Pavel čelí hněvu Číny. Pekingu se nelíbí jeho kontakt s prezidentkou Tchaj-wanu

Nově zvolený český prezident Petr Pavel oznámil, že plánuje telefonní hovory se zahraničními státníky, mimo jiné i s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. To pobouřilo pevninskou Čínu, která ostrovní stát považuje za své území. Agentura Reuters informovala, že Čína následně kontaktovala Prahu. Tuto informaci CNN Prima NEWS posléze potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Mariana Wernerová s tím, že Čína vyjádřila své „znepokojení“. Pavel nakonec s tchajwanskou prezidentkou telefonoval během pondělního odpoledne.

„Čínská strana aktuálně čeká na potvrzení od české strany. Věříme, že se česká strana bude striktně držet principu jedné Číny,“ cituje Reuters vyjádření čínského ministerstva zahraničních věcí, které má k dispozici.

Tisková mluvčí českého ministerstva zahraničí Mariana Wernerová CNN Prima NEWS potvrdila, že čínský resort diplomacie telefonicky kontaktoval český zastupitelský úřad v Pekingu. „Čínská strana vyjádřila znepokojení nad mediálními informacemi o připravovaném telefonátu zvoleného prezidenta s tchajwanskou prezidentkou,“ sdělila redakci Wernerová.

Zelenskyj hovořil s Pavlem. Poděkoval mu za podporu a pozval ho na návštěvu země

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli telefonicky poděkoval nově zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi a Čechům za neochvějnou podporu Ukrajiny napadené Ruskem. Pozval ho také na návštěvu země. Zelenskyj to v neděli uvedl na Twitteru. Nově zvolený prezident Pavel ukrajinského prezidenta Zelenského ujistil, že se Ukrajina může nadále spolehnout na podporu ČR.

Pavel přitom již dopředu avizoval, že má v plánu si zavolat s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Nově zvolený prezident v neděli v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS řekl, že se mu tchajwanská hlava státu již ozvala písemně. K hovoru nakonec skutečně došlo v pondělí, agentura Reuters to označila za diplomatický průlom. Podle kanceláře tchajwanské prezidentky telefonát trval asi čtvrt hodiny a Cchaj vyjádřila přání zůstat s Pavlem i nadále v kontaktu.

Sám čerstvě zvolený český prezident na sociální sítě později napsal, jak hovor s tchajwanskou hlavou státu probíhal. „Poděkoval jsem jí za gratulaci a ujistil jsem ji, že Tchaj-wan a Česká republika sdílí hodnoty a svobody, demokracie a lidských práv a že budeme dále posilovat naše partnerství,“ napsal Pavel s tím, že doufá i v osobní setkání s tchajwanskou prezidentkou.

Administrativa Cchaj Jing-wen již skutečně stihla nově zvolenému prezidentovi pogratulovat k jeho vítězství. „Srdečné gratulace generálu Petru Pavlovi ke zvolení novým prezidentem Česka. Naše společná historie boje s autoritářskými režimy a společná vášeň pro svobodu i demokracii Tchaj-wan s Českou republikou sblíží, protože jsme spolu silnější,“ uvedlo na Twitteru tchajwanské ministerstvo zahraničí.

Hongkongský deník South China Morning Post (SCMP) upozorňuje na fakt, že telefonát mezi Cchaj Jing-wen a Pavlem by byl historicky prvním mezi hlavou státu Tchaj-wanu s některým z evropských lídrů.

SCMP kromě toho dodává, že takový krok Pavla takřka jistě vyvolá v Pekingu mimořádný vztek tamních vedoucích představitelů moci. „Tato akce dle očekávání přivolá vzteklou reakci a protest Pekingu, který ostatní státy varoval proti přímému kontaktu s ostrovem,“ píše hongkongský deník.

Zeman preferoval Čínu, Tchaj-wan naopak Vystrčil

Tah budoucí hlavy státu je v rozporu s postojem končícího prezidenta Miloše Zemana, který princip jedné Číny uznával. Nejlidnatější stát světa navíc několikrát navštívil a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga před lety dokonce hostil v Praze.

Oproti Zemanovi se však vůči Tchaj-wanu velmi vstřícně zachoval předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten se na ostrov před dvěma lety dokonce osobně vypravil a v zemi byl velmi kladně přijat prezidentkou a dalšími vysokými politickými představiteli. Otcem myšlenky vyrazit na Tchaj-wan byl jeho předchůdce v čele Senátu Jaroslav Kubera (ODS), který se však plánované cesty nedožil. Vystrčil tak pokračoval v jeho stopách.

Napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou roste

Princip či také politika jedné Číny znamená navazování a udržování diplomatických vztahů pouze s jedním ze států, který má název Čína ve svém oficiálním názvu, a to je Čínská lidová republika. Tchaj-wan má totiž ve svém oficiálním názvu uvedeno pro změnu „Čínská republika“, což navazuje na vznik ostrovního státu poté, co na Tchaj-wan utekli odpůrci komunistů v čele s bývalým vládcem pevninské Číny Čankajškem.

Pevninská Čína, které je již více než 70 let ovládána komunisty, považuje Tchaj-wan za svoji nedílnou součást a označuje jej za své území. Dobýt jej z područí místních obyvatel se však doposud neodhodlala. V posledních měsících se ovšem často informuje o zvýšeném napětí mezi Pekingem a tchajwanskou metropolí Tchaj-pejem. Kromě toho čínské stíhačky pravidelně narušují vzdušný prostor ostrovního státu.

Nově zvolený prezident Petr Pavel byl hostem nedělní Partie. Celý rozhovor si můžete poslechnout jako podcast:

Tagy: