CNN Prima News ministerstvo zahraničí

ministerstvo zahraničí

Výpis příspěvků ke štítku „ministerstvo zahraničí“

Chceme nahradit vyloučené Rusko v Radě OSN pro lidská práva. Česko už podalo kandidaturu

22. dubna 2022 20:07

Česká republika by ráda nahradila vyloučené Rusko v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC). Ministerstvo zahraničí v pátek oznámilo na Twitteru, že už byla podána kandidatura. UNHRC je orgán OSN sdružující 47 států, jehož cílem je prosazování a ochrana lidských práv po celém světě, a zabývá se případy porušování těchto práv. Valné shromáždění OSN schválilo 7. dubna přerušení ruského členství v UNHRC ve světle zpráv o vraždění civilistů na Ukrajině ruskými vojáky.

Jindrák: S ministerstvem jsme o Mynářově cestě do Kataru jednali, možná nevěděli o datu

31. března 2022 18:47

Českem aktuálně rezonuje další kauza Vratislava Mynáře, kancléře prezidenta Zemana. Jeho cestu do Kataru, během níž měl do Česka oficiálně pozvat tamního emíra Tamíma bin Hamada Ál Tháního, vyvolala pozdvižení a kritiku. Šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák však Mynáře hájí. Zeman ho měl pověřit coby nejvyššího úředníka v kanceláři a cesta prý byla zkonzultována s ministerstvem zahraničí. Resort podle Jindráka možná jen nevěděl o konkrétním datu.

Zemřela Madeleine Albrightová. Rodačka z Prahy se stala nejvlivnější ženou světa

23. března 2022 19:35

Zemřela bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, bylo jí 84 let. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na její rodinu. Pražské rodačce se stala osudnou rakovina. První žena na postu ministra zahraničí USA Madeleine Albrightová proslula jako tvrdá zastánkyně amerických zájmů. Politička, již pojilo přátelství s Václavem Havlem, se také zasadila o vstup ČR, Polska a Maďarska do NATO. Kontroverzní, nicméně významnou úlohu sehrála v řešení kosovské otázky a ve válce o Kosovo.

Sledujte ZÁZNAM: Krizový štáb jednal kvůli Ukrajině. Jak bude Česko reagovat na ruské kroky?

22. února 2022 14:50

Kvůli situaci na Ukrajině odpoledne opět zasedal krizový štáb ministerstva zahraničí. Šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti) se připojí na dálku z Paříže, kde se účastní ministerského fóra k Indo-Pacifiku. Ministr sdělí další kroky ČR ke vzniklé mezinárodní krizi. Tiskovou konferenci po jednání krizového štábu, která je plánovaná na 15:00, můžete sledovat přímo zde v článku.

Zelenskyj povolá do služby rezervisty, všeobecnou mobilizaci zatím odmítá

21. února 2022 22:44
Aktualizováno

Rusko spustilo invazi na Ukrajinu. Prezident Vladimir Putin uznal nezávislost samozvaných republik Doněck a Luhansk. Do oblasti poté vyslal ruské vojáky, kteří zde mají „udržovat mír“. Při ostřelování ze strany proruských separatistů zemřeli za posledních 24 hodin dva vojáci, informovala agentura Reuters. Putin v úterý odpoledne dostal souhlas horní komory ruského parlamentu k užití ruských vojsk v zahraničí. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba mezitím požádal Západ o další zbraně a prezident Volodymyr Zelenskyj povolal do služby vojáky v záloze. Americký prezident Joe Biden oznámil nové sankce.