reklama

Budovatelská agitka? Video lákající mladé lidi na práci v EU budí rozpaky

Ministerstvo zahraničí v rámci rozšiřování povědomí o pracovních příležitostech v institucích EU zveřejnilo náborové video „I ty najdeš práci v EU!“. Video s partou mladých lidí u táborového ohně se však na sociálních sítích příliš nesetkalo s pochopením a sklízí spíš posměch. Nepovedlo se ani podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara.

reklama

Na videu parta kamarádů u táborového ohně a za zvuku hrající kytary řeší svou budoucnost. „Končím v práci, vůbec nevím, co bude,“ povídá smutně jeden z aktérů. „Ty jo, já teď nastupuju k tátovi do firmy. To bude asi taky veselý,“ reaguje sarkasticky jiný mladík.

„Já se teď stěhuju do Bruselu,“ ozve se slečna, načež se setká s mírným posměchem. „Budu pracovat pro Evropskou komisi.“

„Neřeším, budu mít fakt super plat,“ reaguje na dotaz, kde bude bydlet, když jsou v Bruselu nájmy strašně vysoké.

Za podkresu zesilující melodie se dívka přiblíží na kraj zatopeného lomu: „Strašně se na to těším. Konečně něco, co má smysl. A co kdybys za mnou do Bruselu někdy skočil ty?“ zeptá se kamaráda, načež skočí dolů do vody.

Petříček: Nehledejte jen v českém rybníčku, pusťte se do dobrodružství v Bruselu

„Česká republika má v současnosti v institucích EU méně pracovníků, než by podle počtu obyvatel mít měla. Ministerstvo zahraničních věcí se proto rozhodlo rozšiřovat povědomí o pracovních příležitostech v institucích Evropské unie. Ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR a Úřadem vlády startuje kampaň, jejímž cílem je zatraktivnit nabízené možnosti zaměstnání zejména pro nadějné Čechy z řad absolventů,“ informoval úřad na svém webu.

„V rámci další motivace jsme natočili s našimi partnery video, které má absolventům ukázat, že po škole nemusí lovit práci jen v českém rybníčku, ale naopak se mohou pustit do dobrodružství v Bruselu, kde je čeká nejen zajímavé ohodnocení, ale i řada mezinárodních kontaktů a nezanedbatelná praxe,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček.

„V Česku je bohužel rozšířen názor, že EU a Brusel jsou pouze pro právníky nebo absolventy humanitních studií. Opak je pravdou. Možnost zaměstnání je i pro odborníky z oblasti IT, biochemiky, farmaceuty, environmentalisty…,“ dodal šéf české diplomacie.

Posměch na sociálních sítích

Na sociálních sítích se ale video nesetkalo s příliš pozitivními ohlasy. Někteří uživatelé ho připodobňovali až k budovatelské agitce z dob socialistického režimu. Na Youtube má po zhruba pěti tisících zhlédnutí 19 palců nahoru oproti 163 palcům dolů, což značí silně negativní hodnocení sledujících.

„Tomáši, promiň, ale tohle ‚náborové video' se opravdu nepovedlo,“ reagoval na Twitteru ministra zahraničí viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.

„V zemi, která je v EU dlouhodobým premiantem v zaměstnanosti, vznikne reklama o mladících, kteří neví, kde tady mají sehnat práci, a jejich kámoška jim ukáže, že práce pro byrokratický moloch babylonských rozměrů bude mít, na rozdíl od té tady, smysl,“ reagoval pod videem youtuber Bratříček.

GIF obrázkem na video reagoval třeba i známý herní vývojář Daniel Vávra (viz níže).

Tagy:
Sledujte ŽIVĚ slavnostní zahájení Hvězdné sezóny na Primě. Na co nového se můžete těšit?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ slavnostní zahájení Hvězdné sezóny na Primě. Na co nového se můžete těšit?

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala hvězdný program. Nové pořady i podzimní programové schéma představí na speciální tiskové konferenci generální ředitel skupiny Prima Marek Singer a programový ředitel skupiny Prima Roman Mrázek, chybět nebudou ani hvězdné tváře z našich pořadů. Sledujte velkolepé zahájení v úterý od 16:15 přímo v tomto článku nebo na facebookových stránkách Primy.

Covid se do Wu-chanu vrátil jako bumerang. Úřady kvůli deltě otestují 12 milionů lidí

Čínské město Wu-chan otestuje na koronavirus všech svých 12 milionů obyvatel, neboť se tam objevily první případy lokálního přenosu vysoce nakažlivé mutace delta. S odkazem na jednoho z místních činitelů to v úterý uvedla agentura Reuters. Wu-chan, kde se koronavirus rozšířil koncem roku 2019 a kde svět spatřil první uzávěry a hromadné testování, od poloviny května do tohoto týdne nezaznamenal žádné nové případy nákazy. V pondělí však úřady ve městě potvrdily tři případy vysoce nakažlivé mutace delta.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

Dostálova maminka: Z lodi ho tahalo deset Japonců. Kajak vyhrál i díky chlebu se sádlem

Hosty úterního pořadu Co Čech, to trenér! byli bývalá alpská lyžařka Šárka Strachová, vodní slalomář Vít Přindiš a maminka kajakáře Josefa Dostála Eva Emingerová. Ta o svém synovi, který jel v úterý ráno finále kajakářů na 1 000 m řekla, že ačkoliv skončil pátý a nenaplnil medailové ambice, do závodu dal úplně všechno. Po jeho skončení byl skutečně na dně svých sil a z kajaku musela českého obra vytáhnout skupina organizátorů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama