Česko čeká další vlna zdražování. Farmáři chtějí více peněz za mléko a máslo

České mlékárny a farmáři hlásí, že se jim nadále zvyšují náklady za energie a obaly, proto po supermarketech chtějí více peněz za odkup. Jenže velké řetězce se připlácení brání, stejně jako samotnému zdražování. Své o tom ví podnikatel Tomáš Němec, který se svojí rodinou vede farmu a mlékárnu s 35 zaměstnanci.

Samotné mléko si v mlékárně Tomáše Němce drží stejnou výkupní cenu, ale ostatní výdaje šly nahoru. Vzrostly hlavně náklady na obaly. Jedna pet lahev stála před rokem 2,5 koruny. Teď stojí o polovinu více. „Jelikož jsme nuceni tyto obaly používat, promítne se to i do koncových cen,“ vysvětlil Němec.

Zákazník v jejich prodejnách bude podle něj novou cenu respektovat. Supermarkety už ale zřejmě ne. „Myslím si, že tuto situaci musí pochopit i tihle hráči na trhu. Situace je všude stejná a zdražovat bude úplně každý,“ uvedl podnikatel.

Levné zboží ze zahraničí

Je tak téměř jisté, že Češi za produkty zaplatí více. A nejen kvůli dražším obalům. Z důvodu teplého počasí se v mléce částečně snížil obsah tuku a bílkovin, což má vliv na náklady při výrobě másla.

„Změny cen pro koncového zákazníka vždy velmi citlivě zvažujeme,“ řekla mluvčí obchodního řetězce Globus Aneta Turnovská. „Rozhodně můžeme počítat s tím, že cena půjde nahoru,“ dodala prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.

České máslo začalo zdražovat už v květnu. Obchody se proto často snaží do regálů dostat levná másla z Polska, z Německa nebo z Belgie.

Tagy:
peníze Německo potraviny Polsko supermarket Globus farmy zdražování Belgie mléko Česko Potravinářská komora máslo Tomáš Němec Potravinářská komora České republiky