Brexit

Nejnovější příspěvky k tématu

Rodinný brexit. Otec britského premiéra Johnsona požádal o francouzské občanství

31. prosince 2020 15:22

Otec britského premiéra Borise Johnsona požádal o francouzské občanství. Stanley Johnson, který v referendu v roce 2016 hlasoval proti brexitu, řekl francouzské stanici RTL, že je pro něj důležité zachovat vazbu na Evropskou unii. Čtvrteční půlnocí skončí takzvané přechodné období. Británie tak definitivně ukončí s EU svazek, který trval 48 let.

Od nového roku si cestující do Velké Británie musí připravit pas, připomíná Petříček

31. prosince 2020 12:32

Od prvního ledna se mění cestování do Velké Británie. Britští poslanci odhlasovali pobrexitovou obchodní dohodu s Evropskou unií (EU), dokument ještě musí schválit Sněmovna lordů. Pro Čechy to však znamená, že na krátkodobé cestování do země si budou muset namísto občanského průkazu připravit cestovní pas. Pro pracovní či studijní cesty je naopak potřeba zažádat o vízum.

Třicetikilometrové kolony kamionů na hranicích. Brexit bez dohody děsí britské firmy

18. prosince 2020 16:54

Dlouhé kolony nákladních automobilů čekajících na trajekt přes Lamanšský průliv či na možnost využít tunelu pod ním jsou důsledkem snah řady britských firem dostatečně a včas se zásobit před začátkem nového roku. Důvodem je především nejistota související s tím, že pokud se obě strany v několika příštích dnech nedohodnou na nové obchodní smlouvě, může se od 1. ledna vzájemný obchod výrazně zkomplikovat. O situaci píší britské Financial Times.

Bude dohoda o vzájemných vztazích, nebo ne? Británii a Evropské unii tikají hodiny

8. prosince 2020 19:39

Přípravou klíčové schůzky mezi předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a britským premiérem Borisem Johnsonem v úterý pokračují zástupci EU a Británie. Snaží se na poslední chvíli odvrátit možnost, že se oběma stranám nepodaří dohodnout smlouvu upravující budoucnost vzájemných vztahů. Johnson i šéf unijních vyjednávačů Michel Barnier dali najevo, že rozhovory nepovažují za ztracené. Brusel i Londýn by chtěly mít o osudu možné dohody jasno v několika příštích dnech, zároveň však stále požadují v zásadních sporných bodech ústupky od druhé strany.

Končí další český výrobce hudebních nástrojů. Po Amati je v insolvenci Strunal

5. srpna 2020 14:43

Výrobce hudebních nástrojů Strunal Schönbach v Lubech na Chebsku končí. První housle tam vyrobil již v roce 1664 mistr J. A. Pöpela. Firma, která prodávala smyčcové nástroje a kytary do celého světa, se potýkala od přelomu roku s existenčními problémy. I když se jí podařilo najít řešení v podobě reorganizace, pandemie koronaviru a s ní spojený globální pokles prodejů nakonec vedl k vyhlášení konkurzu a nyní i k ukončení provozu firmy, vyplývá z dokumentů v insolvenčním rejstříku.

Hlavní zprávy

Válečná fronta zamrzla. Expert vysvětlil, kde by prolomení znamenalo strategický úspěch
Ukrajina

Válečná fronta zamrzla. Expert vysvětlil, kde by prolomení znamenalo strategický úspěch

Ukrajinská frontová linie se táhne v délce téměř tisíc kilometrů. Kvůli přírodním vlivům a vojenskému zázemí v některých klíčových částech se však zřejmě v dohledné době znatelně nepohne. Po počátečním šoku z invaze, při níž Rusko obsadilo více než čtvrtinu ukrajinského území, přebrala iniciativu napadená země. Od osvobození Chersonu na začátku listopadu se ale postup obránců i agresora zdánlivě zastavil. Strategický potenciál pro Ukrajince představuje ofenziva k moři, vedená ze Záporožské oblasti. Útok by však byl extrémně riskantní.

Plachtu s Putinem ve vaku na mrtvoly šetří Národní centrála proti organizovanému zločinu
Politika

Plachtu s Putinem ve vaku na mrtvoly šetří Národní centrála proti organizovanému zločinu

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) se zabývá případem plachty s českou a ukrajinskou vlajkou spolu s portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly, která byla koncem října vyvěšena na budově ministerstva vnitra v Praze. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej řekl České televizi (ČT), že útvar dostal oznámení, které v současnosti vyhodnocuje. Vyobrazení s vlajkami a Putinem se na sídle ministerstva objevilo u příležitosti státního svátku 28. října. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vyvěšení díla hájil.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:26

Ukrajinská vláda zřídila program poskytující podporu a psychologickou pomoc obětem sexuálního násilí

23:30

Rusko-ukrajinská fronta zamrzla. Změny jsou minimální

22:48

Estonský ministr: Evropské státy by měly zdvojnásobit výdaje na obranu

21:45

Ukrajinci ukořistili ruskou vojenskou techniku za téměř dvě miliardy dolarů

Brexit

Aktuální zpravodajství o brexitu neboli odchodu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie.

K brexitu došlo po referendu konaném 23. června 2016. Británie opustila Evropskou unii 31. ledna 2020 ve 23 hodin britského času (půlnoc evropského času). K brexitu došlo po referendu konaném 23. června 2016. Británie nakonec opustila Evropskou unii 31. ledna 2020 ve 23 hodin britského času (půlnoc evropského času). Po referendu oznámili zástupci různých mezinárodních firem, že přezkoumají svoje působení v Británii a možná se přesunou jinam, čímž by země přišla o hodně pracovních míst. Aby zabránil takovým dopadům nebo úplnému odchodu těchto společností, ministr financí George Osborne oznámil, že plánuje snížení sazby daně ze zisků společností na 15 procent.