
Prima tipy na kempy u Vltavy: Vodáci kartou většinou nezaplatí, existují ale výjimky
Nepedagogické pracovníky zřejmě budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Budou mít kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Senát to ve čtvrtek schválil v novele školského zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Novela počítá se slučováním malých škol. Má rovněž zajistit financování školních psychologů a speciálních pedagogů nebo ukotvit pozici sociálního pedagoga. Změnu týkající se mezd školníků, uklízeček, kuchařek nebo administrativních pracovníků kritizovaly kromě opozice také školské odbory a samosprávy. Obávají se, že navýšené příjmy z daní jim nebudou stačit.
Omezit odklady základní školní docházky má novela školského zákona, kterou podepsal prezident Petr Pavel. Na svém webu o tom ve čtvrtek informoval Hrad. Novela má rovněž do budoucna nahradit známkování začínajících žáků slovním hodnocením a zrušit přípravné třídy základních škol.
Šokující šikanu ze strany učitelky si měl na základní škole v Bratislavě zažít osmiletý Rony. Učitelka mu údajně říkala „smažáku“. K šikaně se pak přidali i spolužáci, kteří měli chlapci nadávat a fyzicky ubližovat. Rony se pokusil o sebevraždu, informuje slovenský web Nový Čas.
Malému Maxovi z Ostravy, který trpí spinální muskulární atrofií (SMA), se Češi před několika lety skládali na léčbu. Nejdražší lék na světě Zolgensma za téměř 54 milionů korun mu lékaři aplikovali v květnu 2020. Od té doby dělá chlapec velké pokroky. Dokončil první třídu a pochlubil se vysvědčením se samými jedničkami. Radostné chvilky sdíleli jeho rodiče na sociálních sítích.
V nedožitých 70 letech zemřela v pátek bývalá místostarostka města a profesorka kutnohorského Gymnázia Jiřího Ortena Dana Vepřková. Právě její škola tento týden získala titul Gympl roku 2025. Dlouholetá češtinářka a dějepisářka zemřela po těžké nemoci, oznámila škola na svých sociálních sítích.
Skončilo druhé kolo přijímacího řízení a tisíce dětí se opět dozvěděly nepříjemný výsledek – nebyly z kapacitních důvodů přijaty ke studiu na vyhlédnutých středních školách. Startuje tak třetí kolo přijímacího řízení. Možnosti, kam mohou uchazeči poslat svou přihlášku, jsou ale nyní velice omezené, ne každá škola se navíc plánuje pustit do dalšího kola přijímaček. Kde ještě mají volné lavice a jak takovou informaci vydolovat z jednotlivých krajů? Podívejte se do rozcestníku redakce CNN Prima NEWS.
Podíl učitelů s odbornou kvalifikací se od roku 2019 snížil z 93,4 procenta na současných 89,6 procenta. Průměrný věk učitelů se od té doby naopak zvýšil z 47,2 na 47,4 roku. Vyplývá to z průzkumu ministerstva školství, do kterého se zapojilo asi 8 700 mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol. V těchto školách učí asi 177 700 učitelů. Výsledky průzkumu v úterý novinářům představil ředitel sekce informatiky, statistiky a analýz ministerstva školství Václav Jelen.
Boj o místa na středních školách se dostává do poslední fáze. V úterý bude jasno, kolik dětí se nevyhne třetímu kolu přijímacího řízení. Možnosti mají výrazně omezené, většina škol už totiž zaplnila své kapacity. Navíc se třetí kolo přijímacích zkoušek výrazně liší jak způsobem podání přihlášek, tak jednotlivými kritérii, která jsou v gesci ředitelů škol. Na které termíny by si měli uchazeči dát pozor, dokdy musí podat přihlášku a kdy vyhlížet výsledky? Podívejte se na přehled, který připravila redakce CNN Prima NEWS.
V pondělí 16. června 2025 proběhlo na Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze finále druhého ročníku soutěže Company Culture Competition – největší vysokoškolské soutěže v České republice zaměřené na firemní kulturu. Soutěž organizuje Asociace korporátních ombudsmanů (AKO), jejímž zakládajícím členem je společnost FILIPA. Cílem soutěže je rozvíjet studenty, propojovat akademickou a firemní sféru a zvyšovat povědomí o důležitosti kvalitní firemní kultury, která je základem zdravého pracovního prostředí.
Modernizace českého školství dostává konkrétní podobu – ve třídách se objevují iPady, VR brýle nebo roboti. Univerzity spouštějí nové obory zaměřené na udržitelnost. Vše s cílem připravit studenty na realitu zítřka. Revoluci ve vzdělávání podporuje i Národní plán obnovy.
Průměrný plat pedagoga poklesl od roku 2021 na 109 procent průměrné mzdy. Na vině je propad růstu reálného HDP, v němž doznívají epidemie covidu-19, energetická krize, inflace a další jevy, uvádí nová studie institutu IDEA. Výzkumníci navíc předpokládají, že dojde k dalšímu relativnímu poklesu. Varují, že v příštím roce se může výše jejich platů dostat pod historické minimum. Vláda přitom ve svém prohlášení garantuje učitelům až 130 procent průměrné mzdy.
Šikana se zřejmě nevyhýbá ani uměleckým školám. Ukazuje to příběh z jihočeského města Kaplice, kde měli spolužáci terorizovat teprve sedmiletou dívku, zjistila CNN Prima NEWS od jejích rodičů. Ředitelka tamní ZUŠ ale slova o šikaně odmítá.