reklama

Čapí reality show: Snažení dvojnásobného čapího vdovce snímá webkamera

Novodobá reality show se stala z dění v čapím hnízdě v Mladých Bukách na Trutnovsku, které snímá webkamera. Hlavním hrdinou je samec čápa bílého Bukáček, kterému před několika dny tragicky uhynula už druhá partnerka a na péči o mláďata tak zůstal sám.

reklama

Čáp hnízdí na dvanáctimetrovém sloupu, který na svém pozemku vztyčil za pomoci rodiny a souseda Šándor Havrán vedle komínu, na kterém se čápi usadili předtím. Mladý zahradník, který se vyhýbá rozhovorům s médii, třikrát denně vylézá k hnízdu po hasičském žebříku a dvoutýdenní mláďata přikrmuje rybičkami a malými hlodavci.

Samici Barunku v neděli zabil proud, když se pokusila usednout na dráty elektrického vedení za obcí. “Mrzí nás to, protože minulý rok jsme měli smůlu, přišli jsme o samičku, a teď znova,” říká mladá obyvatelka městyse s tím, že čapí rodinku každý den pozoruje přes počítač. Dění v hnízdě sledovaly ještě minulý týden desítky lidí denně, tento týden po úmrtí Barunky se počet navýšil stonásobně.

Nevídaná vlna solidarity

Nadšenci, kteří se o nájemníky sloupu starají, založili na podporu černobílého vdovce transparentní účet, na který lidé poslali do pátku celkem 420 tisíc korun. “Ta vlna solidarity mě překvapila, jen za prvních 24 hodin tam hned bylo 300 tisíc,” popsal Šándor Havrán, vlastník bývalého zahradnictví, který čápy přikrmuje.

Jeho matka je na něj náležitě hrdá a v pátek přebírala dopis od ženy z Mostu, která poslala poděkování napsané na blahopřání k narození dítěte s vyobrazeným čápem a přiložila pětisetkorunovou bankovku. Pomáhají i místní. „Třeba jedna paní zaťukala na okno a přinesla mně, tedy starému čápovi, rybu,” dodala s dojetím Libuše Havránová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama