reklama
CNN Prima News hranice

hranice

Výpis příspěvků ke štítku „hranice“

Další protesty na slovenských hranicích. Pendleři blokovali přechody s ČR i Maďarskem

Slovenští pendleři ve středu odpoledne zablokovali některé hraniční přechody s Českem a Maďarskem na protest proti vládním opatřením, která považují za nepřiměřená. Kolem stovky protestujících se sešlo na slovenské straně přechodu Lanžhot–Brodské. Kolony se tam nicméně netvořily, provoz nebyl silný. Podle listu Hospodárske noviny zablokovali pendleři rovněž přechod Čunovo–Rajka, vytvořila se kolona směrem do Maďarska.

Překročit slovenské hranice je problém i pro očkované. Vyzkoušeli jsme to v Beskydech

Na Slovensko mohou od pondělí cestovat výhradně osoby s plným očkováním. Ostatní musí do karantény. „Dobrý den, pane řidiči, ukažte nám doklad o očkování,“ žádá nás slovenský policista asi 500 metrů za česko-slovenskou hranicí v Beskydech na Bílé. Vyžaduje digitální certifikát EU COVID, ten ale nemáme. A s národním certifikátem je problém.

Další změna na Slovensku. Do karantény po příjezdu musí i lidé očkovaní jednou dávkou

Slovensko bude při vstupu do země nadále vyžadovat karanténu od cestujících, kteří nejsou očkováni proti nemoci COVID-19. Výjimku z izolace nově už nebudou mít lidé, kteří dostali pouze první dávku vakcíny. Vyplývá to z vyjádření ministra zdravotnictví Vladimíra Lengvarského. Právě kvůli zmíněné dočasné výjimce slovenský ústavní soud tento týden pozastavil platnost stávající vyhlášky hlavního hygienika o karanténě. Vyhláška minulý týden vyvolala protesty lidí i na hranicích s Českem. Úřady připraví nové nařízení.

Na Slovensko bez očkování a povinné karantény. Tamní soud zrušil kritizované opatření

Slovenský ústavní soud podle televize Markíza pozastavil platnost nařízení, na jehož základě země vyžaduje karanténu až na výjimky od všech cestujících, kteří nejsou očkováni proti nemoci COVID-19. Vyhlášku hlavního hygienika, která vstoupila v platnost v pátek 9. července a která vyvolala protesty na hranicích, napadla u soudu opozice. Ústavní soud rozhodnutí ohledně režimu na hranicích nekomentoval, bližší informace podle televize zveřejní ve středu.

reklama