I voják s nízkou morálkou a malými bojovými zkušenostmi může znamenat problém a smrt, uvedl redakci CNN Prima NEWS jeden z Čechů bojujících na Ukrajině. Další ruské posily podle něj prodlouží válku, s blížící se zimou proto bude klíčová podpora západních zemí, ať už v podobě vojenského materiálu, či zásob na nadcházející chladné měsíce.

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda v pondělí kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Podle dané normy má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moci spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

Kalousek útočí na STAN: Vyžírky a odpadkový koš pro šíbry, už chápu jejich svatbu s ANO

Bývalý předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek kritizoval nově vznikající plzeňskou koalici Pirátů, STAN a ANO s podporou SPD již v neděli. V pondělí se jeho ostrá slova zaměřila zejména na STAN a jejich kandidáta Petra Náhlíka, který poskočil z 11. místa na první. Kalousek označil hnutí Starostů a nezávislých za odpadkový koš, který smrdí rozličnými pachy.

Zelené brzdové světlo? Slováci testují převratný vynález, má pomoct zvýšit bezpečnost

Díky přednímu zelenému brzdovému světlu chodci včas zjistí, zda je přijíždějící auto před přechodem registruje a zpomaluje. Zelená přední brzdová světla se budou testovat na slovenských autobusech, taxících či donáškových a jiných vozidlech. Součástí testování bude i průzkum veřejného mínění účastníků silničního provozu. Projekt realizuje Žilinská univerzita.

I pan premiér vidí, že ministr Síkela je zoufalec. Měl ho dávno odvolat, kritizuje Babiš

Vláda je totálně neschopná, pustil se do koalice bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Ten kritikou dlouhodobě nešetří ani u ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN). Tentokrát v pořadu Nový den předseda hnutí podotkl, že by šéfa resortu měl současný premiér Petr Fiala (ODS) odvolat. I on sám vidí, že je Síkela zoufalec, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže

Počty nově nakažených covidem za jednotlivé dny začaly letos, podobně jako v předchozích letech, po prázdninách stoupat. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti onemocnění očkovat či přeočkovat. U jakých příznaků zpozornět a nechat se otestovat, radí britská studie.

Domácí zpravodajství

Ne všude lze sestavit pětikoalici. Svoboda by byl dobrý primátor, věří Fiala

Politiky na komunální úrovni nyní čekají složitá vyjednávání o tom, jakým způsobem v regionech složit koalice. V případě uskupení Spolu by premiér Petr Fiala (ODS) upřednostňoval vznik komunálních vedení na půdorysu vládní pětikoalice. Připustil však, že ne všude to bude možné. Předseda vlády také v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS zmínil své přesvědčení, že lídr Spolu v hlavním městě a poslanec Bohuslav Svoboda (ODS) by byl dobrým pražským primátorem.