CNN Prima News škola

škola

Výpis příspěvků ke štítku „škola“

Jak přicházíme o mladé talenty. Český systém hodil děti přes palubu, nyní září v zahraničí

Nedostatečné kapacity na středních školách vyhánějí mladé české premianty do zahraničí. Loňská vlna přijímacích zkoušek ukázala, že je někdy paradoxně jednodušší se dostat právě na prestižní lyceum ve Francii či Německu než na gymnázium v Praze. A to včetně získání studijního stipendia. „Což je absurdní. Děti pak nemají šanci se pořádně rozvinout,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Markéta Valášková, matka jednoho z „neúspěšných talentů“, který nakonec spokojeně studuje v Mnichově. Co by doporučila všem rodičům? Nehroutit se z probíhajících přijímaček, maximálně podpořit svou ratolest a nebát se ji poslat za hranice, kde je o talentované děti vždy zájem.

TEST: Zadání přijímaček odhaleno. Obstáli byste v letošních zkouškách z češtiny a matematiky?

V pátek odstartovala první kola přijímacích zkoušek na střední školy. V úvodní vlně se před záznamovými archy ocitli mladí uchazeči o čtyřleté studijní obory. S jakými zapeklitými úlohami se museli poprat v testech z matematiky a českého jazyka? Redakce CNN Prima NEWS vybrala několik příkladů z letošních zadání, ve kterých si můžete prověřit své vědomosti. Kompletní verze testů jsou k nahlédnutí na webu To dáš.cz.

Přijímací zkoušky 2025 PŘEHLEDNĚ: První kolo testů se blíží. Kdy se žáci dozvědí výsledky?

Již v pátek odstartují první kola přijímacích zkoušek na střední školy. Jako první přijdou na řadu čtyřleté obory, příští týden na ně navážou šestileté a osmileté. O místa v lavicích bude bojovat téměř 160 tisíc dětí, kapacity jsou ale omezené a velká města budou opět čelit nemalému náporu. Jaké termíny si hlídat, kdy přijdou výsledky z prvního kola a o které obory je největší zájem? Podívejte se na rozcestník k přijímacím zkouškám, který připravila redakce CNN Prima NEWS.

Transgender v čítance pro páťáky? To do hlav dětí nepatří, říká expert a varuje před následky

Povídka a křížovka v čítance pro děti z páté třídy pobouřily část rodičů. V učebnici se objevila povídka o chlapci, který se převlékal do dívčích šatů. Žáci pak měli vyluštit křížovku s tajenkou „transgender“. Kromě rodičů se proti povídce vyhranili i někteří odborníci. Psycholog Karel Rajchl, odborník na školství a bývalý ředitel základní školy, popsal, jakým způsobem může debata o genderu ovlivnit malé děti.

Rodiče pobouřila v čítance tajenka o transgenderu. Učitelé nejsou hloupí, argumentuje expert

Úryvek z knihy Kluk v sukních v čítance pro 5. ročník základní školy a zejména následná křížovka, jejíž tajenkou bylo slovo transgender, pobouřila rodiče na sociálních sítích. Podle vyjádření maminky, která cvičení a své rozhořčení veřejně sdílela, měly děti pracovní učebnici jen ve škole, a tak si její obsah nemohla přečíst. Nyní apeluje na ostatní rodiče, aby mluvili s dětmi o tom, co ve škole probírají. Obdobný vzkaz pro ně má i dětský psycholog Václav Mertin. Toho téma zvlášť neznepokojilo, podle něj je nejvyšší čas s dětmi mluvit o nejrůznějších tématech.

Deset let školy, ale bez devítky? Potřebujeme pružnější systém, shodla se poslankyně a experti

Povinná školní docházka na osm let na základní škole, ovšem s navazujícími dvěma lety na střední? S návrhem velké reformy školství přišla poslankyně Renáta Zajíčková (ODS), která nyní k tomuto tématu iniciovala kulatý stůl se zřizovateli škol a odborníky na vzdělávání. Zákonodárkyně si od změny slibuje plynulejší přechod mezi vzdělávacími etapami. Kritici však namítají, že změny by byly implementovány ve špatné chvíli.

Studujte obor budoucnosti. Studujte Logistiku.

Vysoká škola logistiky je profesně orientovaná a jediná vysoká škola svého druhu v České republice, která se zaměřuje čistě na studium logistiky se studijními programy Logistika. Škola kombinuje technické a technologické disciplíny s manažerskými a ekonomickými předměty a poznatky z oblasti informatiky. Díky této unikátní kombinaci je o absolventy eminentní zájem a většina studentů se uplatní na trhu práce již v průběhu studia. Svoji působnost má v České republice i na Slovensku, konkrétně v Přerově, v Praze, a v Bratislavě.

Stát chce zatočit se „syndromem nemocných budov“. Školám dá 100 milionů na řízené větrání

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vyčlení 100 milionů korun pro mateřské, základní a střední školy na instalaci systémů řízeného větrání s rekuperací, tedy získávání tepla z odpadního vzduchu a ohřívání jím vzduchu přiváděného. Školy budou moci na instalaci větracího systému v učebnách získat v základu 9 800 korun na jednoho žáka, výsledná částka ale bude záviset na využité technologii.