Hádka Schillerové a Síkely: Legislativní proces znáte asi jako angličtinu, vzkázal ministr

Ministr Síkela k úspornému tarifu

Spor vlády a opozice o podobu již schválené novely energetického zákona vyústil v další přestřelku na sociálních sítích. Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová zkritizovala kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) za to, že v případě úsporného tarifu zatím neprozradil podrobnosti a neschválil prováděcí nařízení do konce července. Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) bývalou šéfku resortu financí upozornil, že něco takového legislativní proces ani neumožňuje, dokud novela nevyjde ve sbírce zákonů. Hádka se neobešla bez osobních útoků.

„Žádali jsme ve Sněmovně Fialovu vládu, aby schválila prováděcí nařízení k energetickému zákonu do konce července. Vládní poslanci to odmítli. A tak zatímco se ministři koupou, lidé stále neví, jak to bude s onou slibovanou pomocí. Informace se stále mění a jistého není nic,“ uvedla Alena Schillerová na Twitteru.

Netrvalo dlouho a Jozef Síkela na její kritiku zareagoval: „Vy máte legislativní proces nastudovaný asi tak jako angličtinu, že? I já už vím, že prováděcí nařízení může vláda schválit až poté, co novela vyjde ve sbírce. To se v červenci nestalo. Jestli jste se za čtyři roky ve vládě nenaučila ani to, nedivím se, že ničemu nerozumíte.“

Za svoji odpověď sklidil ministr na Twitteru mnoho pochvalných reakcí. „Zásah, potopeno,“ napsal stručně jeden z uživatelů. „Jozef Síkela opět zdárně knockoutoval,“ přidal se další. Schillerová se později hájila, že by Síkela mohl mít ono prováděcí nařízení alespoň dopředu připravené a později ho jen schválit.

„To by ale bankéř a ministr za korupční STAN musel přemýšlet dopředu. Zase to vysvětluje, proč mu všechno tak dlouho trvá,“ dodala. Opozičnímu hnutí ANO se na schválené novele energetického zákona nelíbí, že stále nejsou známé podrobnosti o přesné podobě takzvaného úsporného tarifu, který má pomoci domácnostem snížit účty za energie.

Podle Síkely na zmíněný tarif letos půjde čtvrtina z celkově schválené podpory 66 miliard korun, a to na elektřinu i plyn. „Zbytek vláda alokovala na příští rok,“ vysvětlil ministr ve vysílání CNN Prima NEWS. O konečné podobě příspěvku pro jednotlivé domácnosti kabinet rozhodne v druhé polovině srpna. Úsporného tarifu se domácnosti dočkají 1. října.

Podepsaná novela zákona má vstoupit v účinnost den po svém vyhlášení ve sbírce zákonů. Až pak vláda přijme nařízení (předmět sporu Schillerové a Síkely, pozn. red.), ve kterém stanoví podrobnosti, například právě výši příspěvku. „Nikdy jsme neřekli, že 100 procent z 66 miliard vyplatíme dopředu. Opozice vše nazývá chaosem, přitom chaos je ona sama,“ hájil dál postup vlády Síkela.

Kdo vymyslel dluhopisy?

Nejde zdaleka o první spor, který spolu Schillerová a Síkela v uplynulých měsících vedli. Leckomu utkvěla v paměti například hádka o dluhopisy z lednové schůze Sněmovny, během níž nová vláda žádala o důvěru. Síkela během svého vůbec prvního projevu u řečnického pultíku zkritizoval některé poslance z ANO, kteří označili dluhopisy za „produkt Aleny Schillerové“.

„Chci upozornit, že historie dluhopisů je dlouhá. První náznaky používání dluhopisových cenných papírů se objevují již v době alexandrijské. Tedy 300 let před naším letopočtem,“ řekl Síkela, čímž výrazně pobavil své kolegy z vládní pětikoalice. V závěru nešetřil ani samotnou exministryni financí, která předtím tvrdila, že v minulosti „našla peníze“ ve státním rozpočtu.

„Peníze se možná najdou někde v lese nebo na zastávce autobusu. Vy jste žádné peníze nenašli, vy jste si je půjčili a zadlužili jste tento stát ještě víc. Zadlužili jste naše děti, takže prosím pěkně, dodržujme technické pojmy,“ dodal šéf resortu průmyslu a obchodu opět za potlesku dalších poslanců.

Schillerová ve své reakci uznala, že Síkelův projev byl zábavný: „Udělal jste nám takový historický exkurz a zaglosoval jste to. Výborné, na pobavení skvělé.“ Poté mu však vyčetla, že programové prohlášení vlády prý nový kabinet „vystavěl na podvozku koaliční smlouvy“.

Tagy: