Ekonomika příští rok? Z černých lesů venku nejsme. Může s ní zamávat i Trump, tvrdí Kovanda
Brexit
Nejnovější příspěvky k tématu
Špatný, horší než jsme čekali. Většina Britů podle průzkumu brexit s odstupem kritizuje
Brexit způsobuje úprk finančních institucí z Londýna. Vítězi jsou irský Dublin a Paříž
Lednový skutečný Brexit, kdy Velká Británie opustila Evropskou unii, odstartoval úprk bankovních a finančních institucí z Londýna. Podle čerstvě zveřejněné německo-britské studie společností Denk Fabrik a New Financial přesunulo 440 subjektů svá sídla z londýnského City do zemí EU.
Jeden z vedlejších účinků brexitu: Britští řidiči nemusí platit pokuty z EU
Odchod Velké Británie z Evropské unie přináší v praxi řadu efektů. Jedním z těch pozitivních pro samotné Brity je fakt, že policie unijních zemí už tak snadno nedosáhne na ostrovní hříšníky při vymáhání pokut za dopravní přestupky spáchané v členských zemích EU.
Vítejte v brexitu. Celníci zabavují řidičům svačiny, otáčejí každý pátý kamion
Nová pravidla na hranicích mezi Evropskou unií a Velkou Británií místy vyvolávají nedorozumění. Britské zákonodárce naštvala reportáž nizozemské televize o celnících, kteří řidičům zabavují svačinu. A se smíchem jim oznamují: „Vítejte v brexitu.“
Rodinný brexit. Otec britského premiéra Johnsona požádal o francouzské občanství
Otec britského premiéra Borise Johnsona požádal o francouzské občanství. Stanley Johnson, který v referendu v roce 2016 hlasoval proti brexitu, řekl francouzské stanici RTL, že je pro něj důležité zachovat vazbu na Evropskou unii. Čtvrteční půlnocí skončí takzvané přechodné období. Británie tak definitivně ukončí s EU svazek, který trval 48 let.
Od nového roku si cestující do Velké Británie musí připravit pas, připomíná Petříček
Od prvního ledna se mění cestování do Velké Británie. Britští poslanci odhlasovali pobrexitovou obchodní dohodu s Evropskou unií (EU), dokument ještě musí schválit Sněmovna lordů. Pro Čechy to však znamená, že na krátkodobé cestování do země si budou muset namísto občanského průkazu připravit cestovní pas. Pro pracovní či studijní cesty je naopak potřeba zažádat o vízum.
Nechme brexit za námi. Von der Leynová podepsala dohodu o vztazích s Velkou Británií
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel podepsali dohodu, která upravuje vztahy mezi Evropskou Unií a Velkou Británií od příštího roku. Von der Leyenová to oznámila na Twitteru. Dohodu by ještě během středy měl podepsat i britský premiér Boris Johnson.
Na tvrdý brexit zřejmě nedojde. Dohoda je na spadnutí, informují britská média
Dohodu o budoucích vztazích Británie a Evropské unie se možná podaří uzavřít ještě ve středu nebo ve čtvrtek. S odvoláním na několik diplomatických zdrojů o tom informovala agentura Reuters. Na dohled je dohoda také podle britského bulvárního listu The Sun. Podle něj se ale na poslední chvíli objevily spory.
Třicetikilometrové kolony kamionů na hranicích. Brexit bez dohody děsí britské firmy
Dlouhé kolony nákladních automobilů čekajících na trajekt přes Lamanšský průliv či na možnost využít tunelu pod ním jsou důsledkem snah řady britských firem dostatečně a včas se zásobit před začátkem nového roku. Důvodem je především nejistota související s tím, že pokud se obě strany v několika příštích dnech nedohodnou na nové obchodní smlouvě, může se od 1. ledna vzájemný obchod výrazně zkomplikovat. O situaci píší britské Financial Times.
Bude dohoda o vzájemných vztazích, nebo ne? Británii a Evropské unii tikají hodiny
Přípravou klíčové schůzky mezi předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a britským premiérem Borisem Johnsonem v úterý pokračují zástupci EU a Británie. Snaží se na poslední chvíli odvrátit možnost, že se oběma stranám nepodaří dohodnout smlouvu upravující budoucnost vzájemných vztahů. Johnson i šéf unijních vyjednávačů Michel Barnier dali najevo, že rozhovory nepovažují za ztracené. Brusel i Londýn by chtěly mít o osudu možné dohody jasno v několika příštích dnech, zároveň však stále požadují v zásadních sporných bodech ústupky od druhé strany.
Britům hrozí masivní propouštění. O práci může přijít nejméně 650 tisíc lidí
V Británii by ve druhé polovině roku mohlo přijít o práci nejvíce lidí za generaci. V důsledku koronavirové krize a brexitu má být propuštěno nejméně 650 tisíc lidí, ale možná mnohem více. Podle firemních oznámení o chystaném propouštění to vypočítala nezisková organizace Institute for Employment Studies (IES).
Jak odradit rekordní počty migrantů od cesty přes La Manche? Británie chystá plán
Británie za přispění francouzských úřadů připravuje plán, jak migrantům zcela znemožnit plavbu přes Lamanšský průliv, kudy se v posledních týdnech k britským břehům dostaly stovky lidí. V Paříži o tom dnes jednal náměstek britského ministerstva vnitra Chris Philp, konkrétně se ale o žádných chystaných opatřeních nezmínil.
Končí další český výrobce hudebních nástrojů. Po Amati je v insolvenci Strunal
Výrobce hudebních nástrojů Strunal Schönbach v Lubech na Chebsku končí. První housle tam vyrobil již v roce 1664 mistr J. A. Pöpela. Firma, která prodávala smyčcové nástroje a kytary do celého světa, se potýkala od přelomu roku s existenčními problémy. I když se jí podařilo najít řešení v podobě reorganizace, pandemie koronaviru a s ní spojený globální pokles prodejů nakonec vedl k vyhlášení konkurzu a nyní i k ukončení provozu firmy, vyplývá z dokumentů v insolvenčním rejstříku.
Britská police zadržela kvůli údajnému znásilnění nejmenovaného bývalého ministra
Policie v Londýně zadržela nejmenovaného britského politika za Konzervativní stranu kvůli obvinění ze znásilnění. Informoval o tom list The Sunday Times, podle kterého by se mělo jednat o bývalého ministra.
Brexit je označení pro proces odchodu Spojeného království z Evropské unie. Došlo k němu po referendu konaném 23. června 2016. Británie opustila Evropskou unii 31. ledna 2020 ve 23 hodin britského času (půlnoc evropského času). Jednou z hlavních tváří brexitu byl Boris Johnson, který se později stal premiérem země.