
Pohřešuje se mladík z Dobřichovic u Prahy. Dříve se pokusil o sebevraždu, pohádal se s matkou
Ve Francii v pátek druhým dnem pokračuje stávka leteckých dispečerů, která v začínající prázdninové sezoně narušila plány desítek tisíc cestujících. Na pařížských letištích bude provoz omezen o 40 procent, některé další terminály odbaví jen polovinu obvyklých letů. Asociace aerolinek oznámila, že za čtvrtek a pátek zrušily letecké společnosti na 1 500 letů, informují tiskové agentury. Do stávky kvůli sporu o mzdy vstoupil také pozemní personál na letišti v Helsinkách.
Důchodci starší 85 let si od 1. července polepšili. Začala totiž platit novinka, podle které se těmto lidem zvyšuje procentní výměra důchodu o tisíc korun měsíčně. Nově jim bude tato částka náležet už od 1. dne měsíce, ve kterém penzista dosáhne příslušného věku.
Do roku 2060 se průměrný věk odchodu do důchodu v EU přiblíží 67 letům a v několika zemích dosáhne dokonce 70 let i více. Informuje o tom web Euronews, který analyzoval data OECD. Několik zemí již provedlo reformy zaměřené na zvyšování věku odchodu do důchodu. Češi se ve srovnání dat z roku 2022 nacházejí mezi zeměmi, kde se do důchodu odchází dříve.
Ukazuje se, že čtyřdenní pracovní týden má pozitivní vliv na život zaměstnanců i produktivitu práce, ale pouze v bohatých zemích. V pořadu Zprávy Plus na CNN Prima NEWS to řekl ekonom a kandidát do sněmovních voleb (nestr. za Motoristy) Vladimír Pikora. Podle něj však česká ekonomika na tuto změnu ještě není připravena.
Místo pěti pracovních dnů jen čtyři. Debata o zkrácení pracovní doby se u nás vede již roky. Část firem po celém světě už víkend prodloužila. Například v Polsku k tomu bude finančně motivovat vláda. U nás jsou firmy k zavedení volných pátků spíše zdrženlivé. Odbory i zaměstnanci by to přivítali, mají ale podmínky.
Duševní pohoda a nižší stres jsou základem produktivity v práci. A právě přítomnost domácích mazlíčků na pracovišti může sehrát překvapivě pozitivní roli. Studie potvrzují, že mazlíčci pomáhají snižovat napětí a zlepšují náladu – nejen doma, ale i v kanceláři. Den pejsků v kanceláři, který letos připadl na 20. června, byl ideální příležitostí, jak si vyzkoušet, co všechno může čtyřnohý parťák v práci přinést.
Už za týden si budou školáci a studenti užívat první prázdninové pondělí. Volno ale řada z nich využije i k přivýdělku na různých letních brigádách. Kde si kolik vydělají a o jakou práci je největší zájem?
Odpolední šlofík – ano, nebo ne? Z průzkumu společnosti IKEA v roce 2024 vyplynulo, že většina Čechů patří mezi jeho příznivce. Jen minimum lidí v tuzemsku si však odpolední zdřímnutí dopřává každý den. V porovnání se zbytkem Evropy přesto Češi patří mezi významné milovníky denního spánku. Jak dlouho by odpočinek měl trvat, kdy ulehnout a pro koho naopak není vůbec vhodný? To přiblížila spánková terapeutka.
Ze všech trendů, které mění svět práce, patří z dobrých důvodů mezi personalisty mezi ty nejméně oblíbené. Předstírání vytíženosti není žádná horká novinka, možná provází lidstvo od počátku věků. V posledních měsících bohužel nucené návraty do kanceláří vystřelily předstírání výkonnosti do závratných výšin. Do značné míry přitom jde spíš o selhání managementu než o lenost zaměstnanců.
Sezóna letních brigád je již v plném proudu, a tak se různé pracovní weby jen hemží různými nabídkami přivýdělků pro studenty a mladé lidi. Stálicí je práce v různých fast foodech, aktuálně se však objevují i zajímavější nabídky, například možnost pěstovat netradičním způsobem zeleninu či pomáhat s péčí o vozový park.
Stojí Česko na prahu stavební krize? Firmy v oboru se v současné době potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil, jedná se přitom o absolventy vysokých škol i řemeslníky. A za stávajících podmínek a rychlosti, s jakou toto průmyslové odvětví přichází o pracovníky, bude výrazně hůř, varuje Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Ten chce situaci řešit nejen za pomoci medializace problému, ale také popularizací stavebnictví ve školství. Začít je přitom třeba na všech úrovních — od základních škol až po univerzity. I proto vznikla iniciativa NEXTGEN BUILDERS, která má pomoci k navýšení počtu stavařů.
Experti na školství většiny politických stran debatovali v úterý o dalším směřování českého vzdělávání. Nejvíce emocí vyvolávala diskuze o financování školství či platech učitelů. Jan Berki ze STAN si v té chvíli rýpl do koaličního partnera. „ODS se snaží výrazně přiškrcovat peníze,“ tvrdil razantně v diskuzi, kterou uspořádala expertní organizace Učitel naživo. Někdejší ministr školství za ANO Robert Plaga zase kritizoval současného šéfa rezortu Mikuláše Beka (STAN) nejen kvůli převádění platů nepedagogických pracovníků na obce. „Myšlenka za jedna, Bekovo zpracování za pět,“ udeřil.