Cenu prezidenta festivalu Karlovy Vary dostane Ivan Trojan. Je můj kamarád, netají se Bartoška

Cenu prezidenta filmového festivalu Karlovy Vary za mimořádný přínos české kinematografii převezme na letošním 58. ročníku herec Ivan Trojan. Křišťálový globus převezme jeden z nejobsazovanějších českých filmových, televizních a divadelních herců v závěru festivalu, který se uskuteční ve dnech 28. června až 7. července. Novináře o tom v úterý informoval prezident festivalu Jiří Bartoška.

Při příležitosti jeho ocenění festival uvede film Karamazovi a v rámci doprovodného programu se v Karlovarském městském divadle uskuteční mimořádné představení monodramatu Žáby, které pro Trojana k jeho 60. narozeninám, jež oslaví 30. června, napsal a režíruje jeho dvorní autor Petr Zelenka. Hra měla premiéru letos 19. dubna v Dejvickém divadle.

ČTĚTE TAKÉ: Právník, veterinář i profesor. 10 dětských hvězd, které vyměnily herectví za obvyklé povolání

Za titulní roli v dramatu Oblomov získal Trojan v roce 2000 Cenu Thálie, za úlohu v představení Dejvického divadla Ucpanej systém pak v roce 2012 Cenu Alfréda Radoka a za roli ve hře Petra Zelenky Fifty Cenu divadelní kritiky 2022. Je sedminásobným držitelem Českého lva.

„Ivan (Trojan) je můj kamarád, takže by si někteří mohli myslet, že je v tom nějaká protekce. Ale on patří nejen k nejobsazovanějším českým filmovým a divadelním hercům, ale je držitelem sedmi Českých lvů a čtyř nominací. Jednu má i za film Karamazovi,“ uvedl Bartoška.

Trojan se dlouhodobě věnuje také rozhlasovému herectví a dabingu. V mateřském Dejvickém divadle si vyzkoušel post režiséra. Je patronem neziskové organizace Klub nemocných cystickou fibrózou, jejíž program mimo jiné prezentoval na loňském ročníku festivalu v Karlových Varech a v jejíž prospěch se účastní řady charitativních sportovních akcí.

Pro film jej objevil režisér David Ondříček, role neurotického Ondřeje v jeho komedii Samotáři vynesla Ivanu Trojanovi první nominaci na Českého lva. Od té doby se Trojan pravidelně objevuje nejen na filmovém plátně, ale i na nominačním listu výročních filmových cen ČFTA Český lev.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Splněný sen Simony Stašové i Lucie Bílé. Musel to zařídit někdo nahoře, rozplývá se herečka

Tagy: