CNN Prima News ministerstvo zahraničí

ministerstvo zahraničí

Výpis příspěvků ke štítku „ministerstvo zahraničí“

Chceme nahradit vyloučené Rusko v Radě OSN pro lidská práva. Česko už podalo kandidaturu

Česká republika by ráda nahradila vyloučené Rusko v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC). Ministerstvo zahraničí v pátek oznámilo na Twitteru, že už byla podána kandidatura. UNHRC je orgán OSN sdružující 47 států, jehož cílem je prosazování a ochrana lidských práv po celém světě, a zabývá se případy porušování těchto práv. Valné shromáždění OSN schválilo 7. dubna přerušení ruského členství v UNHRC ve světle zpráv o vraždění civilistů na Ukrajině ruskými vojáky.

Jindrák: S ministerstvem jsme o Mynářově cestě do Kataru jednali, možná nevěděli o datu

Českem aktuálně rezonuje další kauza Vratislava Mynáře, kancléře prezidenta Zemana. Jeho cestu do Kataru, během níž měl do Česka oficiálně pozvat tamního emíra Tamíma bin Hamada Ál Tháního, vyvolala pozdvižení a kritiku. Šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák však Mynáře hájí. Zeman ho měl pověřit coby nejvyššího úředníka v kanceláři a cesta prý byla zkonzultována s ministerstvem zahraničí. Resort podle Jindráka možná jen nevěděl o konkrétním datu.

Zemřela Madeleine Albrightová. Rodačka z Prahy se stala nejvlivnější ženou světa

Zemřela bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, bylo jí 84 let. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na její rodinu. Pražské rodačce se stala osudnou rakovina. První žena na postu ministra zahraničí USA Madeleine Albrightová proslula jako tvrdá zastánkyně amerických zájmů. Politička, již pojilo přátelství s Václavem Havlem, se také zasadila o vstup ČR, Polska a Maďarska do NATO. Kontroverzní, nicméně významnou úlohu sehrála v řešení kosovské otázky a ve válce o Kosovo.

Sledujte ZÁZNAM: Krizový štáb jednal kvůli Ukrajině. Jak bude Česko reagovat na ruské kroky?

Kvůli situaci na Ukrajině odpoledne opět zasedal krizový štáb ministerstva zahraničí. Šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti) se připojí na dálku z Paříže, kde se účastní ministerského fóra k Indo-Pacifiku. Ministr sdělí další kroky ČR ke vzniklé mezinárodní krizi. Tiskovou konferenci po jednání krizového štábu, která je plánovaná na 15:00, můžete sledovat přímo zde v článku.

Zelenskyj povolá do služby rezervisty, všeobecnou mobilizaci zatím odmítá

Aktualizováno

Rusko spustilo invazi na Ukrajinu. Prezident Vladimir Putin uznal nezávislost samozvaných republik Doněck a Luhansk. Do oblasti poté vyslal ruské vojáky, kteří zde mají „udržovat mír“. Při ostřelování ze strany proruských separatistů zemřeli za posledních 24 hodin dva vojáci, informovala agentura Reuters. Putin v úterý odpoledne dostal souhlas horní komory ruského parlamentu k užití ruských vojsk v zahraničí. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba mezitím požádal Západ o další zbraně a prezident Volodymyr Zelenskyj povolal do služby vojáky v záloze. Americký prezident Joe Biden oznámil nové sankce.