Hádka Schillerové a Síkely: Legislativní proces znáte asi jako angličtinu, vzkázal ministr

Spor vlády a opozice o podobu již schválené novely energetického zákona vyústil v další přestřelku na sociálních sítích. Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová zkritizovala kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) za to, že v případě úsporného tarifu zatím neprozradil podrobnosti a neschválil prováděcí nařízení do konce července. Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) bývalou šéfku resortu financí upozornil, že něco takového legislativní proces ani neumožňuje, dokud novela nevyjde ve sbírce zákonů. Hádka se neobešla bez osobních útoků.

„Žádali jsme ve Sněmovně Fialovu vládu, aby schválila prováděcí nařízení k energetickému zákonu do konce července. Vládní poslanci to odmítli. A tak zatímco se ministři koupou, lidé stále neví, jak to bude s onou slibovanou pomocí. Informace se stále mění a jistého není nic,“ uvedla Alena Schillerová na Twitteru.

Netrvalo dlouho a Jozef Síkela na její kritiku zareagoval: „Vy máte legislativní proces nastudovaný asi tak jako angličtinu, že? I já už vím, že prováděcí nařízení může vláda schválit až poté, co novela vyjde ve sbírce. To se v červenci nestalo. Jestli jste se za čtyři roky ve vládě nenaučila ani to, nedivím se, že ničemu nerozumíte.“

Za svoji odpověď sklidil ministr na Twitteru mnoho pochvalných reakcí. „Zásah, potopeno,“ napsal stručně jeden z uživatelů. „Jozef Síkela opět zdárně knockoutoval,“ přidal se další. Schillerová se později hájila, že by Síkela mohl mít ono prováděcí nařízení alespoň dopředu připravené a později ho jen schválit.

„To by ale bankéř a ministr za korupční STAN musel přemýšlet dopředu. Zase to vysvětluje, proč mu všechno tak dlouho trvá,“ dodala. Opozičnímu hnutí ANO se na schválené novele energetického zákona nelíbí, že stále nejsou známé podrobnosti o přesné podobě takzvaného úsporného tarifu, který má pomoci domácnostem snížit účty za energie.

Podle Síkely na zmíněný tarif letos půjde čtvrtina z celkově schválené podpory 66 miliard korun, a to na elektřinu i plyn. „Zbytek vláda alokovala na příští rok,“ vysvětlil ministr ve vysílání CNN Prima NEWS. O konečné podobě příspěvku pro jednotlivé domácnosti kabinet rozhodne v druhé polovině srpna. Úsporného tarifu se domácnosti dočkají 1. října.

Podepsaná novela zákona má vstoupit v účinnost den po svém vyhlášení ve sbírce zákonů. Až pak vláda přijme nařízení (předmět sporu Schillerové a Síkely, pozn. red.), ve kterém stanoví podrobnosti, například právě výši příspěvku. „Nikdy jsme neřekli, že 100 procent z 66 miliard vyplatíme dopředu. Opozice vše nazývá chaosem, přitom chaos je ona sama,“ hájil dál postup vlády Síkela.

Kdo vymyslel dluhopisy?

Nejde zdaleka o první spor, který spolu Schillerová a Síkela v uplynulých měsících vedli. Leckomu utkvěla v paměti například hádka o dluhopisy z lednové schůze Sněmovny, během níž nová vláda žádala o důvěru. Síkela během svého vůbec prvního projevu u řečnického pultíku zkritizoval některé poslance z ANO, kteří označili dluhopisy za „produkt Aleny Schillerové“.

„Chci upozornit, že historie dluhopisů je dlouhá. První náznaky používání dluhopisových cenných papírů se objevují již v době alexandrijské. Tedy 300 let před naším letopočtem,“ řekl Síkela, čímž výrazně pobavil své kolegy z vládní pětikoalice. V závěru nešetřil ani samotnou exministryni financí, která předtím tvrdila, že v minulosti „našla peníze“ ve státním rozpočtu.

„Peníze se možná najdou někde v lese nebo na zastávce autobusu. Vy jste žádné peníze nenašli, vy jste si je půjčili a zadlužili jste tento stát ještě víc. Zadlužili jste naše děti, takže prosím pěkně, dodržujme technické pojmy,“ dodal šéf resortu průmyslu a obchodu opět za potlesku dalších poslanců.

Schillerová ve své reakci uznala, že Síkelův projev byl zábavný: „Udělal jste nám takový historický exkurz a zaglosoval jste to. Výborné, na pobavení skvělé.“ Poté mu však vyčetla, že programové prohlášení vlády prý nový kabinet „vystavěl na podvozku koaliční smlouvy“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství