CNN Prima News volně žijící živočichové

volně žijící živočichové

Výpis příspěvků ke štítku „volně žijící živočichové“

Nenechte si ujít: Myslivci vs. Pejskaři! Jaká je budoucnost ochrany domácích mazlíčků v ČR?

V prvním dílu videopodcastu Prima Mazlíček se otevřeme emotivnímu tématu, které rezonuje napříč českou společností – odstřel psů a koček v honitbách. Tento kontroverzní postup rozvířil emoce především v návaznosti na tragickou událost, kdy myslivec zastřelil border kolii Dixie. Její osud spustil veřejnou vlnu nevole a otevřel diskuzi o tom, zda současná legislativa dostatečně chrání domácí mazlíčky a je správně pochopena. Jaký názor na to mají hosté Petr Slaba, Tomáš Nushart a Jiří Pospíšil? Sledujte Prima Mazlíčka - videopodcast za práva zvířat. Už tuto sobotu v 8:30 na CNN Prima NEWS!

Pozor na možné potíže zvířat při horkém počasí

Vysoké teploty na řadě míst České republiky v těchto dnech překračují hranici 30 stupňů Celsia, což může mít negativní dopad také na pohodu a zdraví zvířat. Chovatelé musí zvířatům zajistit dostatečné napájení, ale také dbát na větrání a chlazení. V souvislosti s vysokými teplotami mohou nastat problémy i při přepravě zvířat. Kontroly inspektorů Státní veterinární správy (SVS) v chovech se proto v tomto období ve zvýšené míře zaměřují na plnění povinností chovatelů ve vztahu k horkému počasí.

Skla jako zabiják! Ročně kvůli nim umírá miliarda ptáků. Hrozba ale číhá i na krmítku

Až miliarda ptáků ročně zemře na srážku se skleněnou plochou. Rychlost letu drobných pěvců je okolo 30 km/h, holubů až 70 km/h, a to zdaleka nejsou těmi nejrychlejšími. Doslova tryskáčem je sokol stěhovavý, který během střemhlavého letu může bez problémů dosáhnout rychlosti přes 300 km/h. Nejvyšší naměřená rychlost dosahuje u tohoto dravce 389 km/h a je tak nejrychlejším tvorem planety.

„Osamělý“ zajíček nebo srnče: Když lidský pach zabíjí

Aktualizováno

Pokud chodíte na procházky do přírody a narazíte na srnče nebo zajíčka, který se „sám“ krčí v trávě, ruce pryč. Vaši pomoc nepotřebuje, naopak ho můžete svým pachem i zabít. Stejně tak je nutné mít své psy na vodítku, i když si k mláděti „jen“ přičichnou a nic mu neudělají, jeho matka ho už nejspíš nepřijme a odsoudíte ho tak ke smrti hlady.

Pomáháme jim, nebo naopak? Rizika a důsledky krmení volně žijících zvířat

Čas od času se objeví případy, kdy se volně žijící zvířata naučí nechat se krmit člověkem a ztratí tak svou přirozenou plachost. Krmení má však pro volně žijící zvířata značná rizika. Například ztratí schopnost hledat si potravu, případně si vytvoří závislost na lidech a ztratí k nim přirozený respekt. Konkrétní případ se v nedávné době objevil například u lišek, které se v Krkonoších nechávaly krmit turisty.

Praha se chystá vybudovat holubníky a šetrně tak bojovat s přemnoženými ptáky

Vedení hlavního města se rozhodlo bojovat s přemnoženou populací holubů vybudováním holubníku na Mariánském náměstí. Vznikne na půdě jednoho z domů a pojme asi 150 holubů. Odborníci tam ptákům pak budou měnit část vajec za umělá, čímž bude město jejich populaci regulovat. Vybudování holubníku vyšlo na 142 000 korun. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. V metropoli je počet holubů odhadován na 100 000 kusů. Podobu svého holubníku našla v architektonické soutěži Praha 3, která jej plánuje na Vítkově.