reklama

Vítejte v brexitu. Celníci zabavují řidičům svačiny, otáčejí každý pátý kamion

Nová pravidla na hranicích mezi Evropskou unií a Velkou Británií místy vyvolávají nedorozumění. Britské zákonodárce naštvala reportáž nizozemské televize o celnících, kteří řidičům zabavují svačinu. A se smíchem jim oznamují: „Vítejte v brexitu.“

reklama

Reportáž nizozemské veřejnoprávní televize zdokumentovala práci celníků v nizozemském přístavu v „době postbrexitové“. A ukazuje, že se dovozci teprve sžívají s novou realitou, která působí až bizarně.

Na záběrech je vidět, jak celníci kontrolují jednoho z řidičů kamionů. „Od brexitu nemáte povoleno přivážet do Evropy určité potraviny, jako jsou maso, ovoce, zelenina, ryby a podobné věci, a to ani pro vlastní potřebu,“ řekli muži celníci.

Vzhledem k tomu, že si řidič kamionu vezl ke svačině chleba se šunkou, celníci neváhali zabavit ani tu. „Pokud máte maso v každém chlebu, tak je všechny zabavujeme,“ prohlásili. Muž se jich zeptal, zda mu nenechají alespoň chleba, celníci si ale stáli za svým a se smíchem mu oznámili:  „Vítejte v brexitu, pane, omlouváme se.“

Hnidopišství, soptí probrexitoví politici

Někteří britští zákonodárci, zejména ti probrexitoví, označili zachycenou scénu za hnidopišství a úřední malichernost. Jenže zřejmě nešlo o ojedinělý případ a situace se bude opakovat, celníci jsou totiž v právu.

„Zatím nejsou problémy na hranicích příliš významné, ale v následujících týdnech očekáváme, že se situace výrazně zhorší. Zejména na trase Dover–Calais,“ informoval šéf úřadu britské vlády Michael Gove.

Na této lince se totiž pravděpodobně až v únoru obnoví původní objem nákladní dopravy, kterou nová pravidla srazila na třetinu. Už teď tam podle britských médií celníci otáčejí zpět do Británie každý pátý kamion.

Tagy:

Hlavní zprávy

Na Slováky by česká očkovací kampaň nezabrala. Chtěli využít Schwarzeneggera s Norrisem
Slovensko

Na Slováky by česká očkovací kampaň nezabrala. Chtěli využít Schwarzeneggera s Norrisem

Přinese velmi drsná očkovací kampaň v Česku kýžený průlom? To se teprve uvidí, ale na Slovensku by podle všeho nezabrala. Říká to tamní expert Jakub Kuvik, který se podílel na tvorbě té slovenské. Podle něj jsou vizuály s drastickými záběry pacientů z nemocnic neúčinné. Sám pak říká, že pro slovenskou kampaň bylo v plánu zapojit i filmové hvězdy jako Arnold Schwarzenegger nebo Chuck Norris.

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti
Ekonomika

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti

Finanční situace rodičů má výrazný vliv na životní úroveň jejich dětí. Vyrůstá-li potomek v nuzných poměrech, je u něho až dvakrát vyšší pravděpodobnost, že na tom s penězi bude na štíru v porovnání s jejich dobře situovanými vrstevníky. Největší rozptyl mezi těmito dvěma skupinami panuje v Bulharsku, nejmenší v Lotyšsku, vyplývá z aktuálních dat Eurostatu. Jak je na tom Česká republika?

reklama

Domácí zpravodajství

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama