
Oslavenec Dyk koupil „polovinu“ malebné obce. Žije v pražském luxusu a synovi dělá ostudu
U vysokoškolských oborů, které nejsou jakkoliv perspektivní pro ekonomiku či nemají společenskovědní přínos, by si studenti měli platit školné. Na krizovém sjezdu Motoristů sobě se takto vyjádřil jejich lídr do sněmovních voleb v Moravskoslezském kraji Matěj Gregor, který toto sdělení později upřesnil na síti X. Ministerstvo školství uvedlo, že selektivní formu těchto poplatků podle oborů odmítá. Exministr Robert Plaga pro CNN Prima NEWS reagoval, že tyto návrhy ukazují, že Motoristé oblasti nerozumějí a snaží se „zoufale upoutat pozornost“.
Více dětí ze sociálně slabých rodin v Jihočeském kraji dostane v příštím školním roce školní obědy zdarma. Pokračování programu Obědy pro jihočeské děti ve čtvrtek schválili radní kraje. O příspěvek na školní stravování můžou žádat rodiny pobírající dávky hmotné nouze a nově i rodiny s přídavkem na dítě a ukrajinské rodiny čerpající humanitární dávku. Kraj má k dispozici 37,7 milionu korun z Evropské unie, z této částky deset procent hradí sám.
V Rakousku zemřel nakladatel Eduard Harant, jeden z dlouhodobých podporovatelů české menšiny ve Vídni. Bylo mu 95 let. Na síti X to ve středu oznámilo české ministerstvo zahraničních věcí.
Sám sebe nazýval králem pedofilů. V několika pražských mateřských školkách vyučoval tanec a minimálně jedenáct holčiček během své výuky prokazatelně zneužil. Pátý díl nové true crime série České vraždy se vrací k poměrně nedávnému případu Pedokrále Plyšáčka. Pořad již nyní můžete sledovat na platformě prima+.
Sedmdesátiletý vychovatel jedné ze školních družin v Bratislavě skončil ve vazbě. Dětem totiž osahával intimní partie a vše si natáčel a fotil na mobil. Soudní usnesení odhalilo šokující detaily případu, informuje TV JOJ.
České školství má několik problémů, které se nepodařilo vyřešit. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl ředitel soukromé školy VIA BEROUN Petr Hopfinger. Podle něj se letos nenavýšila kapacita gymnázií v celé České republice a školy se stále potýkají s nedostatkem pedagogů. „Je to jako Titanik, který se potápí. Jen to není vidět a těžko se to dá odvrátit,“ řekl Hopfinger.
Nepedagogické pracovníky zřejmě budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Budou mít kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Senát to ve čtvrtek schválil v novele školského zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Novela počítá se slučováním malých škol. Má rovněž zajistit financování školních psychologů a speciálních pedagogů nebo ukotvit pozici sociálního pedagoga. Změnu týkající se mezd školníků, uklízeček, kuchařek nebo administrativních pracovníků kritizovaly kromě opozice také školské odbory a samosprávy. Obávají se, že navýšené příjmy z daní jim nebudou stačit.
Omezit odklady základní školní docházky má novela školského zákona, kterou podepsal prezident Petr Pavel. Na svém webu o tom ve čtvrtek informoval Hrad. Novela má rovněž do budoucna nahradit známkování začínajících žáků slovním hodnocením a zrušit přípravné třídy základních škol.
Šokující šikanu ze strany učitelky si měl na základní škole v Bratislavě zažít osmiletý Rony. Učitelka mu údajně říkala „smažáku“. K šikaně se pak přidali i spolužáci, kteří měli chlapci nadávat a fyzicky ubližovat. Rony se pokusil o sebevraždu, informuje slovenský web Nový Čas.
Malému Maxovi z Ostravy, který trpí spinální muskulární atrofií (SMA), se Češi před několika lety skládali na léčbu. Nejdražší lék na světě Zolgensma za téměř 54 milionů korun mu lékaři aplikovali v květnu 2020. Od té doby dělá chlapec velké pokroky. Dokončil první třídu a pochlubil se vysvědčením se samými jedničkami. Radostné chvilky sdíleli jeho rodiče na sociálních sítích.
V nedožitých 70 letech zemřela v pátek bývalá místostarostka města a profesorka kutnohorského Gymnázia Jiřího Ortena Dana Vepřková. Právě její škola tento týden získala titul Gympl roku 2025. Dlouholetá češtinářka a dějepisářka zemřela po těžké nemoci, oznámila škola na svých sociálních sítích.
Skončilo druhé kolo přijímacího řízení a tisíce dětí se opět dozvěděly nepříjemný výsledek – nebyly z kapacitních důvodů přijaty ke studiu na vyhlédnutých středních školách. Startuje tak třetí kolo přijímacího řízení. Možnosti, kam mohou uchazeči poslat svou přihlášku, jsou ale nyní velice omezené, ne každá škola se navíc plánuje pustit do dalšího kola přijímaček. Kde ještě mají volné lavice a jak takovou informaci vydolovat z jednotlivých krajů? Podívejte se do rozcestníku redakce CNN Prima NEWS.