
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
práce
Výpis příspěvků ke štítku „práce“

Krize drtí živnostníky, loni jich přerušilo činnost 100 tisíc. Vyhlídky jsou nejisté
Podnikání loni přerušilo 99 329 živnostníků, což je v meziročním srovnání nárůst o 43 procent. Celkový trend, kterým živnostníci dočasně ukončovali podnikatelské aktivity, nabral na tempu ve druhé polovině roku. V meziročním srovnání bylo výrazné září a prosinec, informovala poradenská společnost Bisnode A Dun & Bradstreet Company.

Na pandemii doplácí hlavně ženy. Nezaměstnanost je nevyšší za více než tři roky
Míra nezaměstnanosti v Česku dosáhla v prosinci 2020 rovných čtyř procent. Na takové úrovni byla naposledy v srpnu 2017. Od září 2017 až do listopadu 2020 setrvávala soustavně pod čtyřmi procenty. Z údajů zveřejněných Úřadem práce vyplývá, že na pandemii doplácí spíše ženy než muži. Podle ekonoma Lukáše Kovandy je to proto, že v současné době je zasažen hlavně sektor služeb, kde pracují převážně ženy.

Moskevské metro řídí poprvé ženy. Kvůli reprodukci nesměly vykonávat řadu prací
Poprvé v dějinách moskevské podzemní dráhy vyjely tuto neděli na jednu z 12 linek vlaky, které řídily ženy. Stalo se tak po nedávných změnách v předpisech, které vylučovaly ženy z mnoha profesí, informovala agentura AFP.

Práce z domova se podobá partnerskému vztahu na dálku, osobní kontakt chybí
Bývalo dobrým zvykem ráno vstát, slušně se obléct a včas vyrazit do práce. Kvůli doporučené práci z domova se ale pracovní návyky zásadně mění. Budíček pět minut před začátkem ranní porady a sledování televize během vyřizování e-mailů může mnohým lidem vyhovovat. Někteří nadřízení by své zaměstnance za podobné chování v pracovní době nepochválili, jiní jsou naopak ochotní trochu zvolnit tempo. Řízení lidí z domova navíc může manažerům přinášet problémy třeba v komunikaci s podřízenými.

Studenti nemohou absolvovat stáže. Snižuje se jim šance na budoucí uplatnění
Praxe v oboru je pro absolventy vysokých škol nenahraditelná. Proto se jim vyplatí už při studiu získávat zkušenosti na různých stážích. Firmy však kvůli pandemii podobné programy rušily nebo odkládaly. Vysokoškoláci tak přicházejí o cenné zkušenosti, které jim mohou v budoucnu chybět.

Ztráta blízkých, práce i svobody. Co nám dal a vzal život s koronavirem v roce 2020?
Češi mají za sebou jeden z nejtěžších roků v novodobé historii země. Koronavirus, který se u nás poprvé objevil 1. března, vzal Čechům svobodu, blízké a pro řadu z nich znamenal i ztrátu práce. Každý ho ale prožíval jinak. Občané oslovení v naší anketě se ovšem shodují v tom, že navzdory ztrátám přinesl i nové zkušenosti, prožitky a možnosti.

Hasič těžký průběh nemoci COVID-19 zvládl. Kvůli následkům ale odešel z práce
Před pár dny odešel z hasičského záchranného sboru (HZS) v Jeseníku hasič Pavel A. Po 25 letech ve službě svou práci opustil kvůli nemoci COVID-19. Měl vážný průběh a kvůli následkům, které ho i po vyléčení provázejí, se sám rozhodl z práce odejít. Jeho kolegové se s ním ale řádně rozloučili.

Žádné světlo na konci tunelu. Sestřičkám kvůli covidu zrušili dovolené přes svátky
Letošní rok byl pro zdravotníky kvůli pandemii koronaviru obzvlášť náročný. Situace se v některých nemocnicích nezlepšila ani o svátcích. A zatímco si lidé po celé republice užívají vánoční atmosféru doma s rodinou, zdravotníci letos zažívají Vánoce, jaké dosud neměli. Zrušená volna, náročné směny a vidina na zlepšení je zatím nedohlednu.

Místo divadla míchá beton. Herec Míra Nosek pracuje na stavbě s barmany
Pro herce je současné období obzvláště těžké a ti, kteří zrovna nebyli součástí rozjetého vlaku seriálového natáčení, si musí se zavřením divadel poradit jinak. Někteří zažádali o podporu státu a další sáhli po jiné, vesměs manuální práci. Výjimkou není hvězda filmu Účastníci zájezdu Jaromír Nosek, který míchá beton, staví i bourá. Kolegy na stavbě mu dělají barmani.

Home office z barbadoské pláže. Jak se díky digitálním nomádům mění pohled na práci?
Říkají si digitální nomádi. V jeden den pracují z české kavárny, druhý den už obvolávají spolupracovníky z pláže v Thajsku. Zpravidla je živí internet, reklama a sociální sítě. Jsou neustále v pohybu a mnozí už ani nepoužívají peníze. Jak život digitálních nomádů ovlivnila koronavirová pandemie?

Psychiatr Höschl: Lidí s depresemi a sebevražednými myšlenkami je třikrát víc
S druhou vlnou pandemie přibývá lidí s depresemi a úzkostmi. Jak by se měla změnit vládní opatření? A kdo ekonomický výpadek pocítí nejvíce? „Lidé musí komunikovat, chodit na čerstvý vzduch a ne jen porušovat restriktivní opatření,“ míní psychiatr a ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl. V debatě pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS jej doplnil ekonom Vladimír Pikora, který připomněl, že všichni musí myslet i na zadní vrátka.

Zavřené dveře pro číšníky nebo sběrače ovoce? Británie má nový imigrační zákon
Od ledna příštího roku skončí volný pohyb pracovníků mezi Velkou Británií a zeměmi Evropské unie. Spojené království zavede nový imigrační systém, který v pondělí schválila Sněmovna lordů. O změně na Twitteru informovala ministryně vnitra Priti Patelová, která zákon dlouhodobě prosazovala.