CNN Prima News zemní plyn

zemní plyn

Výpis příspěvků ke štítku „zemní plyn“

Odběratelé plynu zase vidí světlo na konci tunelu: Spotřeba klesá, ceny padají

Odběratelé plynu v Česku si po měsících zdražování cen energií a obav z jejich nedostatku mohou zase na chvíli oddychnout. Plynu je podle posledních zpráv dostatek, a co je ještě lepší, jeho poskytovatelé postupně snižují jeho cenu. Třeba společnost Pražská plynárenská letos zlevňuje už potřetí, a její ceny se tudíž mohou pohybovat výrazně níž, než je vládou stanovený strop, a to až o 44 %.

Zaspali jsme a jen tlacháme. Termíny k rozvoji jaderné energetiky jsou hrozné, míní experti

Ohledně rozvoje jaderné energetiky se v Česku reálně nic neděje. Termíny na další budování jádra nejsou zoufalé, ale přímo příšerné, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý předseda představenstva Pražské plynárenské Pavel Janeček. Bývalý vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl míní, že se u nás ohledně energetiky pouze „tlachá“ a zapomíná pracovat, v důsledku čehož nás předbíhají ostatní země. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Petra Třešňáka (Piráti) Česká republika zaspala také v instalaci obnovitelných zdrojů.

Průlom v cenách energií? Plyn i elektřina zlevňují. Experti radí, jak postupovat s fixací

Česko zažívá průlom na trhu s energiemi. Ceny postupně klesají a dodavatelé čím dál častěji nabízejí nižší ceny, než stanovuje vládní strop. Ke zmíněnému trendu dochází u plynu i elektřiny. Podle odborníků jde o dobré znamení – pokles cen očekávají i nadále. Přesto experti nedoporučují žádná ukvapená rozhodnutí, například přecházet a fixovat si ceny u nového dodavatele.

Havlíček: Síkela měl v zimě zaplaťpánbůh štěstí. Nezávislost na Rusku nijak neovlivnil

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) měl v končící topné sezoně velké štěstí, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS místopředseda ANO Karel Havlíček a souhlasil s ním i bývalý ředitel Pražské plynárenské Pavel Janeček. Roli prý sehrály relativně příznivé teploty, vysoký podíl ruského plynu v zásobnících i přerušení provozu některých firem. Reagovali tak na šéfa rezortu, podle nějž Česká republika zimu z energetického hlediska zvládla dobře a dokázala se zbavit závislosti na Rusku.

Síkela: Do Česka letos nepřitekl ani kubík ruského plynu. V úsporách je třeba pokračovat

Česko z energetického hlediska zvládlo zimu, hlavní roli přitom hrálo snížení spotřeby plynu. Zásobníky jsou nyní naplněné více než z poloviny, asi třikrát víc než loni touto dobou. Při zopakování loňské spotřeby budou na příští zimu opět plné, řekl v úterý novinářům ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Zdůraznil také, že od začátku roku do Česka nepřitekl žádný zemní plyn z Ruska.

Tempo inflace zpomalilo, přibrzdil růst cen energií. Pomohl zásah státu, řekl ekonom

Aktualizováno

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku letos v únoru zpomalil z lednových 17,5 procenta na 16,7 procenta. Oznámil to v pátek Český statistický úřad (ČSÚ). Ke zpomalení inflace přispělo podle statistiků hlavně zmírnění růstu cen týkajících se bydlení, například elektřiny a plynu. Meziměsíční inflace poklesla ještě výrazněji než meziroční, potraviny však stále zdražují. Zatímco v lednu rostly ceny meziměsíčně o šest procent, v únoru už jen o 0,6 procenta.

Cena elektřiny spadla za půl roku o 80 procent. Odborníci radí, jak podepsat výhodnou smlouvu

Ceny energií nepřestávají klesat. Elektřina i plyn zlevňují hluboko pod vládní strop. Energetické společnosti využívají situace a nabízejí nové tarify. Některé jsou zatížené fixací na více let, před takovými smlouvami ale odborníci varují. Cena energií se totiž bude s příchodem jara dále snižovat a podepsat současnou nabídku by se nemuselo dlouhodobě vyplatit.

Češi si utáhli opasky. Spotřeba plynu loni klesla na nejnižší úroveň za posledních osm let

Loňská spotřeba plynu v Česku byla nejnižší za posledních osm let. Celkově ho Češi spotřebovali 7,54 miliardy metrů krychlových, což bylo meziročně o pětinu méně. Při přepočtu na dlouhodobý teplotní normál byla nejnižší minimálně od roku 2001. Informoval o tom Energetický regulační úřad (ERÚ). V loňském roce podle úřadu klesla rovněž spotřeba elektřiny, meziročně o 3,9 procenta.