Čtyřletou holčičku, která zmizela z australského kempu, po dlouhém pátrání našli. Šlo o únos?

V Austrálii se podařilo najít čtyřletou holčičku, která před dvěma týdny i se spacím pytlem zmizela ze stanu v kempu na západě země. Podle policie je „naživu a v pořádku“. Cleo Smithovou hledali bezpečnostní složky i místní lidé. V souvislosti s jejím zmizením je ve vazbě 36letý muž, napsala australská média.

Policisté našli dívku ve středu brzy ráno místního času v domě v pobřežním městě Carnavorn, zhruba 100 kilometrů jižně od místa, kde s rodinou kempovala. Podezřelého, který z města pochází a na rodinu patrně nemá žádné vazby, vyslýchá policie.

„Byla tu informace, kterou jsme se podrobněji zabývali. Sledovali jsme hodně forenzních stop a vedlo nás to k určitému domu,“ uvedl komisař státu Západní Austrálie Chris Dawson.

„Jeden z policistů ji vzal do náruče a zeptal se jí, jak se jmenuje. Odpověděla: ‚Jmenuju se Cleo,‘“ popsal nalezení místním médiím Dawsonův zástupce Col Blanch. Krátce poté se holčička shledala se svou matkou a nevlastním otcem.

Dívku její rodiče naposledy viděli v rodinném stanu okolo 1:30 místního času 16. října v kempu Blowholes Shacks zhruba 900 kilometrů severně od Perthu. Když se probudili, už ve své části stanu, který sdílela s mladší sestrou, nebyla. Policie měla podezření, že byla unesena, protože zip stanu byl otevřený až do výšky, na který byla čtyřletá dívka sama nedosáhla.

Australská policie se obávala, že byla Cleo unesena a nabídla milion australských dolarů (zhruba 16 milionů korun) tomu, kdo jí o dívce předá jakékoliv informace. Podle agentury AP není jasné, jestli odměnu někdo obdržel.

„Jsou to úžasné, úlevné zprávy. Cleo Smithovou našli a je doma v bezpečí a zdravá. Naše modlitby byly vyslyšeny,“ napsal na Twitteru australský premiér Scott Morrison.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:39

Dodávky ropy ropovodem Družba, které byly přerušeny minulý týden, by mohly být obnoveny už dnes

11:16

Slovnaft Ukrajincům zaplatil tranzitní poplatky, očekává obnovení dodávek ropy

11:10

V úterý Česko vydalo uprchlíkům 517 víz, podobně jako v úterý minulý týden

10:57

Ukrajinci aktualizovali ruské ztráty

Dvě obrovské exploze na Krymu během vteřiny? Nebyla to nehoda, říká analytik. Podezírá Kyjev

Co způsobilo dvě mohutné exploze a požár na ruské letecké základně Novofedorivka u města Saki, při kterých v úterý podle krymské loutkové vlády zemřel jeden člověk a dalších devět lidí se zranilo? Kyjev se k útoku nehlásí. Moskva výbuch označila za nehodu. Podle vojenského analytika Lukáše Visingra však zcela jistě šlo o cílený úder. Nejmenovaný ukrajinský představitel pak podle deníku The New York Times přiznal, že za útokem stojí Ukrajinci.

Malý kočkodan rozzářil pražskou zoo. Kdy se roztomilý přírůstek představí veřejnosti?

Z pražské zoologické zahrady přišla radostná novina. Obavy ze smrtelného sloního viru na čas zastínilo mládě kočkodana Brazzova, které přišlo na svět minulou středu v časných ranních hodinách. Dle chovatelů se mu daří dobře. Připravovaný nový pavilon goril zvaný Rezervace Dja, který bude otevřen již koncem září, tak má svého prvního zde narozeného obyvatele.

Jak ušetřit? Stanjura radí snížit vytápění. Spím lépe, když mám v ložnici 17 stupňů, řekl

V případě energetické krize by neměly nastat černé scénáře. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle něj je vláda připravena i na případ úplného zastavení dodávek ruského plynu. Politik rovněž radil, na čem lidé mohou v současnosti ušetřit. „Když vytápění domu stáhnete o 1 stupeň, můžete ušetřit až 6 procent spotřeby plynu za rok,“ zmínil.

Živě
ON-LINE: Přiznání Ukrajiny? Na Krymu jsme zničili devět ruských letadel, hlásí armáda

Média i svědci ohlásili obrovský výbuch na Krymu. Mělo se tak stát na ruské letecké základně Novofedorivka u města Saki, leží zhruba 200 kilometrů od fronty. Ukrajinská armáda vzkázala, že za jediný den zničila devět ruských letadel. Podle letectva má jít o stroje na Krymu. Ruská agentura RIA Novosti tvrdí, že byly Ruskem zastaveny tranzitní dodávky jižní větví ropovodu Družba. Noční ruský útok na Dněpropetrovskou oblast si vyžádal mrtvé i zraněné.

Krutý osud Laurinky. Matka se v těhotenství bila do břicha, postižené dítě rodiče nezajímá

Start do života měla Laurinka obzvlášť těžký. Narodila se ve 25. týdnu těhotenství, kdy vážila pouhých 610 gramů. V nemocnici strávila více než pět měsíců, kde bojovala o život. Rodiče se však o malou dívku nezajímají – je postižená. Péče se proto ujala nemocná babička s manželem, kterým není osud bojovnice lhostejný. Veřejnost prosí o pomoc.

Domácí zpravodajství

Genderová válka mezi Piráty a lidovci: Pohádali se kvůli ženám v hromadné dopravě

I když jsou Piráti a lidovci od prosince součástí vládní pětikoalice, setrvání v kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) jim nebrání v častých hádkách a provokacích ve veřejném prostoru. V jedné z posledních takových přestřelek figurovala senátorka Adéla Šípová (za Piráty) a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Spor odstartovalo tvrzení členky horní komory Parlamentu, že převaha žen v hromadné dopravě je prý důkazem pro nutnost většího zastoupení ženského pohlaví v české politice.