Byl laskavý, bojoval s autismem. Blízcí vzpomínají na děti, které zemřely při pádu z hradu

Pět dětí zemřelo na australském ostrově Tasmánie při tragické školní oslavě. S žáky se vznesl ve vichru do vzduchu skákací hrad a děti z něj vypadly z velké výšky na zem. Jednou z obětí je i 11letý Zane, na kterého teď v Austrálii se smutkem vzpomínají jeho blízcí.

„Zane měl tak krásnou, laskavou a něžnou duši. Odmalička bojoval s autismem a ADHD, to mu ale nikdy nebránilo v cestě za úspěchem,“ uvádí se na webu služby GoFundMe, kde se v současnosti vybírají peníze na pomoc příbuzným obětí.

V Austrálii při tragédii zemřelo pět dětí, další jsou v kritickém stavu. Skupinka si hrála ve skákacím hradu, když ho odfoukl silný vichr. Děti v Tasmánii slavily poslední školní den a zakončení prvního stupně základní školy. Zaneovi bylo 12 let, ostatní oběti byly podobně staré.

„Událost šokovala celou komunitu. Chceme udělat vše, co je v našich silách, abychom tyto těžké chvíle alespoň trochu usnadnili matce chlapce,“ píše se na webu sbírky. Upozornil na ni list Daily Mail.

Tragédií jsou zdrceni také zasahující policisté, kteří se při identifikaci obětí neubránili slzám. „Tento den měly děti oslavovat konec prvního stupně školy, místo toho se rmoutíme nad jejich ztrátou,“ komentoval událost tasmánský policista Darren Hine. „Naše srdce jsou s rodinami, blízkými, spolužáky i učiteli těchto mladých lidí, kteří odešli příliš brzy,“ dodal.

Incident šokoval také ostatní studenty, kteří momentu, kdy se skákací hrad vznesl do výšky zhruba deseti metrů, přihlíželi. „Hned po nich jsme měli jít do hradu my. Nejdřív tam šly děti z páté a šesté třídy,“ sdělil svědek tragédie pro tasmánský deník The Mercury.

O život v nemocnici stále bojují nejméně tři děti. Všichni tak doufají, že obětí nebude ještě více.

Tagy: