Čapí reality show: Snažení dvojnásobného čapího vdovce snímá webkamera

Novodobá reality show se stala z dění v čapím hnízdě v Mladých Bukách na Trutnovsku, které snímá webkamera. Hlavním hrdinou je samec čápa bílého Bukáček, kterému před několika dny tragicky uhynula už druhá partnerka a na péči o mláďata tak zůstal sám.

Čáp hnízdí na dvanáctimetrovém sloupu, který na svém pozemku vztyčil za pomoci rodiny a souseda Šándor Havrán vedle komínu, na kterém se čápi usadili předtím. Mladý zahradník, který se vyhýbá rozhovorům s médii, třikrát denně vylézá k hnízdu po hasičském žebříku a dvoutýdenní mláďata přikrmuje rybičkami a malými hlodavci.

Samici Barunku v neděli zabil proud, když se pokusila usednout na dráty elektrického vedení za obcí. “Mrzí nás to, protože minulý rok jsme měli smůlu, přišli jsme o samičku, a teď znova,” říká mladá obyvatelka městyse s tím, že čapí rodinku každý den pozoruje přes počítač. Dění v hnízdě sledovaly ještě minulý týden desítky lidí denně, tento týden po úmrtí Barunky se počet navýšil stonásobně.

Nevídaná vlna solidarity

Nadšenci, kteří se o nájemníky sloupu starají, založili na podporu černobílého vdovce transparentní účet, na který lidé poslali do pátku celkem 420 tisíc korun. “Ta vlna solidarity mě překvapila, jen za prvních 24 hodin tam hned bylo 300 tisíc,” popsal Šándor Havrán, vlastník bývalého zahradnictví, který čápy přikrmuje.

Jeho matka je na něj náležitě hrdá a v pátek přebírala dopis od ženy z Mostu, která poslala poděkování napsané na blahopřání k narození dítěte s vyobrazeným čápem a přiložila pětisetkorunovou bankovku. Pomáhají i místní. „Třeba jedna paní zaťukala na okno a přinesla mně, tedy starému čápovi, rybu,” dodala s dojetím Libuše Havránová.

Tagy: