CNN Prima News práce

práce

Výpis příspěvků ke štítku „práce“

Havlíček: Na důchod si lidé musejí spořit. Slíbil investiční pilíř se státní garancí

Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček v rozsáhlém rozhovoru pro CNN Prima NEWS přiznal, že financování důchodů může být za 20 až 30 let velký problém. Přesto dál nesouhlasí s pozdějšími odchody do penze. Chce lidi přesvědčit, aby si sami více spořili, k čemuž je hnutí připraveno založit investiční fond. Takzvaný druhý pilíř přitom ANO společně se sociální demokracií v roce 2016 zrušilo. Nyní to však má být jiné. Druhý muž hnutí ANO dále mluvil o tom, proč v kampani neuvidíme jeho ženu, se kterou jsou již 40 let, jak probíhá jednání se SOCDEM nebo proč chce vznik ministerstva hospodářství. Došlo i na otázku, zda by byl Filip Turek dobrým ministrem – třeba dopravy.

Divoký první máj v Německu: Levicoví extremisté zapálili stožár, střetli se i s příznivci AfD

Aktualizováno

V řadě německých i rakouských měst se konaly při příležitosti Svátku práce pochody a demonstrace. Odbory a další organizace svolaly v Německu stovky shromáždění a akcí po celé zemi. Německý odborový svaz vyzval zaměstnance, aby usilovali o vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky, píše dnes agentura DPA. Ve Vídni se konal tradiční prvomájový pochod, který svolala tamní sociální demokracie, která nedávno opět vyhrála místní komunální volby, píše APA.

Nejlépe placení zaměstnanci státu? Žebříček vede šéf ČNB, následuje ředitel zdravotní pojišťovny

Nejlépe placeným manažerem ve veřejné správě byl v minulém roce guvernér ČNB Aleš Michl, který v průměru měsíčně obdržel téměř 750 tisíc korun. Vyplývá to z aktualizovaného přehledu platů úředníků za rok 2024, který zveřejnila organizace Hlídač státu. Na druhém místě byl s měsíčním výdělkem 666 tisíc korun generální ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra David Kostka, na třetím místě je jeden ze členů bankovní rady ČNB se zhruba 612 tisíci korunami měsíčně.

Syndromem vyhoření trpí nejen pracovníci, ale i pečující rodiče. Proč nemoc nepodceňovat?

Dlouhodobý stres, tlak na výkon i neustálá dostupnost. To jsou faktory, které mohou vést k syndromu vyhoření, tedy stavu, kdy člověk ztrácí chuť, sílu i smysl nejen v práci, ale také ve svém každodenním životě. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se jedná o nemoc vznikající z pracovního přetížení, která ovlivňuje výkonnost, ale také fyzické a duševní zdraví. Trpí jí každý pátý Čech, upozorňuje nezisková organizace Loono.

Lidé si zvykli na home office a do kanceláří se jim nechce. Rozmáhá se takzvané „kávičkování“

Tenhle trend je jedním z mála, který jako pracovník v HR rozhodně vidět nechcete. Bohužel se však pro řadu lidí stává normou: Přijít do práce jen na nezbytně nutnou dobu, ukázat svoji přítomnost a rychle odejít. V angličtině se pro tento (nepěkný, ale častý) jev vžil termín „coffee badging“, což by se do češtiny dalo přeložit asi jako „kávičkování“.

Zamoří Prahu smetí jako Birmingham? Hrozí stávka popelářů. Je to vyhrocené, připouští primátor

Podobná situace jako v britském Birminghamu, který kvůli stávce popelářů zamořují odpadky, by mohla nastat i v Praze. Největší odborová organizace Pražských služeb je od 3. března ve stávkové pohotovosti. A hrozí, že pokud nebudou požadavky odborářů splněny, příští týden půjdou do stávky. Mimo jiné nesouhlasí s náměstkyní primátora za Piráty Janou Komrskovou a požadují její odvolání. Pražský primátor proto chce příští týden situaci vyřešit na jednání pracovní skupiny.

Firemní kultura jako klíč k úspěchu? Přijďte si pro odpovědi na konferenci HR Know How 2025

Svět práce se radikálně proměňuje – a s ním i úloha HR. Co všechno dnes musí personalisté zvládat, aby dokázali vytvořit atraktivní a funkční pracovní prostředí, které bude zároveň sladěné s byznysem? Právě na to se zaměří letošní HR konference Know How 2025 s podtitulem Lidé a kultura aneb HR výzvy pro budoucnost, která se uskuteční 22. května 2025 v pražském hotelu Grandior. Celodenní program proběhne od 8:00 do 17:30 hodin.

Stereotyp „mužských povolání“ pomalu mizí. Jak se mění tvář logistiky a veřejné dopravy?

Přestože jsou za volanty kamionů nebo autobusů stále vidět převážně muži, logistika i veřejná doprava se postupně otevírají i ženám. V logistických společnostech i dopravních podnicích roste počet těch, které se úspěšně prosazují na pozicích řidiček nebo jako automechaničky. Ačkoliv tato povolání čelí určitým výzvám, jako je náročnost směnného provozu nebo fyzické požadavky, ženy v těchto sektorech dokazují, že mají co nabídnout.

Zvýšený příspěvek jen pro někoho. Lucie 24 hodin denně pečuje o postiženého manžela, nárok nemá

Lidem, kteří doma pečují o blízkého člověka ve čtvrtém stupni závislosti, se nelíbí, že nebudou mít nárok na zvýšený příspěvek od Ministerstva práce a sociálních věcí. S novinkou počítá novela zákona o sociálních službách, kterou schvalují poslanci. Zatímco podle Národní rady osob se zdravotním postižením by ho potřebovalo minimálně 54 tisíc lidí, nárok jich podle předlohy budou mít maximálně tři tisíce. Příspěvek se totiž má vztahovat jen na osobní asistenci od poskytovatele sociálních služeb, který vystaví fakturu. A to rodina není.