CNN Prima News práce

práce

Výpis příspěvků ke štítku „práce“

PŘEHLEDNĚ: Změny v důchodech a zákoníku práce i dražší pošta. Co náš čeká v říjnu?

Se začátkem října přichází i řada změn. Desátý měsíc v roce začnou platit dvě významné novely – důchodová a zákoníku práce. Mimo to Česká pošta opět zdraží své služby, nově si klienti připlatí za některé služby SIPO, naopak bude zrušeno odvolání souhlasu s platební transakcí. Na konci měsíce pak dojde k nevyhnutelné, ale u mnohých nepopulární změně, a to času. Přečtěte si, co všechno se v říjnu změní.

Je čas na čtyřdenní pracovní týden? Před 55 lety KSČ zavedla volné soboty, mzdy zůstaly stejné

Šest dnů v týdnu do práce a stejně tak šestkrát do školy. Československá realita až do roku 1968. „Nic jiného jsme neznali, v práci jsme byli prakticky pořád a v neděli se člověk sotva vzpamatoval,“ vzpomíná 83letá Pavla Zajíčková. „A najednou volné soboty, pro celou rodinu to byla velká radost, začali jsme jezdit pravidelně na hory,“ vybavuje si. Mzdy se přitom nezměnily, za pět dnů práce dostávali zaměstnanci stejný plat jako za šest. Komunistický režim zavedl volné soboty od poslední zářijové soboty v roce 1968. Po dalších pětapadesáti letech se i v České republice vedou diskuse o čtyřdenním pracovním týdnu, na Islandu už ho vyzkoušeli prakticky.

Povolání budoucnosti? IT! Díky rekvalifikaci má šanci každý, říká expert

Jaké povolání v současnosti znamená takřka zaručený úspěch na trhu práce? IT pracovník. V Česku je po nich neutuchající poptávka, firmám jich chybí desetitisíce a situace se podle odborníků hned tak nezmění. Firmy už proto nesázejí jen na čerstvě vystudované posily, ale šanci dávají i těm, kdo se pro změnu rozhodli v pozdějším věku a vsadili na rekvalifikaci. Jakou mají šanci na úspěch? To v pořadu Interview PLUS zjišťovala Martina Kuzdasová.

Jurečka chystá reformu dávek. Kdo může a nepracuje, ať nejí, nastínil možné zpřísnění

Sněmovna bude za čtrnáct dní projednávat legislativní návrhy, které se týkají zpřísnění podpory pro nezaměstnané, kteří se na úřad pravidelně vrací. Uvedl to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. V praxi tak prý hodlá zavést známé biblické rčení: „Kdo může pracovat a nepracuje, tak ať nejí.“

Úředník Jakub skočil pod vlak. Kolegové šikanu odmítli, podle hejtmana Půty se s krizí nesvěřil

Nesmírně nás to zasáhlo. Nikdy se nikomu nesvěřil, že má nějaké trápení. Tak na smrt vedoucího oddělení cestovního ruchu na Krajském úřadu Libereckého kraje Jakuba Šepse reagoval hejtman kraje Martin Půta. Podle informací webu Blesk.cz měl úředník spáchat sebevraždu skokem pod vlak. Před svým činem na sociálních sítích sdílel dopis na rozloučenou, v němž uvádí důvody, proč si sáhl na život.