Noc v Discolandu Sylvie: Divoké historky z Jonákova klubu ožívají v podání DJů a pornohvězd
práce
Výpis příspěvků ke štítku „práce“
GLOSA: Fiala po boku Jakeše. Platy jako v Německu byly snem i za socialismu
Premiér Petr Fiala (ODS) se přidal do dlouhé řady politiků, kteří slibují pracovníkům „německé“ mzdy. Česká republika se ale směrem k západním zemím přibližuje jen pomalu a doplácí na to, že je jedním z nejprůmyslovějších států Evropské unie. Předseda vlády se tím dostává do společnosti někdejšího generálního tajemníka KSČ Miloše Jakeše, který dříve také hovořil o platech v Západním Německu. Ani za více než tři desítky let v tržním kapitalismu se ale Čechům německé či rakouské mzdy nepodařilo dohnat.
Za kumulované funkce jeden plat, navrhuje Jurečka. Okoukal jste to u nás, rýpla si Balaštíková
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce v projednávané novele o platech politiků podat pozměňovací návrh. Podle něj by politici měli za kumulované funkce pobírat jen jeden plat. V pořadu Co na to ministr na CNN Prima NEWS uvedl, že nikdo není takový „Superman“, aby „dával vše naplno“. Margita Balaštíková (ANO) ale poté v pořadu 360° připomněla, že s podobným návrhem už přišlo hnutí ANO. Podle ní to Jurečka jen „okoukal“.
V Německu si Češi vydělají až dvakrát víc než doma. Štědré jsou i další výhody, říká Jaroslav
Žijí v Česku, ale za prací dojíždějí přes hranice, a to nejčastěji do Německa. Realita pro desítky tisíc Čechů. Důvod je jasný. „Vyděláme si i dvakrát víc než doma,“ říkají. Aby si i v Česku přišli na stejné peníze jako v Německu – to teď slibuje premiér Petr Fiala (ODS). Když vyhraje příští volby, během pěti let prý české mzdy doženou ty německé.
Ekonom: Dohnat německé výplaty za pět let? Nejdřív za půl století, jinak se státním bankrotem
Vyprávění premiéra Petra Fialy (ODS) o stejných výplatách jako v Německu už za pět let je prázdnou utopií. Myslí si to ekonom Lukáš Kovanda, podle kterého současným tempem můžeme německé a rakouské pracovníky dohnat až za půl století. Pokud by Česká republika skutečně dohnala Německo ve výdělcích už za pět let, tak by to podle něj mohlo vést ke státnímu bankrotu. Platy by totiž musely prudce vzrůst i státním zaměstnancům.
O rakouských a německých platech si můžeme nechat zdát. Jak jsme na tom ve srovnání?
Dorovnat platy německých nebo rakouských pracovníků zřejmě zůstane v blízké době pouhým snem. Hovoří o tom jasně čísla o příjmech a kupní síle Čechů z evropského statistického úřadu Eurostat. Podle nich nejdříve musíme doběhnout Estonsko, Španělsko nebo Kypr. Až poté můžeme pohlížet na průměr Evropské unie a následně i na vyšší platy, které mají Němci nebo Rakušané.
Fiala hájí vizi německých platů: Jinak skončíme jako v Agrofertu. Jste nemocný, opáčil Babiš
Předseda vlády Petr Fiala (ODS) hájí své dřívější výroky o českých platech, které by se měly vyrovnat těm německým. Podle něj je potřeba mít velké cíle, aby k tomu jednoho dne došlo. Jinak by to prý znamenalo, že lidé budou brát podobné peníze jako v zemědělském holdingu Agrofert. Šéf nejsilnějšího opozičního hnutí ANO Andrej Babiš přes CNN Prima NEWS vzkázal, že Fiala je duševně nemocný a patří na psychiatrii.
Na máslo by mi už nezbylo, říká herec Sypal o výši své penze. Zachraňuje mě práce, dodává
Šestašedesátiletý herec Jaroslav Sypal, který nejvíce zazářil v komediích Byl jednou jeden polda, Jak ukrást Dagmaru nebo v pohádce Lotrando a Zubejda, pro CNN Prima NEWS promluvil o výši své penze. Jak je s ní spokojený a co říká na penzijní reformu vlády Petra Fialy?
Vždyť zaostáváme. Němce nedoženeme ani za dalších 35 let, nechápe Kovanda Fialovy plány
Pokud zůstaneme u vlády, budou u nás mzdy jako v Německu či Rakousku. Ve vysílání České televize (ČT) to řekl premiér Petr Fiala (ODS). S jeho vizí ale nesouhlasí ekonom Lukáš Kovanda. Za našimi západními sousedy podle něj mzdově zaostáváme více než před pěti lety a jejich dohnání by se prý rovnalo ekonomickému zázraku.
Odbory kritizují změny v penzích. Starší pracovníci přijdou o možnost dřívějšího důchodu
Změny v penzích, které nedávno prošly Sněmovnou, opět budí vášně. Tentokrát se ozvaly odbory, podle kterých reforma poškodí zaměstnance ze třetí rizikové kategorie, kterým do penze zbývá jen pár let. Přijdou totiž podle nich o možnost odejít do důchodu dříve bez krácení penze. Zaměstnavatel, který těmto pracovníkům bude muset podle vládního příslibu přispívat na penzijní spoření, už starším zaměstnancům nestihne naspořit na předdůchod.
Lochman: Na důchodové reformě nezískáme body. Jsou to jen škrty, míní Maříková
Strany vládní koalice na důchodové reformě nezískají žádné politické body. Jde o nepopulární věc, která je však nutná. To jsou slova senátora Ondřeje Lochmana (STAN). Dodal, že nejvíce propíraná změna – zvýšení věku odchodu do důchodu na 67 let – se týká pouze lidí narozených po roce 1989. Opoziční poslankyně Karla Maříková (SPD) však namítala, že o žádnou důchodovou reformu nejde, prý jde jen o parametrické škrty.
Kašlete na naše děti a vnuky, zajímá vás jen volební výsledek, vyčetl Schillerové Vystrčil
V ostrou hádku se v Partii Terezie Tománkové zvrhla diskuse o důchodové reformě. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) tepal exministryni financí a šéfku poslaneckého klubu ANO Alenu Schillerovou za to, že se sice nyní staví proti reformě, ale v minulosti ji chtěla a měla v úmyslu zvyšovat věk odchodu do důchodu. Vystrčil Schillerové vmetl do tváře, že „kašle na naše děti a vnuky a ANO zajímá jen volební výsledek“. Exministryně financí oponovala, že o zvýšení věku odchodu do důchodu chtěla v minulosti jen debatovat, nikoli ho hned zvyšovat.
Pavel Zedníček se svěřil s vyměřeným důchodem. Co řekl o životě v penzi?
Herec Pavel Zedníček, který 1. listopadu oslavil 75. narozeniny, je ve starobním důchodu zhruba deset let. Stále je však velmi aktivní a život bez práce si nedokáže představit. Co prozradil o životě v penzi?