CNN Prima News Cchaj Jing-wen

Cchaj Jing-wen

Výpis příspěvků ke štítku „Cchaj Jing-wen“

Pelosiová chce s Tchaj-wanem prohloubit spolupráci. USA za své chyby zaplatí, hrozí Čína

3. srpna 2022 06:08

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová při svém vystoupení v tchajwanském zákonodárném sboru uvedla, že by chtěla rozšířit s Tchaj-wanem spolupráci na parlamentní úrovni. Později se rovněž sešla a prezidentkou Cchaj Jing-wen, klerá jí poděkovala za pevnou podporu. Čína, jež považuje ostrov za svou součást, mezitím na Tchaj-wan uvalila s platností od středy ekonomické sankce a předvolala si amerického velvyslance v Pekingu.

Zaútočí Čína na Tchaj-wan? Ve stínu války na Ukrajině vyslala k ostrovu své stíhačky

24. února 2022 18:13

Celý svět sleduje konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, ale na obzoru se začíná rýsovat předzvěst dalšího možného střetu. Ve stínu událostí na Ukrajině by vojenské tažení mohla provést i Čína, které je dlouhodobě trnem v oku Tchaj-wan. Ve čtvrtek se nejprve objevily informace, že se k ostrovu přibližuje čínské námořnictvo. Nyní už Tchajwanci hlásí, že museli vyslat své stíhačky kvůli čínským letounům ve svém vzdušném prostoru.

Desítky lidí přišly o život při vykolejení vlaku na Tchaj-wanu, další jsou zranění

2. dubna 2021 06:35
Aktualizováno

Osmačtyřicet lidí přišlo v pátek o život, když v tunelu na východě Tchaj-wanu vykolejil vlak. S odvoláním na hasiče o tom informují zahraniční tiskové agentury. Více než 100 lidí při nehodě utrpělo zranění. Podle místních úřadů jde o nejhorší železniční neštěstí, jaké se na tomto ostrově jižně od Číny kdy stalo.

Letadlo s českou delegací přistálo. Vystrčil zahájil návštěvu Tchaj-wanu

30. srpna 2020 06:12
Aktualizováno

Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil dnes přiletěl na návštěvu Tchaj-wanu. Po asi dvanáctihodinovém letu stroj tchajwanských aerolinií China Airlines přistál v hlavním městě ostrovní země Tchaj-peji. Vystrčil společně s asi 90člennou delegací, kterou tvoří politici, podnikatelé, zástupci vědeckých i kulturních institucí či novináři, zůstane na Tchaj-wanu do pátku.

Prezidentka Tchaj-wanu nechce být součástí Číny. Vyzvala Peking k dialogu

20. května 2020 13:44

Jedna země, dva systémy. Tchaj-wan nemůže souhlasit s tím, aby se stal součástí Číny podle jejího modelu. Podle agentury Reuters to prohlásila znovuzvolená tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, která ve středu složila přísahu k druhému funkčnímu období. Ve svém projevu prohlásila, že odmítá čínské nároky na svrchovanost nad ostrovní zemí, kterou Peking považuje za svou vzbouřenou provincii. Vyzvala Peking k zahájení rozhovorů o tom, jak by obě strany vedle sebe mohly žít.