
Věrná gurua Járy učí na střední škole v Liberci. Ředitel ihned zakročil, promluvili i studenti
Zažíváme to poprvé: ještě nikdy v historii nebylo na trhu práce pět generací. Z vícegenerační pracovní síly se tak stal jeden z klíčových faktorů budoucnosti práce. Inovačním motorem je generace Z – právě na ní bude záviset úspěšná adaptace technologií. Každá z generací ale přináší jedinečné znalosti a zkušenosti. Vytvořit z vícegenerační pracovní síly angažované, kooperující a odolné týmy znamená dát firmě budoucnost.
Ačkoli kdysi byly lidské zdroje silným zastáncem zaměstnanců, v 80. letech se situace změnila. S uvolněním trhu práce se personalisté zaměřili na neúnavné snižování nákladů. Protože pro zaměstnance bylo těžké dát výpověď, snížily se platy a všechny druhy benefitů. Nyní se však kyvadlo vychýlilo opačným směrem.
Za brigádami pro 14leté si stojím a nechápu, proč tu nebyly již dávno. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj dospívajícím může pracovní zkušenost pomoci při další volbě kariérního směřování.
Od června se mění pravidla pro čerpání pracovního volna. Kromě svatby nebo pohřbu budou moci zaměstnanci omlouvat svou nepřítomnost třeba i dopravní zácpou. Firmy budou nově proplácet zaměstnancům například i doprovod blízkého člověka k lékaři a zpět. Změny si chválí jak odbory, tak zaměstnavatelé, zjistilo CNN Prima NEWS.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) dál čelí kritice kvůli výroku, že není důvod, aby se vězeňské službě zvyšovaly platy. Ta se přitom dlouhodobě potýká s nedostatkem lidí, její příslušníci odcházejí a kvůli náročnosti povolání podle policejních odborů jen těžko konkuruje jiným pozicím na pracovním trhu. Odbory se bouří a říkají, že vláda i ministři by se měli konečně probudit.
Pohřeb sociálních jistot, který obstarává česká vláda, symbolizovaná premiérem Petrem Fialou a Vítem Rakušanem. Ministr vnitra k tomu má připočítaných ještě „pět mrtvých z kauzy Dozimetr“. Velkoplošné bannery na Lidovém domě, sídle SOCDEM, dávají jasně najevo, jak naladěná vyrazí strana do voleb. Předsedkyně Jana Maláčová chce bojovat za vyšší mzdy či dostupné bydlení, stále ale ještě nemá dořešenou otázku, jakým způsobem se SOCDEM do volebního klání zapojí.
Kraslická textilka Sametex v létě ukončí výrobu. Vyplývá to z úterního vyjádření karlovarské hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) na tiskové konferenci. Podle italského majitele je firma, která je následovníkem někdejšího podniku Krajka Kraslice a zaměstnává kolem 100 lidí, ztrátová, uvedla ČT.
Nezaměstnanost v Česku dosáhla v dubnu 4,3 procenta a zůstala stejná jako v březnu. Bez práce bylo ke konci uplynulého měsíce v celé zemi 318 540 lidí, o 3 600 méně než v březnu. Současně vzrostl počet evidovaných volných pracovních míst, a to o 4 046 na 95 798. Meziročně se podíl nezaměstnaných zvýšil, loni v dubnu činil 3,7 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR (ÚP ČR). Analytici přitom předpokládali, že kvůli sezonním pracím by dubnová nezaměstnanost mohla oproti březnu klesnout o 0,2 procentního bodu na 4,1 procenta.
Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček v rozsáhlém rozhovoru pro CNN Prima NEWS přiznal, že financování důchodů může být za 20 až 30 let velký problém. Přesto dál nesouhlasí s pozdějšími odchody do penze. Chce lidi přesvědčit, aby si sami více spořili, k čemuž je hnutí připraveno založit investiční fond. Takzvaný druhý pilíř přitom ANO společně se sociální demokracií v roce 2016 zrušilo. Nyní to však má být jiné. Druhý muž hnutí ANO dále mluvil o tom, proč v kampani neuvidíme jeho ženu, se kterou jsou již 40 let, jak probíhá jednání se SOCDEM nebo proč chce vznik ministerstva hospodářství. Došlo i na otázku, zda by byl Filip Turek dobrým ministrem – třeba dopravy.
Většina lidí v Česku nežije důstojný život. S tímto tvrdým názorem přišli lidé z platformy pro minimální důstojnou mzdu. Zjistili to z výpočtu, kolik stojí měsíc života. Nejvíce peněz z výdělku ukrojí bydlení, jídlo a volnočasové aktivity. Podle ekonomů by se ale měla finanční situace domácností zlepšovat.
V řadě německých i rakouských měst se konaly při příležitosti Svátku práce pochody a demonstrace. Odbory a další organizace svolaly v Německu stovky shromáždění a akcí po celé zemi. Německý odborový svaz vyzval zaměstnance, aby usilovali o vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky, píše dnes agentura DPA. Ve Vídni se konal tradiční prvomájový pochod, který svolala tamní sociální demokracie, která nedávno opět vyhrála místní komunální volby, píše APA.
České mzdy se od konce roku 2019 nominálně zvýšily o 27 procent, reálně jsou ale kvůli vysoké inflaci o deset procent nižší. Pokles kupní síly je nejvýraznější ze zemí Evropské unie. Letos se očekává zvýšení reálných mezd o 3,5 až 4,5 procenta, na úroveň před pandemií se tak stále nedostanou.