Prezident Miloš Zeman a jeho nástupce Petr Pavel se sejdou v pondělí 13. února dopoledne v Lánech. Zvolený prezident to uvedl na páteční tiskové konferenci. Termín navrhl Pavel, Zeman ho přijal. Vyjádřil se také ke kritice, že je po svém zvolením až příliš aktivní.
„Po různých spekulacích jsme našli termín ke schůzce s prezidentem Zemanem. Vyjádřil jsem připravenost se setkat kdykoliv a o žádnou přetahovanou nešlo. Termín jsme navrhli my a prezident jej přijal. Schůzka proběhne v pondělí 13. v 11 hodin v Lánech,“ uvedl zvolený prezident.
ČTĚTE TAKÉ: Komunikace Pavla se Zemanem je tragická, řekl Klaus. Vzpomněl na vlastní příchod na Hrad
Vyjádřil se také ke kritice, že je po zvolení možná až příliš aktivní. „Mnozí jste již vyjádřili názor, jestli jsme ten začátek nepřepálili či zda nepřekračuji pravomoci, které ještě nemám. Nevstoupil jsem tam s tím, že si po volbách vezmu pět týdnů volna. Vstoupil jsem do toho s tím, že nás čeká velice intenzivní práce a na to je potřeba se připravit. Beru to jako intenzivní přípravu na práci, která má začít okamžitě po inauguraci,“ sdělil.
Zemětřesení na Hradě. Kam zmizí „Zemanova parta“ v čele s Ovčáčkem, Mynářem a Nejedlým?
S nástupem nového prezidenta Petra Pavla zřejmě nezůstane na Pražském hradě kámen na kameni. Jednotlivé odbory čeká důkladný audit a kontroverzní figury kolem končící hlavy státu Miloše Zemana si musí najít nové útočiště. Kam zmizí mluvčí Jiří Ovčáček, kancléř Vratislav Mynář, poradce Martin Nejedlý či protokolář Vladimír Kruliš? A jaké velké změny vůbec Pavel chystá?
Pavel: Chci být aktivní prezident
Následně pohovořil také o formě a obsahu svých schůzek s vysokými státními činiteli. „Chci ukázat, že nebudu aktivistickým prezidentem, ale prezidentem aktivním. V žádném případě nešlo o jakékoliv předstírání, že mám nějaké pravomoci, které ještě nemám. Byla to jednání seznamovací a orientační. Z toho důvodu jsem měl setkání s ministry, s poradcem vlády pro bezpečnostní otázky, s ředitelem BIS, s policejním prezidentem či NKÚ. Šlo o to se osobně poznat a informovat, jaké jsou aktuální problémy,“ vysvětlil.
Obhajoval také svůj telefonát s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. „Pokud jde o zahraničí, tak některé kontakty vyvolaly také jisté emoce. Všechny telefonické hovory byly iniciovány ze zahraničí. V žádném z těch hovorů neproběhlo nic, co by jakkoliv zavánělo předstíráním pravomocí prezidenta,“ uvedl.
„Při plném vědomí citlivosti jsem telefonát konzultoval s ministrem zahraničí a v žádném případě jsem nepřekročil hranice, které jsou stanoveny pro tyto principy,“ doplnil.
Pavel se zároveň domnívá, že jediným omezením zbrojních dodávek na Ukrajinu by mělo být, že se tam nebudou posílat jaderné zbraně, píše Bloomberg.