Část USA zasáhly bouře a tornáda. Vyžádaly si nejméně 100 úmrtí, uvedl guvernér Kentucky

Tornáda, která zasáhla centrální část Spojených států, zabila v samotném státě Kentucky nejméně 100 lidí. Uvedl to guvernér Kentucky Andy Beshear. Americký prezident Joe Biden označil úmrtí způsobená hurikánem za „nepředstavitelnou tragédii“. Prezident už v sobotu schválil vyhlášení stavu nouze v tomto státě.

Živel poničil i desetitisícové město Mayfield, uvedl guvernér, který vyhlásil nouzový stav a mobilizoval národní gardu. Prezident Biden označil způsobená úmrtí za „nepředstavitelnou tragédii“ a řekl, že se modlí za ty, kdo své blízké ztratili nebo jejich osud neznají. „Federální vláda udělá maximum, aby pomohla,“ uvedl Biden.

Tornádo na jihozápadě Kentucky bylo jedním z mnoha pozorovaných v noci na sobotu na americkém středozápadě. Podle televize CNN bylo v pěti státech zaznamenáno nejméně 24 větrných vírů. Nebezpečí přitom stále nepominulo, bouřkový systém sahající od Louisiany po Ohio se posouvá na východ.

Další z tornád udeřilo v noci na domov pro seniory v obci Monette na severovýchodě Arkansasu. Úřady zde nejprve informovaly o dvou mrtvých, později ale šéf okresní správy Marvin Day bilanci snížil na jednu oběť. Zařízení zasažené tornádem mělo kapacitu zhruba 90 lůžek a v troskách bylo v jistém okamžiku uvězněno 20 lidí. Přibližně po hodině a půl se podařilo evakuovat všechny obyvatele domova, z nichž někteří se schovali v suterénu. Budova byl prakticky zničena, řekl Day.

V nedaleké obci Leachville zemřela žena, která po příchodu bouře nestihla uniknout ze supermarketu, řekl televizi CNN místní šerif. Další úmrtí evidovali v souvislosti se zřícením budovy východně od St. Louis ve státě Missouri, píše AP. Úřad pro krizové situace státu Tennessee následně oznámil dvě úmrtí související s extrémním počasím, podrobnosti ovšem nebyly ihned k dispozici.

Ke skladu firmy Amazon ve městě Edwardsville v Illinois se podle AP sjely desítky vozů záchranářů poté, co se zhroutila jedna ze stěn objektu dlouhá asi jako fotbalové hřiště a spadla střecha budovy. Nebylo ihned jasné, kolik lidí bylo uvnitř, když sklad zasáhla silná bouře či tornádo. Nejméně jeden člověk byla ale letecky transportován do nemocnice.

Podle stanice CNN v noci z pátku na sobotu platila výstraha před silnými bouřemi na území, kde žije zhruba 55 milionů Američanů. Nejvyšší stupeň výstrahy platil například ve státech Arkansas, Oklahoma, Tennessee či Missouri. Stanice také uvedla, že pět amerických států zasáhlo nejméně 14 tornád.

Odborníci se podle CNN obávají takzvaných nočních tornád. „Podle statistik při nočních tornádech umírá dvakrát více lidí než při tornádech za dne,“ uvedl meteorolog Dave Hennen. Noční tornáda jsou častější ve státech Arkansas, Tennessee či Kentucky.

Tagy: