
Hrdinové z D8: Rodící žena uvízla v koloně, policisté ji doprovodili až na porodní sál
K těžko uvěřitelnému skandálu docházelo v průběhu léta v jedné z prestižních newyorských právnických firem. Jedna ze stážistek měla v průběhu svého působení u společnosti pokousat až deset svých kolegů. Firma ji proto propustila.
Jak dostat do své firmy ty nejlepší zaměstnance – a jak je udržet? Důležitým faktorem, zejména pro nejmladší generaci na trhu práce, je work-life balance – rovnováha mezi osobním a pracovním životem. Novinkou prosazující se v tuzemsku je možnost přerušit na čas kariéru a čerpat takzvaný sabatikl.
Důchodová reforma rozhádala politiky v nedělním pořadu Partie Plus na CNN Prima NEWS. Stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) totiž avizoval, že pokud zasedne v budoucí vládě, penzijní změny provedené vládou Petra Fialy (ODS) zruší. Navíc zastropuje věk odchodu do důchodu na 65 letech a změní valorizační schéma. Zástupce TOP 09 Jiří Pospíšil namítl, že celý postoj hnutí ANO k důchodovým změnám je smutný příběh a že nenabízí občanům opravdovou a funkční alternativu.
Zatímco pro mladé je debata o výši platu běžnou součástí pracovní reality, starší generace se tomuto tématu spíše vyhýbají. Vyplývá to z květnového průzkumu portálu Platy.cz, kterého se zúčastnilo 2 173 respondentů. Generace Z i mileniálové vykazují větší otevřenost i chuť ke sdílení, zatímco u generace X a baby boomers převažuje pocit, že jde o citlivé nebo nevhodné téma. Výrazné rozdíly jsou patrné nejen mezi věkovými skupinami, ale i pracovními pozicemi a regiony.
Důchodová pseudoreforma ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) jen nažene lidi z důchodového systému do sociálního. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekla poslankyně Alena Schillerová (ANO). Podle ní se jedná jen o systém parametrických změn. Připustila ale, že některé z nich jsou správné.
Zástupci vlády a odborů se ve čtvrtek nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Kabinet počítá s posílením sumy na platy o čtyři procenta. Vláda, zaměstnavatelé a předáci mají ale shodu na tom, že by výdělky úředníků samospráv, administrativních a technických sil, nepedagogů či pracovníků v kultuře měly růst v příštích letech rychleji než u jiných profesí. Do několika let by se měly srovnat s tarifními částkami zdravotníků či sester. Nejnižší tabulka by se zrušila, pracovníci by se posunuli do vyšší. Novinářům to po jednání řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh poslanců hnutí ANO na zrušení důchodové reformy, jež kromě jiného postupně zvyšuje věk pro odchod do důchodu. ANO mělo výhrady k obsahu zákona i k proceduře schvalování reformy. Podle ÚS projednávání zákona dostatečně vyvažovalo práva většiny a menšiny. Většina musí mít právo vládnout a menšina vyjádřit svůj názor, což bylo naplněno, řekl soudce zpravodaj Jiří Přibáň. Růst věkové hranice odchodu do důchodu soud nepovažuje za extrémní. Nikdo ze soudců neuplatnil odlišné stanovisko. ÚS kromě toho zamítl návrh skupiny senátorů v čele s Michaelem Canovem (SLK) na zrušení některých částí vládního konsolidačního balíčku.
Ve Francii v pátek druhým dnem pokračuje stávka leteckých dispečerů, která v začínající prázdninové sezoně narušila plány desítek tisíc cestujících. Na pařížských letištích bude provoz omezen o 40 procent, některé další terminály odbaví jen polovinu obvyklých letů. Asociace aerolinek oznámila, že za čtvrtek a pátek zrušily letecké společnosti na 1 500 letů, informují tiskové agentury. Do stávky kvůli sporu o mzdy vstoupil také pozemní personál na letišti v Helsinkách.
Důchodci starší 85 let si od 1. července polepšili. Začala totiž platit novinka, podle které se těmto lidem zvyšuje procentní výměra důchodu o tisíc korun měsíčně. Nově jim bude tato částka náležet už od 1. dne měsíce, ve kterém penzista dosáhne příslušného věku.
Do roku 2060 se průměrný věk odchodu do důchodu v EU přiblíží 67 letům a v několika zemích dosáhne dokonce 70 let i více. Informuje o tom web Euronews, který analyzoval data OECD. Několik zemí již provedlo reformy zaměřené na zvyšování věku odchodu do důchodu. Češi se ve srovnání dat z roku 2022 nacházejí mezi zeměmi, kde se do důchodu odchází dříve.
Ukazuje se, že čtyřdenní pracovní týden má pozitivní vliv na život zaměstnanců i produktivitu práce, ale pouze v bohatých zemích. V pořadu Zprávy Plus na CNN Prima NEWS to řekl ekonom a kandidát do sněmovních voleb (nestr. za Motoristy) Vladimír Pikora. Podle něj však česká ekonomika na tuto změnu ještě není připravena.
Místo pěti pracovních dnů jen čtyři. Debata o zkrácení pracovní doby se u nás vede již roky. Část firem po celém světě už víkend prodloužila. Například v Polsku k tomu bude finančně motivovat vláda. U nás jsou firmy k zavedení volných pátků spíše zdrženlivé. Odbory i zaměstnanci by to přivítali, mají ale podmínky.