Bude v zimě dostatek plynu? Současné zásoby bez problémů stačí, ujišťují odborníci

Jozef Síkela, Petr Fiala a Miloš Vystrčil

Současné zásoby plynu by měly stačit

Současné zásoby plynu v českých rezervoárech by měly stačit na přežití nadcházející zimy. Je o tom přesvědčen kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) i řada odborníků na energetiku. Překážkou by podle vlády nemělo být ani to, že většina plynu v zásobnících nepatří státu, nýbrž soukromým firmám. Resort průmyslu a obchodu si to pojistil podobou schválené novely energetického zákona.

Vláda již v polovině července ujišťovala, že plynu by mělo být dostatek, i kdyby Rusko kompletně uzavřelo Evropské unii kohouty. I podle velké části odborníků Češi překonají zimu bez problémů, pokud nebudou s plynem následující měsíce zbytečně plýtvat.

Optimismus expertů se opírá o údaje, které uvádí vláda, tedy že zásobníky v Česku jsou v tuto chvíli naplněné ze zhruba 80 procent. To při jejich maximální kapacitě 3,5 miliardy kubíků dělá přibližně 2,75 miliardy. Někteří odborníci přesto upozorňují, že stát reálně vlastní jen necelou desetinu plynu z celkového množství.

Drtivá většina v českých zásobnících totiž patří soukromým firmám. V této souvislosti se velmi kriticky ke státním zásobám vyjádřil například provozní ředitel RWE Gas Storage Tomáš Diósi. „Jako byste měli doma pytlík rýže a mluvili o zásobách na zimu,“ prohlásil v rozhovoru pro MF Dnes. Netrvalo dlouho a ke kritice se vyjádřil šéf resortu průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

„Babišova média (MF Dnes spadá pod holding Agrofert, pozn. red.) začala šířit novou dezinformaci, že zásoby plynu u nás nevlastní Česko, ale němečtí distributoři, a proto tak hrozí, že o ně v případě nouze přijdeme. Je to hloupost. Naše vláda si pro případ krize zajistila legislativní nástroje, které nám umožní plyn na našem území zadržet,“ ujistil ministr.

Nákup zhruba 400 milionů kubíků – tedy asi 15 procent z celkového množství – stát soukromníkům z části dotoval, a to výměnou za příslib, že ho firmy budou během sezóny uvolňovat tak, jak Česko bude zrovna potřebovat. Zbylé tři čtvrtiny plynu – něco přes 2 miliardy kubíků – pak patří čistě firmám. I ty si ale stát pro případ největší krize pojistil, a to novelou energetického zákona.

Nutno podotknout, že pozice Česka je podle expertů při vyjednávání s firmami v případě plynu složitější než u jiných evropských zemí, a to z důvodu, že české vlády v minulosti plynárenství kompletně privatizovaly.

„Stát v tomto ohledu nevlastní prakticky vůbec nic. Zcela privátní jsou i třeba provozovatelé distribučních soustav, ale taky podzemních zásobníků,“ uvedla energetická konzultantka Lenka Kovačovská. Jinými slovy některé firmy mají plynové zásobníky, jiné samotný plyn a společnost pak vlastní trubky, kterými se plyn přesouvá.

Tagy:
zima energie zemní plyn plyn energetika vláda zásoby Rusko energetický zákon Jozef Síkela Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky zásobníky