reklama

Česko čeká další vlna zdražování. Farmáři chtějí více peněz za mléko a máslo

České mlékárny a farmáři hlásí, že se jim nadále zvyšují náklady za energie a obaly, proto po supermarketech chtějí více peněz za odkup. Jenže velké řetězce se připlácení brání, stejně jako samotnému zdražování. Své o tom ví podnikatel Tomáš Němec, který se svojí rodinou vede farmu a mlékárnu s 35 zaměstnanci.

reklama

Samotné mléko si v mlékárně Tomáše Němce drží stejnou výkupní cenu, ale ostatní výdaje šly nahoru. Vzrostly hlavně náklady na obaly. Jedna pet lahev stála před rokem 2,5 koruny. Teď stojí o polovinu více. „Jelikož jsme nuceni tyto obaly používat, promítne se to i do koncových cen,“ vysvětlil Němec.

Zákazník v jejich prodejnách bude podle něj novou cenu respektovat. Supermarkety už ale zřejmě ne. „Myslím si, že tuto situaci musí pochopit i tihle hráči na trhu. Situace je všude stejná a zdražovat bude úplně každý,“ uvedl podnikatel.

Levné zboží ze zahraničí

Je tak téměř jisté, že Češi za produkty zaplatí více. A nejen kvůli dražším obalům. Z důvodu teplého počasí se v mléce částečně snížil obsah tuku a bílkovin, což má vliv na náklady při výrobě másla.

„Změny cen pro koncového zákazníka vždy velmi citlivě zvažujeme,“ řekla mluvčí obchodního řetězce Globus Aneta Turnovská. „Rozhodně můžeme počítat s tím, že cena půjde nahoru,“ dodala prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.

České máslo začalo zdražovat už v květnu. Obchody se proto často snaží do regálů dostat levná másla z Polska, z Německa nebo z Belgie.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených
Očima reportéra

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Z karibské bouře Sam už je hurikán třetí kategorie. Očekává se, že ještě zesílí

Aktualizováno

Tropická bouře Sam na začátku víkendu postupně zesílila na hurikán třetí kategorie na pětistupňové škále. Ukazují to hlášení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC), které předpokládá, že živel ještě o něco zesílí. Zatím se však pohybuje daleko na otevřeném moři a nečeká se, že by v nejbližších dnech výrazněji zasáhl obydlené oblasti.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama