Papoušci v akci (zdroj: CNN Prima NEWS)
Přes rok se kvůli protipandemickým opatřením nemohli vzájemně setkávat chovatelé a jejich papoušci. Zavřené byly tělocvičny, v nichž se barevní opeřenci proletí i za špatného počasí a kde sešlosti pravidelně probíhají. Nyní mohou využít pěkného počasí, rozvolněných opatření a uspořádat větší setkání venku.
„Je to hlavně kvůli jejich fyzické kondici. Papoušci si protáhnou křídla a zlepšuje se i jejich plicní kapacita,” vysvětluje předsedkyně spolku Papoušci v akci Milena Vrábelová, proč je dobré, aby mohli ptáci pravidelně volně létat.
Chovatelé papoušků vzkazují senátorům: Pták má křídla, aby létal, nezakazujte jim to
Výcvik volného letu papoušků se do Česka dostal zhruba před deseti lety. Od té doby se mu věnují stovky lidí, kteří pořádají srazy a umožňují velkým druhům papoušků dělat to, co je pro ně přirozené – létat v hejnech. Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání však papoušky nebere v potaz – výjimku k výcviku mají mít pouze zoologické zahrady a sokolníci.
Potřebují ale podle ní i kontakt s papoušky z jiných chovů, jsou totiž velmi společenští. I jejich chovatelé si vyměňují zkušenosti. „Tím, že se scházíme, doplňujeme si informace o tom, co děláme špatně a zjišťujeme, na čem zapracovat ve volnoletectví,” uvádí chovatelka Jana Birulová.
Na louce nedaleko České Skalice na Náchodsku se v úterý sešlo osm chovatelek s nejrůznějšími druhy exotických ptáků. Bylo tam několik zástupců druhu ara ararauna, jeden velmi mladý a kriticky ohrožený ara hyacintový, dva arové žlutokrcí nebo tři papoušci žako šedí.
Papoušek je člen rodiny
Setkání bylo srdečné, barevné a samozřejmě hlučné. Chovatel bere svého papouška jako skutečného člena rodiny. „Papoušek je člen rodiny, bez kterého se už nedá jet na dovolenou. Všechno, co plánujeme, musíme plánovat s papouškem,” upřesňuje Vrábelová.
Každý druh i každý jedinec stejného druhu ale má svou povahu a jsou mezi nimi i rozdíly v inteligenci. Někteří návyky nebo i schopnost létat získají rychleji, někteří pomaleji. „Jsou stejně staří, takže je trénuji nastejno od loňska. Samice to pochopila hned a lítá od loňského jara,samec to nepochopil doteď,” popisuje rozdíly mezi dvěma arami žlutokrkými chovatelka Birulová.
Všichni chovatelé se ale shodují v tom, že papoušci jsou tím spokojenější, čím více jich je pohromadě.
Celý uplynulý rok se nemohli vzájemně setkávat chovatelé papoušků. Zdroj: CNN Prima NEWS