reklama

Brexit

Nejnovější příspěvky k tématu

Rodinný brexit. Otec britského premiéra Johnsona požádal o francouzské občanství

31. prosince 2020 15:22

Otec britského premiéra Borise Johnsona požádal o francouzské občanství. Stanley Johnson, který v referendu v roce 2016 hlasoval proti brexitu, řekl francouzské stanici RTL, že je pro něj důležité zachovat vazbu na Evropskou unii. Čtvrteční půlnocí skončí takzvané přechodné období. Británie tak definitivně ukončí s EU svazek, který trval 48 let.

Od nového roku si cestující do Velké Británie musí připravit pas, připomíná Petříček

31. prosince 2020 12:32

Od prvního ledna se mění cestování do Velké Británie. Britští poslanci odhlasovali pobrexitovou obchodní dohodu s Evropskou unií (EU), dokument ještě musí schválit Sněmovna lordů. Pro Čechy to však znamená, že na krátkodobé cestování do země si budou muset namísto občanského průkazu připravit cestovní pas. Pro pracovní či studijní cesty je naopak potřeba zažádat o vízum.

Třicetikilometrové kolony kamionů na hranicích. Brexit bez dohody děsí britské firmy

18. prosince 2020 16:54

Dlouhé kolony nákladních automobilů čekajících na trajekt přes Lamanšský průliv či na možnost využít tunelu pod ním jsou důsledkem snah řady britských firem dostatečně a včas se zásobit před začátkem nového roku. Důvodem je především nejistota související s tím, že pokud se obě strany v několika příštích dnech nedohodnou na nové obchodní smlouvě, může se od 1. ledna vzájemný obchod výrazně zkomplikovat. O situaci píší britské Financial Times.

Bude dohoda o vzájemných vztazích, nebo ne? Británii a Evropské unii tikají hodiny

8. prosince 2020 19:39

Přípravou klíčové schůzky mezi předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a britským premiérem Borisem Johnsonem v úterý pokračují zástupci EU a Británie. Snaží se na poslední chvíli odvrátit možnost, že se oběma stranám nepodaří dohodnout smlouvu upravující budoucnost vzájemných vztahů. Johnson i šéf unijních vyjednávačů Michel Barnier dali najevo, že rozhovory nepovažují za ztracené. Brusel i Londýn by chtěly mít o osudu možné dohody jasno v několika příštích dnech, zároveň však stále požadují v zásadních sporných bodech ústupky od druhé strany.

Končí další český výrobce hudebních nástrojů. Po Amati je v insolvenci Strunal

5. srpna 2020 14:43

Výrobce hudebních nástrojů Strunal Schönbach v Lubech na Chebsku končí. První housle tam vyrobil již v roce 1664 mistr J. A. Pöpela. Firma, která prodávala smyčcové nástroje a kytary do celého světa, se potýkala od přelomu roku s existenčními problémy. I když se jí podařilo najít řešení v podobě reorganizace, pandemie koronaviru a s ní spojený globální pokles prodejů nakonec vedl k vyhlášení konkurzu a nyní i k ukončení provozu firmy, vyplývá z dokumentů v insolvenčním rejstříku.

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

reklama

Brexit

Aktuální zpravodajství o brexitu neboli odchodu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie.

K brexitu došlo po referendu konaném 23. června 2016. Británie opustila Evropskou unii 31. ledna 2020 ve 23 hodin britského času (půlnoc evropského času). K brexitu došlo po referendu konaném 23. června 2016. Británie nakonec opustila Evropskou unii 31. ledna 2020 ve 23 hodin britského času (půlnoc evropského času). Po referendu oznámili zástupci různých mezinárodních firem, že přezkoumají svoje působení v Británii a možná se přesunou jinam, čímž by země přišla o hodně pracovních míst. Aby zabránil takovým dopadům nebo úplnému odchodu těchto společností, ministr financí George Osborne oznámil, že plánuje snížení sazby daně ze zisků společností na 15 procent.