CNN Prima News senioři

senioři

Výpis příspěvků ke štítku „senioři“

PŘEHLEDNĚ: Nadělte dvojí radost. Jak na Vánoce potěšit děti či seniory v nouzi?

Nejkrásnější svátky v roce se kvapem blíží a lidé přemýšlí, čím své nejbližší obdarovat. Na internetu i v obchodech mají možnost vybírat z tisíců dárků, ale co pořídit takový, který udělá radost hned dvakrát? V České republice fungují desítky charitativních projektů, jež mají za cíl podpořit osamělé děti v dětských domovech, seniory, nemocné nebo zvířata v nouzi. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila seznam programů s dárky, který vykouzlí dvojí úsměv na rtech, a to nejen na Vánoce.

KOMENTÁŘ: Nechtějí, aby senioři volili. Mladá generace přitom také podléhá dezinformacím

Začalo to před pár lety v Německu celkem nevinně — písní o tom, že babička je ekologická svině, protože jí maso a jezdí terénním autem. Pokračovalo to v Británii brexitem, kde byla stará generace obviněna, že právě ona sebrala mladým tu úžasnou možnost zůstat i nadále členy EU. Vida, stačilo pár let počkat a móda nasazovat seniorům psí hlavu dorazila také k nám. Jen si všimněte, jak často ve veřejném prostoru zaznívá názor, že mladý člověk může klidně volit už od 16 let, zatímco „starým“ by se toto právo mělo naopak úplně sebrat. Senioři jsou přece hloupí, už jim to nemyslí, a proto snadno podlehnou dezinformacím. Problém ovšem je, že dezinformacím podléhá celkem masivně i mladá generace. Byť se o tom z nějakého důvodu nemluví.

Seniory trápí nedostatek lékařů i on-line systémy. Je to začarovaný kruh, říká odbornice

Nedostatek praktických lékařů, špatná dostupnost ordinací či příliš krátké ordinační hodiny jsou problémy, s nimiž se často potýkají senioři, tvrdí Lenka Desatová, předsedkyně Rady seniorů České republiky. Přechod lékařů na on-line objednávací systém po pandemii situaci podle ní ještě více zkomplikoval. Řada seniorů internet nepotřebuje, ani se ho nechce na sklonku života učit používat.

Prudký nárůst pacientů s koronavirem. Odborníci doporučují očkování i posilování imunity

Počet lidí s covidem v Česku roste. Je jich o zhruba 200 více než před dvěma týdny, uvedla ve svém vysílání televize CNN Prima NEWS. Například Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem má deset pacientů na lůžkovém oddělení. Podle jejího primáře Pavla Dlouhého jsou to především senioři. Rizikovým skupinám proto doporučuje očkování. Biochemik Zdeněk Hostomský připomíná, že je také potřeba budovat imunitu.

ANALÝZA: Stárnoucí populace? Praha není připravena. Tisíce seniorů nebudou mít kde dožít

Již v roce 2022 kapacita lůžek pro seniory v rámci dlouhodobé péče v metropoli nestačila. Se stárnutím populace – a přibývajícím počtem seniorů – se však situace rapidně zhoršuje. Vyplývá to z rozsáhlé prognózy, kterou vypracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). S výhledem na další roky hlavní město potřebuje více než zdvojnásobit současný počet lůžek. „Naděje dožití se zvyšuje, stejně tak počet lidí, kteří tyto služby potřebují. Už nyní jsou kapacity problematické, do budoucna to bude ještě horší,“ sdělili autoři redakci CNN Prima NEWS.

Praha nabobtná, dočká se statisíců obyvatel. Školy utrpí nedostatkem míst, hřbitovy nikoliv

Počet obyvatel Prahy výrazně poroste. Do roku 2050 se v české metropoli zabydlí více než 1,6 milionu lidí, uvádí prognóza Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, kterou má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Celkem přibude 400 tisíc obyvatel, ať už kvůli novorozencům či migraci, některé scénáře také kalkulují s vyšší délkou dožití u starší populace. Spolu s tím ale přichází problémy, především, co se týče školství, zdravotnictví a pečovatelských služeb. Dobře na tom naopak jsou parky, dětská hřiště a do jisté míry i kapacity hřbitovů.