reklama

Vítejte v brexitu. Celníci zabavují řidičům svačiny, otáčejí každý pátý kamion

Nová pravidla na hranicích mezi Evropskou unií a Velkou Británií místy vyvolávají nedorozumění. Britské zákonodárce naštvala reportáž nizozemské televize o celnících, kteří řidičům zabavují svačinu. A se smíchem jim oznamují: „Vítejte v brexitu.“

reklama

Reportáž nizozemské veřejnoprávní televize zdokumentovala práci celníků v nizozemském přístavu v „době postbrexitové“. A ukazuje, že se dovozci teprve sžívají s novou realitou, která působí až bizarně.

Na záběrech je vidět, jak celníci kontrolují jednoho z řidičů kamionů. „Od brexitu nemáte povoleno přivážet do Evropy určité potraviny, jako jsou maso, ovoce, zelenina, ryby a podobné věci, a to ani pro vlastní potřebu,“ řekli muži celníci.

Vzhledem k tomu, že si řidič kamionu vezl ke svačině chleba se šunkou, celníci neváhali zabavit ani tu. „Pokud máte maso v každém chlebu, tak je všechny zabavujeme,“ prohlásili. Muž se jich zeptal, zda mu nenechají alespoň chleba, celníci si ale stáli za svým a se smíchem mu oznámili:  „Vítejte v brexitu, pane, omlouváme se.“

Hnidopišství, soptí probrexitoví politici

Někteří britští zákonodárci, zejména ti probrexitoví, označili zachycenou scénu za hnidopišství a úřední malichernost. Jenže zřejmě nešlo o ojedinělý případ a situace se bude opakovat, celníci jsou totiž v právu.

„Zatím nejsou problémy na hranicích příliš významné, ale v následujících týdnech očekáváme, že se situace výrazně zhorší. Zejména na trase Dover–Calais,“ informoval šéf úřadu britské vlády Michael Gove.

Na této lince se totiž pravděpodobně až v únoru obnoví původní objem nákladní dopravy, kterou nová pravidla srazila na třetinu. Už teď tam podle britských médií celníci otáčejí zpět do Británie každý pátý kamion.

K tématu

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Koronavirus

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně

Česko se zatím vyhýbá nejkrizovějším číslům šíření nákazy koronavirem, která představilo minulý týden ministerstvo zdravotnictví. Šéf Ústavu zdravotnických studií a statistiky Ladislav Dušek prezentoval čtyři scénáře vývoje, které se odvíjí od reprodukčního čísla. To je aktuálně mezi 0,7 až 0,8 – což znamená, že směřujeme k tomu nejlepšímu výhledu. Přesto se zatím nechystají žádná rozvolnění. Důležité je přečkat nápor v nemocnicích.

Před 35 lety se Tatra poprvé předvedla Dakaru. Proslavily ji pověstné čapí nohy
Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert
Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Další články
reklama
reklama