
TEST: Nejpekelnější matematika za poslední roky? Studenti podepisují petici, zkuste si zadání
Státní maturitní zkouška z matematiky vyvolala obří vlnu emocí. Podle studentů byla extrémně těžká a časově náročná – a to natolik, že kvůli ní odstartovali petici adresovanou Centru pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) a ministerstvu školství. Zvládli byste letošní zadání? Podívejte se na výběr úloh z didaktického testu z matematiky a ověřte si sami, jak byste si s nimi poradili. V článku najdete také celý test ke stažení, a to včetně řešení jednotlivých úloh.
Je potřeba upravit strukturu víceletých gymnázií, aby byly opravdu jen pro talentované děti. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl exministr školství a předseda Rady Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství Robert Plaga s tím, že chodit by do nich mělo maximálně pět až deset procent dětí.
Začínají zápisy dětí do mateřských škol, potrvají do 16. května. O konkrétním termínu rozhoduje ředitel školy spolu se zřizovatelem. Nárok na přijetí do mateřské školy mají všechny děti starší tří let. V některých regionech je pro děti ve školkách málo míst, kapacity zabírají i děti, které měly odklad povinné školní docházky. Od 1. května začala též platit vládní novela zákona, která ukládá od ledna příštího roku obcím povinnost zajistit dětem od tří let, které nepřijme spádová mateřská škola, místo v dětské skupině. Pokud obce povinnost nesplní, přispějí rodičům na náklady péče.
Čeští učitelé si stále častěji stěžují na chování některých rodičů. Postrádají jejich podporu a oproti dřívějšku je vnímají jako „mnohem agresivnější“. Práci pedagogů rodiče mnohdy rozebírají i na sociálních sítích, což vytváří velký tlak zejména na začínající kantory. Trend nezůstal bez povšimnutí politiků. Předsedkyně sněmovního podvýboru pro regionální školství Renata Zajíčková (ODS) usiluje o posílení legislativní ochrany vyučujících. Shoduje se v tom i s opozičními kolegy. Ministerstvo školství (MŠMT) však změny neplánuje, vyplývá z vyjádření resortu pro CNN Prima NEWS.
Školení zaměstnanců i studentů, spuštění krizového systému i zprovoznění speciálního operačního centra. Univerzita Karlova reaguje na bezprecedentní střelbu na filozofické fakultě a posiluje bezpečnost. Jednotlivá opatření pro CNN Prima NEWS popsal pověřený vedoucí bezpečnostního odboru Univerzity Karlovy Vít Kluger.
Čtrnáctileté dívce uložil v pondělí v Británii soud 15 let vězení. Trest si částečně odsedí v detenčním zařízení pro mladistvé, a to za pokus o ubodání dvou učitelek a jednoho žáka ve škole ve Walesu. Informují o tom agentura AFP a server BBC.
Připravované změny v systému učebních oborů z pera ministerstva školství situaci jen zhorší, uvedl pro CNN Prima NEWS ředitel Střední odborné školy Jarov Miloslav Janeček a upozornil, že „učňáky“ má resort na posledním místě priorit. Janeček se obává, že tato revize sníží popularitu jak učebních oborů pro žáky se speciálními požadavky, tak těch klasických. Ministerstvo však na tuto kritiku reagovalo, že chystaná inovace je adaptací na nové podmínky pracovního trhu. Obava ze snižování úrovně oborů prý není na místě.
Místo aby hledal chyby u sebe a snažil se dokončit své studium, vinil ze svých neúspěchů učitele. Jaroslav Řehák se navždy zapsal do historie českého školství jako student, který mačetou zavraždil svého kantora. Motivem byla nedostatečná z předmětu sdělovací technika. Činu litoval až později u soudu, kdy s pláčem prosil, aby mohl za svými rodiči. Příběh redakce CNN Prima NEWS přináší v seriálu Zvlášť závažné zločiny, který pojednává o největších kriminálních případech posledních desetiletí.
K dopravním nehodám s dětmi nejčastěji dochází mezi sedmou a osmou hodinou ranní, tedy při cestě do školy. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedla mluvčí organizace Pěšky městem Eliška Vidomus. K větší bezpečnosti podle ní mohou napomoci takzvané školní ulice. Ty se již prý náležitě osvědčily v zahraničí.
Na střední škole u západofrancouzského města Nantes jeden ze studentů ve čtvrtek zaútočil nožem a zabil spolužačku, další tři žáky zranil. V dalším řádění mu zabránili učitelé. Agentura Reuters s odkazem na policejního mluvčího uvedla, že nic nenasvědčuje teroristickému motivu. Patnáctiletého studenta později zatkla policie. Podle studentů domnělý pachatel před činem rozeslal hromadný e-mail o svých problémech, píše agentura AFP.
Kriminalisté navrhli postavit před soud mladíka, který podle nich loni na podzim vyhrožoval svým spolužákům vystřílením třídy jedné ze škol v Praze 8. Navrhli ho obžalovat z nebezpečného vyhrožování a schvalování trestného činu. Ve čtvrtek to oznámil mluvčí pražské policie Jan Daněk. V případě odsouzení mu hrozí až tříletý pobyt ve vězení.
Hodonínská základní škola v případu napadení dívky, o kterém CNN Prima NEWS informovala v únoru, nepochybila. Tvrdí to Česká školní inspekce. Obě školy, tedy ta, kam chodila dívka, i ta, kterou navštěvovala agresorka, prý mají funkční systém prevence a obsazené pozice školních poradenských pracovišť. Inspekce doporučila navýšit jejich kapacity.